Rôzne druhy zelených bôbovVšetky moderné druhy a odrody zelenej fazule sú rastliny patriace do tej istej strukoviny, ale patriace k rôznym rodom: Vigna a Phaseolus. A jeden a druhý druh ľudia používajú už mnoho tisíc rokov, ale rast spotreby celých strukov v štádiu zrelosti mliečneho vosku na svete začal len pred pár storočiami.

Prvá zmienka o historikoch zelených bôbov sa nachádza v čínskych písomných zdrojoch týkajúcich sa II. Tisícročia pred novej éry. Najstaršie materiálne artefakty sa však nachádzali na druhej strane sveta – v Južnej Amerike. Tu rastliny fazule pestovali kmeň Inkov a Aztékov, čo dokazujú skamenené semená.

Prvé vysadenie zelených bôbov sa objavilo na poli TalianskaV európskej kulinárskej tradícii sa používanie sukulentných bôbov fazuľa objavilo nie skôr ako v 18. storočí a až do tej doby sa rastliny priniesené z Nového sveta čoraz častejšie nachádzali na kvetinových záhonoch.

Prvým z nich sa pestovali odrody zelenej fazule. A potom móda na pokrmy z hrubej šťavnaté lopatky išla do Francúzska a rozšírila sa po starom svete.

Moderná systematika odrôd fíg

Na postieľoch chalúp sa pestujú a bush a curling fazuľaJe pravda, že keby sa začalo čoskoro považovať za obyčajné ľudstvo vydarené osivo fazule, hrozienka s hustými šťavnatými stenami a sotva tvorenými semenami sa stali jedlom pre šľachtu. Faktom je, že tenké čepieľky ostali veľmi krátky čas a potom sa po začiatku vývoja a dozrievania semien vnútorný povrch ventilov pokryl pevnou pergamenovou vrstvou. Nie je vždy možné zozbierať fazuľa zrelosti mlieka s mäkkou struky z postele.

Postupom času, keď vznikli nové odrody, rozdelenie na:

  • cukru alebo špargle odrôd fazule, ktoré nemajú vláknitý nepožívateľný povlak listov a semená sú jedlé, ale malé;
  • semi-sladké alebo univerzálne odrody, najprv dávajú veľmi husté, chutné struky a potom tvoria dobré plodiny semien;
  • lushchilnye alebo odrôd obilnín, hlavným účelom pestovania, ktoré – získanie bohatej úrody semien.

Podľa tvaru rastlín, pri klasifikácii odrôd, sú fazule rozdelené na kríky a kučeravé.

Kučeravé fazuľky na silných podporáchBush fazuľa, vhodné pre mechanizované a ručné čistenie, vyzerá ako stredne veľké vztýčené alebo podať niekoľko rastlín vo výške 40 až 60 cm. Táto kultúra sa začína niesť ovocie skôr, viac odolné voči chladu a nenáročný.

Kučeravé fazuľa, v závislosti od odrody, môže tvoriť biče až 5 metrov dlhé, takže pri pestovaní vyžaduje silné podpery alebo mriežky. Prezentované na fotografie špargľa fazuľa, kučeravej odrody sú časovo náročnejšie na údržbu, a nie predčasnosť ako druh kríky, ale obdobie vegetácie v tomto prípade dlhšia, pretože počet strukov na rastlinu. Okrem toho rastliny sú mimoriadne účinné a môžu byť použité ako ozdobné fazule na pestovanie zelených stien konštrukcií, plôch a iných vertikálnych plôch.

Related  Čierne maliny – výsadba a starostlivosť

Horolezecké odrody sa vyznačujú vyššími výnosmiPodľa tvaru a druhu fazule existujúce odrody zelenej fazule sú tiež rôznorodé a nie veľmi podobné.

  • Dĺžka strukov bežných, bežnejších v európskych a ruských záhradách dosahuje iba 6-20 cm a v každom z nich až 3 až 8 semien zrieť.
  • V šunkách ázijských cowpea sa môže počítať až niekoľko desiatok semien a čepele rastú na dĺžku jedného metra.

Farebné fazule zo zelených fazúľ, ako na fotografii, v závislosti od odrody, sú biele, žltkasté, svetlé alebo jasne zelené, škvrnité, fialové a dokonca takmer čierne. Rovnaká rozmanitosť a farba semien, dozrievanie v strukoch na jeseň.

Táto klasifikácia platí pre americký rod Phaseolus aj pre Asian Vigna, hoci sa výrazne líšia.

Popis a fotografie druhov a odrôd zeleného fazule

Fazuľa VignaPokiaľ ide o biológii, vigna – rod sa skladá z niekoľkých desiatok poddruhov bylín, ktorý je v úzkom spojení s bežnými bôbov.

Avšak spolu s vonkajšou podobnosťou druhov a odrôd zeleného fazule ázijského a amerického pôvodu existujú mnohé rozdiely. Hlavné je:

  • dĺžka a štruktúra strukov, ktoré sú podstatne dlhšie a tenšie v cowpea;
  • úplná absencia pergamenovej vrstvy na vnútornej strane letákov;
  • pomerne malé semená, ktoré nevyžadujú namáčanie počas varenia.

Rastú na fazuľovom reťazciV kultúre, najbežnejšia ázijská fazuľa, nazývaná krava alebo hrachovitý hrach.

Dnes je na svete veľa druhov zeleného fazule tohto druhu a na fotografii je jeden z najobľúbenejších v USA. To je fazuľa Yardlong, dávno sa stala ekvivalentnou náhradou za bežné zelené fazuľky a dáva delikátne lusky dĺžky. Takáto kultúra môže poskytnúť struky nielen tradičnej zelenej farby, ale aj burgundskej alebo fialovej. Červená fazuľová vigna nie je menej populárna a zaujímavá pri pestovaní.

Rod Vigna zahŕňa ázijské druhy fazule – fazuľa mung, urds, adzuki.

Fazuľa z hroznaFazuľa mung alebo fazuľa mung je jedným z najstarších domestikovaných rastlín rodu Vigna. Kultúra je cenená pre malé oválne tvarované zelené semená a je tradičná pre Indiu, Pakistan a ďalšie krajiny regiónu.

Zelená fazuľaAzuki, ďalší druh cowpea, rastie v rôznych regiónoch juhovýchodnej Ázie a po prvýkrát vstúpil do kultúry v Himalájach. Preto fazuľové bôby s červenými malými semenami padali do Číny, Kórey a Japonska.

Fazuľa AdzukiDnes sa objavili odrody tohto neobvyklého fazule s bielymi, sivými, čiernymi pestrými semenami. A v krajine vychádzajúceho slnka je tento druh fazule cenený takmer na rovnakej úrovni ako sójové bôby.

Fazuľa fazuľa čiernaUrd, nazývaný aj čierny pochod kvôli farbe malých semien, ale v kultúre je známy už asi 4 tisíc rokov. Tento typ čiernej fazule je široko rozšírený v južnej a juhovýchodnej Ázii.

Related  Apple odrôd pre Leningradský región

Zberová odrodaRastlina predstavuje jednoročný, trávnatý ker na výšku od 20 do 80 cm, výsledné struky sú pomerne malé, iba 4 až 7 cm dlhé, pokryté tvrdým napatím. V potravinách sa používajú ako mladá lopatka a zrelé semená.

Dekoračné fazuľa vigna caracalExistujú medzi druhmi a odrodami tohto zeleného fazule, ako na fotografii, rastliny sú mimoriadne veľkolepé. Toto je karnevalová vigna, pochádzajúca z Južnej Ameriky av európskej časti pestovanej ako miestnosť alebo záhrada, ozdobné fazuľky.

V čase kvitnúcich rastlín až 7 metrov vysoká krytá racemosa kvetenstvo ulitkoobraznyh farebných kvetov, ktoré robí tento druh zložených fazuľa sú veľmi atraktívne pre amatérskych zahradničení.

Ak sa chcete dostať na svoje stránky bez hrubej vrstvy a zjedli bez poškodenia, aj v surovej forme dlhých strukov cowpea nie je ťažké. Ruská chovatelia už ponúkajú prvým triedam tohto druhu zelených fazún majstrom kamiónov, fotografie a chuť sa nelíšia a vytrvalosť dokonca prevyšuje čínske a japonské rastliny.

Zelené fazule Vigna Liana

Zelené fazule Vigna LianaVinné fazule sú pomerne silné. Striekačky stúpajú na výšku 3 metre, takže potrebujete podporu. Pods sú svetlozelené, zdrsnené, husté, v čase mliečneho dozrievania vosku nemajú hrubé vlákna. Zrenie na konci vegetácie, po 55-60 dňoch, sú semená okrúhle oválne, malé, hnedočervené.

Táto zelená fazuľa má vynikajúce chuťové vlastnosti, a to ako v surovej ako aj v hotovej forme. Mladé fazule môžu byť použité na výrobu rôznych jedál a pripraviť sa na budúce použitie, zmrazovanie a konzervovanie.

Foto a popis rôznych fazulí Vigna Macaretti

Fazuľa Vigna MacarettiDĺžka strukov triedy String fazuľa Vigna je na fotke, dosahuje 30-35 cm. Fazúľ s ľahkým oblúkom, svetlo zelené okenice a hnedej semená, dozrievania až 60-65 dní.

Jedná sa o druh kučeravých fazúľ so silným rastom a vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami čepele, ktoré zachovávajú chuť a farbu a keď sú zmrazené. Všestrannosť použitia, nevýraznosť voči pestovateľským podmienkam a slušný výnos. Okrem odrôd so zelenými strukmi sa nachádza červená a fialová fazuľa vigna, ktorej lopatky sú namalované v rôznych odtieňoch fialovej.

Popis a fotografie druhov a odrôd zeleného fazule

String fazuľaPre americké alebo bežné fazule, ktoré sú známe pre spotrebiteľov v Rusku av európskych štátoch, sú fazuľa charakterizované širšími a kratšími chlopňami. Takéto lusky často majú špicatý výtok a sami nemusia byť valcovité, ale ploché.

Medzi odrôd zelených fazulí sa najviac oceňujú tie, ktoré tvoria aj husté zväzky valcového tvaru s hrubými stenami. Jedná sa o zelenú špargľovú fazuľa bez pergamenových inklúzií vnútri lopatky a malých vaječníkov semien. Okrem týchto odrôd, záhradkári ponúkajú univerzálne rastliny, ktorých ventily sú zrnité s dozrievaním výživných semien rôznych farieb a foriem. Pods bežných bôbov môže byť buď zelené alebo biele, škvrnité, žlté alebo fialové. Fialové a červené fazule v tomto prípade počas tepelného spracovania strácajú teplo a čepie sa zelené.

Related  Hrozno skorej splatnosti

Zelené fazuľové stonky Zhuravushka

Zelené fazuľové stonky ZhuravushkaZberané kukurice majú skromnú veľkosť. Bush vo výške sotva dosahuje 50 cm, ale rastlina vždy dáva veľa kvalitných bôbov jemnej, v blízkosti valcovitého tvaru. Dĺžka lôžka je od 12 do 15 cm, farba letákov je zelená. Rush 48 až 50 dní od začiatku vegetácie.

Semená tohto bobu sú biele, oválne tvarované. Fazuľa univerzálneho určenia, vhodná na konzervovanie a mrazenie.

Bluhilda: kučeravé fazuľky na rastlinné účely

Bluhilda - kučeravé fazuľky na rastlinné účelyRanná odroda zelenej a zelenej fazule sa vyznačuje vysokým výnosom a dobrou chuťou jasných strukov. Rastlina s univerzálnym účelom slúži ako zdroj obidvoch diétnych listov a zrelých bieleho semena.

Fazuľa Purpurová kráľovná

Mid-grade bush fazuľa s tmavým, takmer čierne dĺžka strukov 15-17 cm. Lopatky platidlo, chrumkavé, bez hrubých vlákien. Bush fazuľa mrazuvzdorná, znáša obdobie sucha a dočasné chladenie.Fazuľa Purpurová kráľovná

Flamingo: rôzne zelené fazuľky s pestrými fazuľkami

Flamingo - rôzne zelené fazuľky s pestrými fazuľkamiTvrdé kríky tejto odrody môžu vydržať zaťaženie 50-60 rastúcich fazúľ neobvykle pestrej farby. Semená v luskoch sú tiež pestré, majú slušnú kvalitu a nutričnú hodnotu. Mladé pádla sú jemné, plné tváre a obsahujú veľa bielkovín a vlákniny. Rozmanitosť bush fúzov univerzálneho účelu je nenáročná a vyznačuje sa vynikajúcim výnosom.

Zelené fazule Zelené jazero Modré jazero

Zelené fazule Zelené jazero Modré jazeroVeľmi skorá odroda s nežné beans navíjať valcovité struky až 16 cm. Vnútri zŕn na konci vegetačného obdobia dozrieva bielej fazule s malou veľkosťou, vhodné pre potraviny. Zariadenie je vysoké, náročné na svetelné podmienky, napájanie a výživu. Ochotne reaguje na starostlivosť o bohatú úrody.

Laura zelená špargľa fazuľa

Laura zelená špargľa fazuľaZrelosť semien tejto odrody je 55-65 dní. Na sú vyrábané kríky tohto druhu viacnásobnej fazuľové struky svetložltej fazuľa, dĺžku 14 cm. Struky sú valcovité, s predĺženou špičkou a úplne bez vlákien, a inklúzia pergamenu. Rastliny klastrovej formy, kompaktné, ochotne a harmonicky plodné.

Enchantress – čierne fazuľa v bielych strukoch

Enchantress - čierne fazuľa v bielych strukochCharakteristickým znakom tohto druhu Bush fazuľa – predčasnosť a lesklých čiernych semien, ktoré dozrievajú v žltej alebo voskovými odtieň zaoblené bôbov. Dĺžka struky jemnosťou chuti je 14-16 cm. Čierne fazuľa, rovnako ako mladí lopatky, na varenie, lahodný a obsahuje množstvo cenných živín. Rastliny sú odolné voči bežným chorobám, odolné a produktívne.

Video o fazuli