Raspberry PhotoS nástupom teplých jarných dní mnoho letných obyvateľov premýšľa nad rozširovaním záhrady alebo naopak vytváraním niečoho nového. Malina je ker, ktorý sa nachádza na mnohých domácich pozemkoch. Vysvetľuje to skutočnosť, že závod nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a nie je náladový voči poveternostným podmienkam. Avšak napriek tejto skutočnosti, pri výsadbe malín by ste mali vedieť niektoré pravidlá a venovať pozornosť, zdá sa, malým nuansom. Pomôžu zachovať úrodu a vyhnúť sa nepredvídaným prekvapeniam, napríklad smrťou sadeníc. Takže poďme hovoriť o všetkom dôležitom v poriadku.

Dátumy pestovania malín

Začiatočníci záhradníci sa niekedy pýtajú: “Kedy sa pestuje malina?” Existuje veľa názorov na to dnes: niektorí hovoria, že by sa malo robiť na jar, iní na jeseň. Jedinou správnou možnosťou však nie je, že sa na jar dostanú sadenice Bush.

Podľa odporúčania skúsených záhradníkov je optimálna možnosť výsadby od polovice apríla do začiatku mája, kedy púčiky na stromoch kvitnú.

Je potrebné urobiť výsadbu v uvedenom časovom intervale, pretože letné teplo ešte nie je na ulici a v pôde je potrebná vlhkosť pre rastliny. Ak vysadené kríky neskôr, je pravdepodobné, že nebude zvykať a neľútostní slnečné lúče ho zničia, a ak je skôr, to môže byť stratená v dôsledku mrazu.

Vyberte miesto pre budúce maliny

miesto pre malinyVeľmi zodpovedne musíte zaujať miesto, kde sedia maliny. Oblasť by mala byť chránená pred vetrom a dobre zasvätená. Zvyčajne sa takéto miesto nachádza v blízkosti plotu. Musíte byť vopred pripravený na skutočnosť, že v priebehu niekoľkých rokov malina môže veľmi rásť a narušiť normálny vývoj plodín. K tomu zabrániť, záhradkári vymyslieť všelijaké prekážky, napr., Kopal (až do hĺbky 50 cm), po obvode pristátí bridlice.

POZOR! V oblasti, kde rastú maliny, by sa dažďová voda nemala hromadiť. Krík z nadbytku vlhkosti sa vyvíja pomaly, plody sú malé. Takáto kultúra taktiež netoleruje blízkosti podzemných vôd.

Príprava pôdy pre maliny

Predpokladá sa, že malina nie je kvitnúcou kultúrou a rastie na takmer akejkoľvek pôde. Avšak, niektoré manipulácie s pozemkami stále potrebujú. Najmä do jamiek alebo zákopov sa pridá malý popol a humus. Živná vrstva by mala mať hrúbku asi 10 cm. Ak nie je žiaden humus, môže sa použiť miesto suchého lístia alebo trávy.

Hlavné spôsoby vysádzania malín

Existujú tri spôsoby pestovania malín: zákopy, odrezky a sadenice. Na pochopenie rozdielov poskytujeme všeobecný opis každej z vyššie uvedených metód.

  • Metóda zadávania. Na základe názvu je jasné, že táto metóda je založená na kopaní určitej veľkosti výkopu. Jeho hĺbka by mala byť asi 40 cm a šírku o niečo väčší, -. 50-55 cm na dne vyťaženej vrstvy jama podávača je položený, ktoré sa môžu skladať z hnoja zmiešané s pozemnými, listy, konáre a tráv .. Zvláštne podstielka prináša obrovskú výhodu: dávkuje korene rastlín dlhú dobu. Na vrchu živného vankúša musíte vyplniť vrstvu zeminy (čo vám umožní spustiť proces rozkladu).
  • výsadba odrezanímVýsevné odrezky. Stonka je koreňový potomok, ktorý sa nachádza v rade malín doslova za 2 alebo 3 roky. Sú starostlivo vyhĺbené a zasadené. Metóda je pomerne všestranná, používa ju väčšina záhradníkov.
  • Vysádzanie sadeníc. Táto metóda je takmer totožná s predchádzajúcou. Avšak sadenice sa používajú ako sadivový materiál.

Related  Môžete zbierať dobré plodiny hrášku, ak viete, kedy ho pestovať na otvorenom teréne

Dostávame sadivový materiál

Záhradný materiál môžete zakúpiť v špeciálnych škôlkach alebo poľnohospodárskych trhoch. Cenová kategória je iná, závisí priamo od odrody a veku sadeníc. V priemere je cena 200-300 rubľov za jeden mladý Bush.

Pri výbere stojí za to venovať pozornosť koreňovému systému. Mal by byť mocný (mať veľa vetví). Inak môže zariadenie trvať veľmi dlho.

Vykonávame výpočty: hlavné schémy výsadby malín

malinové sadeniceAk sa malinové kefy dobre vyvíjajú, potrebujete poznať správnu schému výsadby. Všeobecne platí, že vzorec osvedčený rokov sa používa: vzdialenosť medzi riadkami by mala byť približne 1 m. 20 cm, A medzi kríky – 20 cm.

Pokiaľ ide o hĺbku pristátia, závisí to od zvolenej metódy. Ak sú sadenice zasadené do otvorov, potom dosť hĺbka 20 cm, a ak je v zákopu, potom minimálne 40 cm.

Raspberry: základná starostlivosť po výsadbe

  • Zalievanie. Pri konštantnom zavlažovaní, maliny nepotrebujú, s výnimkou počiatočného štádia (po vylodení). Počas tohto obdobia musíte zariadenie 1 raz za 2-3 dni napojiť. V budúcnosti budú mať maliny dostatočné zrážky.
  • Mulčovanie. Nesmieme zabudnúť na to, aby sme pravidelne premývali pôdu okolo krovu (položte suchú trávu). To vám umožní udržať vlhkosť.
  • Pletenie a uvoľňovanie. V počiatočnom štádiu, kedy sa malinový kebus vysadzuje a zatiaľ nemá silu, je potrebné zabezpečiť, aby v okolí plantáží neboli buriny. Tiež skúsení záhradníci odporúčajú, aby čas od času uvoľniť pôdu v diere, to umožní “dýchať” korene.
  • Orezanie. Keď rastú malé maliny, musíte prerezávať rastlinu. To je nevyhnutné, aby bush prestal rásť nahor a začal uvoľňovať bočné výhonky (vetvy).

Pridáme, bez ohľadu na to, ako si vyberiete spôsob pestovania malín, skôr alebo neskôr bude musieť byť transplantovaný na iné miesto. Ak ker stále rastie iba v jednej oblasti, prestane prinášať ovocie.

Skúsení záhradníci odporúčajú meniť dislokáciu maliny každých 5 rokov.

Všeobecne platí, že mať na svojej záhrade dobre upravené maliny, dokonca aj začínajúci záhradník môže robiť. Hlavná vec je vybrať dobrý sadivový materiál a poznať základné pravidlá starostlivosti o túto rastlinu.

Related  Aké sú príznaky choroby hrušky?

Výsadba malín – video