Pestovanie repy v otvorenom teréneAk chcete pestovať chutné koreňové plodiny s dobrým výnosom, budete musieť poznať niektoré z jemností výsadby a starostlivosti o repu na otvorenom teréne. Kultúra je dvojročná, ale ak sa nesprávne pestuje, začne sa tvorba stopky, zatiaľ čo koreň sa neukončí alebo bude malý a škaredý. Pestovanie odrôd, ktoré tvoria okrúhle hlavy a valcovité predĺžené ovocie. Červená repa je jedáleň, krmivo a cukor. Farba koreňa tabuľky môže byť nielen burgundy, niekedy sa nájdu odrody s inou farbou. Existujú listy odrôd repy.

Príprava pôdy a sejba

Príprava pôdy na pestovanie repyČervená repa miluje úrodnú ľahkú pôdu s neutrálnou reakciou. Preto sa plodina pripravuje z jesene. Najlepším predchodcom budú plodiny, ktoré vyžadujú plodnosť pôdy. Môže to byť cibuľa, uhorky, paradajky. Nemôžete zasiať repu po krížových plodinách, pretože majú spoločné škodcov. Postel by mala byť v predchádzajúcich rokoch vytlačená. Pred výsadbou sa dodatočne pridávajú do pôdy superfosfát a chlorid draselný. Pre plodnosť je dôležité mať dostatočný obsah humusu, ktorý vzniká pri zavádzaní kompostu alebo humusu.

Čerstvý hnoj na lôžku pod koreňovými plodinami neprispieva. Repy pohlcujú dusíkaté hnojivá a uchovávajú ich v koreňových plodinách. Nadbytok dusíka v pôde je preto neprijateľný.

Zemina je hlboko uvoľnená a rozrezaná na brázdy so vzdialenosťou 25 cm, osivá sú rozmiestnené vo vzdialenosti 9-10 cm, zvrhnuté v hĺbke 2 cm zhora, pôda je navlhčená. Sadenice sa objavia za týždeň, ak sa uskutoční predsečné ošetrenie semien.

Semená repySemená repy sa zhromažďujú v uzlíkoch a zhora sa nachádzajú v bežnej škrupine, ktorá musí byť zničená, aby urýchlila klíčenie semien. Sú namočené v popolovom roztoku, v stimulátoroch s následným klíčením. Na tento účel sa výsevný materiál udržiava v mokrom stave počas jedného alebo dvoch dní. Počas tejto doby sa semená napučiavajú a ich klíčenie na zemi je rýchlejšie.

Related  Vyberte najlepšie odrody kôpru

Decimácia červenej repyZ uzliny sa môže objaviť až päť výhonkov. Preto po klíčení by mala byť rastlina zriedená a ponechať jeden silný zárodok z glomerulusu. Existujú jednokvorkové semená repy a tieto informácie sú uvedené na obale. Ako pestovať repy, v akej vzdialenosti, závisí od ďalšej starostlivosti. Ak chcete používať mladé listy a uzlíky, repka sa vysieva častejšie na zriedenie a použitie včasnej produkcie.

Starostlivosť o cukrovú repu v lete

Pestovanie červenej repy v lete

Ak chcete pestovať chutné koreňové plodiny s dobrými výnosmi, musíte dodržiavať jednoduché pravidlá starostlivosti:

  • výsev v optimálnom čase;
  • správne napájanie rastlín;
  • kontrola buriny a škodcov;
  • vrchný obväz rastlín.

Ak je repa určená na získanie komerčných výrobkov na zimné uskladnenie, nie je potrebné siať. Pôda by mala byť ohrievaná na 10 stupňov, výhonky by nemali spadnúť pod chladnú chúlostivosť, inak by sa repa dobehla. Preto sa výsev začína, keď je zaručené stabilné teplo na mladé sadenice.

Rastúca repaV každej oblasti teplo prichádza v rôznych časoch. Preto pre Ukrajinu plodiny môžu byť v apríli, v moskovskom regióne v polovici mája, vo východnej Sibíri na konci mája. Pri pestovaní cukrovej repy existuje niekoľko funkcií, ktoré pomôžu pri pestovaní koreňovej plodiny.

Len cukrovej repy je potrebné kŕmiť bežnou soľou. Súčasne sa stáva jemnejším a sladším. Vysvetlenie tohto javu spočíva v pôvode rastliny. V Stredozemnom mori sa po stáročia fúka po mori, slaný vzduch a stala sa fyziologicky nevyhnutnou rastlinou.

Po zriedení je rastlina napojená pridaním hnojiva pre najrýchlejší vývoj rozety. Ako podávať repu pre rast sa vyberá podľa okolností. Môže to byť bylinná infúzia s žihľavou, dusičnanom draselným alebo močovinou. Každá z ich prezentovaných hnojív obsahuje dusík.

Starostlivosť o repu

Po objavení 6-7 rozvinutých listov je potrebné vykonať vrchný listový obväz s mikroelementmi, z ktorých najdôležitejšie bude pre borovu repu. Ak po zavedení dusíka repa rastie zle, potom sa rozhodne kŕmiť po analýze kyslosti pôdy. Je možné, že kyslé médium narúša asimiláciu prvkov. Prvou pomocou v tomto prípade bude zavedenie popola.

Nedostatok bóru v pôde musí byť vyplnený. Známky nedostatku prvku budú fomóza repy – tvorba na koreň černých škvŕn. Preventívne postrekovanie roztokom 5 g kyseliny boritej na 10 litrov vody ochráni koreňové plodiny pred chybami.

Cvikla po vrchnej obväzPotom, čo plod je tvorený veľkosťou vlašských orechov, vytvorte druhú hnojivú fosforu a draselnú hnojivu. Čo sa kŕmiť v júli cukrovej repy, je vybrané na základe požiadaviek na vývoj závodu. Od začiatku tvorby koreňových plodín by sa malo vylúčiť akékoľvek horné obväzy so zahrnutím dusíkatých zlúčenín. Príkladom takého vyváženého kŕmenia je hnojivo Agricola-4. V tomto prípade sa hnojenie vykonáva bez rozstrekovania, od hrotu bližšie k rastlinám, bez namočenia čepele listu. Akékoľvek horné obväzy sa vykonávajú po namočení na mokrej pôde.

Related  Vlastnosti petržlenu kučeravé a spôsob, akým rastú

Pestovanie repy v záhradeNiekedy vzniká otázka, ako plodiť repu na otvorenom teréne. Koreňová plodina sa zle rozvíja s nerovnou pôdnou vlhkosťou. Veľké zavlažovanie suchých plôch môže viesť k praskaniu koreňových plodín. Preto sa zavlažovanie naplnené vodou vyžaduje postrekovaním až do 20 litrov vody na štvorcový raz. Medzitým budete potrebovať týždenné zavlažovanie, ktoré sa zastaví 2 týždne pred zberom.

Škodcovia a choroby repy

Weevil červená červená repaZdravé listy repy majú lesklý povrch bez škvŕn. Vznik netypických chlórotických prejavov, suché škvrny naznačuje, že je čas na ošetrenie listov fungicídnymi prípravkami. Najlepšou prevenciou bude použitie zmesi Fitosporin alebo Bordeaux v koncentrácii 1%.

Veľké poškodenie červených repy:

  • baklažánové blchy;
  • háďatká a drôt;
  • zimné a kapustové lyžice.

Kontrola týchto škodcov zahŕňa metódy mechanického odberu škodcov od zeme, biologické a chemické metódy kontroly. Použitie strašidel v rozvojových plodinách je najlepšou profylaxiou. Použitie stimulantov pre pôdu umožní mikroorganizmom obnoviť rovnováhu nezávisle bez použitia chémie. Preto pravidelné užívanie takých liekov ako Radiance a EM-1 Baikal pomôže zvýšiť odolnosť rastlín voči škodcom a chorobám. Okrem toho sa na listoch vytvára film, ktorý zabraňuje prenikaniu spór a prerazením.

Ako a kedy uložiť repa pre skladovanie

Kmeňové plodiny dosiahli splatnosťNajcennejšie sú stredne veľké koreňové plodiny. Preto by ste nemali spěchat s jarným výsevom semien. Čím viac repy rastú, tým hrubšie vlákno je. Koreňová repa sa odstráni až do mrazu, pretože koreňová plodina netoleruje mínus teplotu a nebude vhodná na skladovanie. A biológia rastliny je taká, že rastúci koreň stúpa nad povrchom. Preto sa červená repa odstráni skoro.

Dobrá úroda v záhradeZo štiepok sa zelenina uvoľní bez nôžka, krúžením listov. Rez s nožom dlho vysuší a viac šťavy vystupuje z koreňovej plodiny ako nerovnomerným skrúcaním. Zem sa vysušuje a jemne obrusuje z povrchu bez toho, aby došlo k pretrhnutiu tenkej kože. Poškodené ovocie nie je vhodné na skladovanie. Môžete uložiť repa v krabici s pieskom a na vrchole zemiakov. Odoberá prebytočnú vlhkosť z pivnice.

Related  Ako urýchliť klíčenie mrkvy

Video o výsadbe repy