cherry v krajineČerešňa rastie až do výšky 10 m. Na rozdiel od čerešní ešte neboli vyňaté zakrpatené čerešne. Z tohto dôvodu by mala byť plocha na výsadbu najmenej 5 m2. Strom potrebuje krížové opeľovanie, čo znamená, že je potrebné pestovať rôzne odrody višní v krátkej vzdialenosti od seba. Stojí za výber zónových odrôd, takže pravdepodobnosť, že sadenica sa zakorení, bude vyššia.

Výber sladkej čerešne

K dnešnému dňu bolo chovaných viac ako 4000 odrôd sladkej čerešne. Všetky z nich sa dajú rozdeliť do dvoch veľkých skupín – “Bigarro” a “Gini”.

Odrody skupiny “Bigarro” plodia hojne. Ich bobule sú veľké, s hustou dužinou a kožou. Tieto odrody majú strednú alebo neskorú zrelosť, ich plody sa konzumujú ako čerstvé, tak aj konzervované.

Variety skupiny “Gini” – ranná splatnosť. Táto skupina zahŕňa odrody žlté čerešne. Mäso odrôd skupiny “Gini” je sladšie ako v skupine “Bigarro”. Majú kožu, preto sú vhodné na jedenie iba čerstvé.

Výber miesta pristátia

Cherry má rád slnečné, chránené miesto od vetra. Nedoporučuje sa pestovať strom v ľahkých a ťažkých hlbinách. Najlepšia pôda na pestovanie čerešní je piesčitá pôda. Dobre čerešňa si zvykne na rašelinovú pôdu. Ak nie sú stromy iných odrôd tejto kultúry v blízkosti sladkej čerešne, potom stojí za to vyberať miesto v blízkosti slivky alebo čerešní. Na takom mieste je čerešňa mierne poprášená, ale zber bude stále bohatý.

Výsadba sladkého čerešňa

Rastliny jednoročných alebo dvojročných rastlín lepšie. Všetky ovocné stromy sa pestujú na divokom podnose. U mladých stromov vakcína je lepšie vidieť, a koreňový systém tejto rastliny je vláknitý, takže strom bude prenášať lepšie pristátie a zakoreniť v novom umiestnení. Pri výsadbe je veľmi dôležité, aby sa nezaštepil do pôdy, je zvýšený nad úroveň zeme o 1/8 výšky sadenice. Ak je ročný strom vysoký 80 cm, potom sa inokulácia zdvihne o 10 cm.

Po výsadbe sa pod stromčekom naleje jedna alebo dve vedrá. Kufre by mali byť obložené. Čerešňa netoleruje stagnáciu vlhkosti, takže v blízkosti kmeňa nevytvárajte otvor.

Ak ste rastliny kontajnerov, výsadba jamy by mala byť o 20 cm hlbšie a širšie než hlinené hrudku. Ďalej je doskočisko treba zaspávať úrodnú pôdu a robiť pôde jeden alebo dva vedierka kompostu alebo humusu kravy. Minerálne hnojivá sa aplikujú do pôdy by nemali byť, pretože čerešne príliš rýchlo pôjde k rastu jej výhonky nebude mať čas zrieť pred chladným počasím a vymerznut.

V severných oblastiach je lepšie vyhnúť sa jesennému výsadbe, aby sa na jar vyskytovali stromy.

Related  Tajne formiranja kompaktnog grma gloxinia