Na fotografii, čínskej kapustyČo je čínska kapusta? Je táto zelenina užitočná? Tieto a ďalšie otázky budú zodpovedané týmto článkom. Z toho sa môžete dozvedieť o niektorých jemnostiach pestovania tejto zeleninovej kultúry. Dobrá rada starostlivosti pomôže pestovať čínsku kapustu sami.

Čo je to táto zelenina?

Čínska kapusta je najstaršia čínska zeleninová rastlina. On je milovaný vo svojej vlasti, ale každý rok jeho dopyt rastie v našej krajine. Okrem toho mnohí záhradníci, amatéri a záhradníci úspešne pestujú čínsku kapustu na svojej pôde. Hlavnou výhodou tejto zeleniny je, že úrodu čínskej kapusty sa získava absolútne v akomkoľvek podnebí. To znamená, že pestovanie čínskej kapusty na Sibíri je tiež možné.

Čínska kapusta – kapustový šalát. Takže sa nazývajú niektorí záhradníci. Táto zelenina je reprezentantom kapusty, ale výrazne prevyšuje svojich najbližších príbuzných vo výžive.

Čínska kapusta obsahuje veľa užitočných látok vrátane ich zloženia:

 • Vitamíny skupiny B a PP.
 • Kyselina askorbová.
 • Aminokyselinou je lyzín. Zvláštnosťou tejto látky je schopnosť rozpúšťať cudzorodé proteíny v krvi.

Čínske listy kapustyTáto zelenina je používaná človekom na jedlo v čerstvom stave, môže byť tiež spracovaná na prípravu šalátov a polievok. Je dobré pre kysnutie, sušenie a mrazenie. Čínska kapustová hlava alebo lievikovitý zväzok listov s priemerom do 30 cm. Jedná sa o jednoročnú rastlinu.

Typy čínskej kapusty

Čínska kapusta je odolná voči chladu, vyžaduje si vlhkosť, skorá zrelosť zeleniny. Môže to byť niekoľko typov:

 1. Arch.
 2. Polukochanny.
 3. Iceberg.

Mali by ste vedieť, že čínska kapusta je rozdelená na dva úzko súvisiace druhy:

 1. Petsay. V ľuďoch je známe ako Peking alebo šalátová kapusta.
 2. Pak-choi alebo horčicová kapusta.

hlava čínskej kapustyČasto sa tieto dva druhy zjednocujú pod spoločným názvom – čínska kapusta. Ale líšia sa nielen vzhľadom, každý poddruh má svoje vlastné vlastnosti.

Related  Podmienky dozrievania zemiakov

Pekinki má priepustné a celé listy. Majú listovú dosku fúkanú a vrásčitú s vlnitými a zúbkovanými okrajmi. Ich výška je 15-35 cm. Listy z Pekinskej kapusty tvoria hlavu alebo rozetku rôznej hustoty a tvaru. Farba zeleniny je zelená. Listy čínskej kapusty majú naopak tmavozelenú farbu. Nikdy nepredstavuje hlavu, ale len rozetku vzpriamených listov, vysokých asi 30 cm.

Pravidlá pestovania čínskej kapusty

Čínska kapustaAby sa dosiahla dobrá úroda takejto rastlinnej kultúry ako čínskej kapusty, ktorej fotografie je pripojená v tomto článku, je potrebná dobre kultivovaná pôda a dostatočná vlhkosť. Vykopané na jeseň budúcej lokality, môžete ho oplodniť s dobre zhnitom hnojom v množstve 4 kg na 1 km štvorcový. m. Rašelina pre čínsku kapustu je prísne zakázaná. S nástupom jari, vykopané z pádu miesta, môžete len uvoľniť, pretože tento druh kapusty miluje zhutnené pôdy.

Čínska kapusta môže ochorieť s krčkom. Táto choroba je vystavená všetkým druhom tejto zeleniny. Preto by pôda pod výsadbou rastliny nemala byť kyslá.

Navyše je nežiaduce na pestovanie čínskej kapusty na miestach, kde také plodiny, ako sú:

 • Kvaka.
 • Kvaka.
 • Reďkovky.
 • Ostatné druhy kapusty.

Je dôležité vedieť, že čínska kapusta je rastlina s krátkym denným svetlom. To znamená, že s neskorým jarným výsevom (apríl až máj) s nástupom horúcich dní môže táto zelenina kvitnúť.

To je spôsobené tým, že pre normálny rozvoj kapusty, čínska kapusta potrebuje určitú teplotu vzduchu – 15-22 stupňov Celzia. Je veľmi dôležité pamätať na obdobie dozrievania kapustového šalátu – 40-60 dní.

Čínska kapusta je predčasná zelenina. Preto by jarné výsadby mali byť vykonávané na otvorenom teréne, berúc do úvahy čas, ktorý je potrebný na vývoj a tvorbu hlavy alebo výstupu. Robte to pred horúcim počasím. Tieto vyššie nuansy sú dôležité nielen pri pestovaní čínskej kapusty v Uraloch, ale aj v iných regiónoch.

Ak sa napriek tomu vyskytne porucha počas jarného výsevu a rastlina uvoľní kvapky kvetov, potom sa nemusíte rozčuľovať. Môžete nechať čínsku kapustu prúdiť a zasiať. V nasledujúcom roku sa získaný semenný materiál môže použiť na získanie novej plodiny.

Pri konzumácii zeleniny na jeseň sa v druhej polovici júna osije čínska kapusta. Ako ukazuje prax, letné výsev poskytuje vyššie výnosy. Semená sa zasielajú v pripravenej pôde na rovnakom princípe ako v apríli až máji.

Related  V lete vyrábame jablká

No, teraz ideme priamo na to, ako pestovať čínsku kapustu a čo to znamená urobiť to. Kultivujte túto zeleninu priamo zasiatím semien v otvorenom teréne alebo použitím predzarátaných sadeníc. Na klíčku je začiatkom apríla zasadená čínska kapusta. Semená sú položené v hĺbke až 2 cm v oddelených nádržiach s priemerom najviac 3 cm. Táto kapusta je veľmi ťažké preniesť. Na výsadbu v otvorenom teréne budú sadenice pripravené na 20 dní.

Najlepšia vzdialenosť medzi rastlinami na hrebeni je 40 cm, vzdialenosť je 50 cm. Prehĺbenie zariadenia sa neodporúča.

Táto kapusta je mrazuvzdorná a môže vydržať krátkodobé zníženie teploty vzduchu. Ale napriek tomu sa odporúča pokryť vysadené rastliny špeciálnym povlakom – napríklad lutrasilom. To umožní, aby sadenice ľahšie podstúpili adaptáciu v nových podmienkach a chránili ich pred škodcami.

Pri výseve čínskych kapustových semien na otvorenom teréne je vzdialenosť medzi radmi taktiež približne 50 cm. Semená sa môžu vysievať pomerne husto. Keď sa objavia prvé výhonky, bude potrebné vykonať zriedenie spolu s pliesňovaním. Na začiatku môžete medzi rastlinami nechať vzdialenosť 10 cm, potom sa počas ďalšej pletivácie opäť a až do vzdialenosti medzi kapustami zachytí vzdialenosť 40 cm.

Ak je rastlina dobre zavedená, ale jej ďalší rast sa zastavil, je potrebné venovať pozornosť prítomnosti škodcov, ako sú krížové blchy. Tento škodca môže úplne zničiť sadenice vo veľmi krátkom čase.

na fotografických typoch čínskej kapusty

Kríživé blchy sa môžu vystrašiť pomocou tipov na starostlivosť o čínsku kapustu, na to potrebujete:

 • Práškový popol opustí kapustu po daždi alebo zalievaní. Môžete tiež použiť tabakový prach.
 • Používajte špeciálne nástroje – insekticídy.

Čínska kapusta je veľmi náročná na zvlhčovanie, preto ju treba pravidelne napojiť. Ale nedovoľte, aby pôda plávala.

Related  Preskúmanie najlepších odrôd samoopelivých uhoriek

Je žiaduce kombinovať zavlažovanie s vrchným obväzom, ktoré môže byť nasledovné:

 • Slabý roztok kvapalných organických látok.
 • Vypustená tráva.
 • Infúzia muline alebo vtáčieho trusu.

Keď je pôda napojená, musí sa mierne uvoľniť a zariadenie nemusí byť posypané zeminou. Hilling nepriaznivo ovplyvňuje čínsku kapustu. Vzhľadom na vyššie uvedené pravidlá a niektoré jemnosti, môžete získať vynikajúcu úrodu čínskej kapusty pre letnú a jesennú spotrebu. Tento druh kapusty je schopný zachovať svoje užitočné látky po ich rezaní a balení pre dlhodobé skladovanie.

Vo videu, čínska kapusta Pak-Choi