ocot rôznych odrôdKaždá krajanka vie: ak banka s konzerváciou explodovala, najčastejšie je to dôvod, prečo je to nekvalitný ocot. Niektorí nečestní výrobcovia sa snažia upraviť zloženie výrobku, aby sa čo najviac dostali s minimálnymi nákladmi. Ako nepadnúť na svoju návnadu a kúpiť skutočný, kvalitný ocot? Koniec koncov, niekedy to závisí nielen od chuti jedla, ale aj od zdravia členov rodiny.

Typy octu

Po prvé, treba poznamenať, že ocot má niekoľko druhov a každý z nich má svoj vlastný účel a uplatnenie.

Ocot môže byť:

  1. prírodné. Vo svojej produkcii sa používa hroznové a ovocné víno, ktoré sa fermentuje dvakrát. Acetické baktérie začnú proces prirodzenej fermentácie a premenu alkoholu pod vplyvom kyslíka na ocot.
  2. syntetický. Vyrába sa na základe minerálnych hnojív zo zemného plynu alebo oleja. Kyselina octová získaná v dôsledku chemických reakcií sa zriedi na 6-, 9- alebo 12% -ný roztok. Predáva sa pod názvom “stolový ocot”, ale takýto produkt neobsahuje nič prospešné. Ide predovšetkým o konzervačné činidlo (chemické prísady) a malo by sa používať iba na ochranu.

Syntetický ocot sa neodporúča používať v potravinách.

Ako si vybrať kvalitný prírodný ocot?

V prírodnom octuse nie je percento kyseliny nikdy vyššie ako 9. Aby sa nerobili chyby a namiesto toho sa kúpiť syntetický ocot, treba venovať pozornosť takýmto momentom:

  • na etikete by sa mal uviesť “prírodný” alebo “alkohol” alebo názov výrobku, z ktorého bol vyrobený (jablko, hrozno);
  • skladajúci sa z prírodného octu môže byť syntetické kyseliny octovej, príchute a farbivá – v prípade, že sú uvedené na štítku, syntetickým ocot, tónované.

Keďže prírodný ocot je vyrobený z prírodných zložiek, obsahuje všetky ich užitočné vitamíny a stopové prvky.

Ako zistiť falšovanie syntetického octu?

Dôvodom výbuchu konzervácie je falšovanie octu. V horúcom lete-jesennom období, keď dozrievajú ovocie a zelenina, niektorí bezohľadní výrobcovia zámerne znižujú množstvo kyseliny octovej v octe. Takže namiesto 9% octu si môžete kúpiť 6% koncentrát, ale pod krstným menom. Keďže toto množstvo kyseliny nestačí na boj proti baktériám, pohári sa explodujú.

V prípade, že existuje pochybnosť vo výrobcovi a v informáciách uvedených na obale, môžete skontrolovať kvalitu octu pretrepaním fľaše. Dobrý ocet udržuje penu dlhšie ako 5 sekúnd, a ak dlho nezmizne – výrobok obsahuje viac vody a menej kyseliny.

Bez ohľadu na to, aký ocot bol kúpený a za akým účelom bolo lepšie kúpiť syntetický a prírodný výrobok v sklenených fľašiach alebo ihneď nalejte. Prvý výrobok má veľmi dlhú trvanlivosť, ale prírodný ocot stráca svoje užitočné vlastnosti po roku.

Všetko, čo potrebujete vedieť o octe – video