Kompatibilita rastlín v záhrade!Niektoré rastliny dokonale koexistujú medzi sebou, iné – sú nepriateľmi. Ak vysadíte niekoľko rastlín, ktoré sa navzájom nelíšia, zber bude výrazne klesať. Pri výsadbe kompatibilných rastlín na záhrade môžete získať vyšší výnos, dosiahnuť zrýchlený rast a luxusné kvitnutie, chrániť zeleninové plodiny pred škodcami a chorobami.

Aké sú výhody kompatibility rastlín v záhrade?

Vďaka kompatibilite rastlín v záhrade dostanete príležitosť:

  • racionálne využívanie pozemku;
  • spoločné umiestnenie zeleniny s rôznou splatnosťou;
  • Jedzte čerstvú zeleninu z vašej záhrady po celú sezónu;
  • Aplikácia priaznivého vplyvu rôznych rastlín na seba.

Ako zistiť kompatibilitu rastlín v záhrade?

Kompatibilné rastliny na záhradeSkvelým príkladom kompatibility rastlín na záhrade je cibuľa a mrkva. Cibuľky chránia mrkvu pred mrkvami a mrkva chráni cibuľu pred cibuľovými muchami. Dobrý sused bude mrkva pre iné zeleninové plodiny: hrach, reďkovky, cesnak, paradajky a šalát. Nechajte sa svojím anízom a kôprom.

Bazalka pomáha predchádzať infekcii bôbmi. Tiež priaznivé pre výťažnosť strukovín je ich susedstvo s uhorkami, reďkev, cukor, zemiaky, horčica a špenát. Ale s strukovinami a cesnakom, strukoviny nie sú spolu.

Hrášok sa v okolí susedí s mrkvou, okurkou, uhorkami, reďkovkou, šalátom a petržlenovou vňaťou. Rastá zle v blízkosti paliny.

Bush fazuľa vysadená vedľa baklažánov bude chrániť ich pred Colorado brouky, a tymián urýchli ich rast.

Zemské blchy sa nedotknú kapusty, ak sa blíži zeler. Z húseníc kopr zachytí kapustu. Okrem toho zlepší svoju chuť. Ak necháte medovník vedľa kapusty, potom sa slimáky nedotknú. Zelné motýle budú lietať cez kapustové lôžka s bokom, ak šalát rastie na to. Odstraňovať hmyz z kapusty pomôže rozmarín, šalvia a mäta.

Ideálnym susedom pre zemiaky je fazuľa. Odstraňuje Colorado chrobákov, aby nasýtili pôdu dusíkom. Ak je oblasť so zemiakmi obklopená náprstníkom, nechtíkmi, koriandrom alebo tansou, Colorado chrobák zostane ďaleko od neho. Dobrá kombinácia so zemiakmi reďkovkami, karfiolom, kukuricou a šalátom. Zemiaky nemajú radi okolie so slnečnicou, zelerom, paradajkami a baklažánom.

Zber úrody uhoriek sa zvýši, ak budete pestovať zeler, fazuľa, repa, šalát, kukuricu a fazuľa.

Kukurica sa líši priateľským prístupom k väčšine zeleninových plodín. Výnimkou sú repa a zeler.

Paradajky sú náladové a zle kompatibilné rastliny na záhrade. Nemajú rád zemiaky, kopr, fenikel a kel. Zoberte neutrálnu pozíciu vo vzťahu ku kukurici, reďkovke, cesnaku, červenej repy a mrkve. Priaznivo uprednostňujú len melízu a baziliku: z okolia s týmito rastlinami rajčiny zlepšujú svoju chuť.

Ak vezmeme do úvahy kompatibilitu rastlín v záhrade pri výsadbe, záhrada vás vždy poteší a susedia závidia vašu úrodu.

Video o plánovaní zmiešaných vykládok