chov oviec v AustráliiV Austrálii sa chov oviec stal veľmi populárnym v roku 1830. V polovici 19. storočia začali austrálski poľnohospodári hromadnú výrobu vlny na vývoz. Až doteraz sa ovčia vlna z Austrálie považuje za najlepšiu na svete.

V 20. storočí sa chov oviec presunul na novú úroveň. V roku 1926 sa v Austrálii uskutočnila prvá výstava vlnových plemien oviec. Poľnohospodári, ktorí vyrábali a predávali vlnené výrobky, začali chovať nové plemená. Z Austrálie po celom svete sa rozšírili ovce.

Homológy oviec

Homológami sú chovné ovce bez húb, ktoré urýchľovali metabolizmus. Medzi homológmi sa vyskytujú vlny aj mäsové plemená.

Zrýchlený metabolizmus umožňuje chlupatému druhu rýchlo rast vlasov. Ovce z mäsových plemien v dôsledku tejto vlastnosti konzumujú viac jedla, a preto rýchlejšie získavajú váhu.

Hovädzie oviec s mäsovými plemenami sú náchylné na obezitu, takže dokážu odolať nízkym teplotám. Nadmerné ukladanie tukov je plné zníženia imunity, preto je pre homológov veľmi dôležité, aby voľne pasovali na väčšiu fyzickú námahu.

Výstavné chov oviec

Mnohí austrálski farmári chovajú plemená ovčie vlny len na výstavy. To je výhodnejšie, pretože náklady na udržanie niekoľkých jedincov sú podstatne nižšie ako náklady na udržiavanie celého kŕdľa.

Výhody výstavby chovu oviec zahŕňajú:

  • priestor na uchovávanie oviec;
  • sláva farmy;
  • schopnosť presmerovať finančné prostriedky do iných sektorov podnikania.

Mnohí austrálski poľnohospodári, ktorí sa zúčastňujú na medzinárodných výstavách, otvárajú na území svojich fariem hotely pre zahraničných turistov. Výhercom výstav často prichádzajú prvé osoby z mnohých štátov, napríklad Veľká Británia a Švédsko.

Chov oviec v Austrálii je rodinný podnik. Pred niekoľkými rokmi Len, šéf rodiny poľnohospodárov, vzrástol viac ako 5 000 oviec, ale prešiel do chovu oviec. On priniesol vlastné plemeno vlnených oviec s jemne oranžovou farbou. Na svete neexistuje podobné plemeno.

Rodinná farma obsahuje 50 šampiónov oviec. Význam je dokonca hrboľ na nosiči oviec, takže farmár pozorne sleduje čistotu plemena. Pre jedného jednotlivca na aukciách Len získava desiatky tisíc dolárov, čo umožňuje poľnohospodárovi chovať nové plemená, ako aj sebazaprodukciu.