záhradná azalkaVonkajšia krása a citlivosť azaliek sú docela klamlivé. Napriek tomu, že väčšina jeho odrôd sa pestuje výlučne vo vnútorných podmienkach, existujú niektoré odrody, ktoré sa nemusia báť ruskej zimy. Oni nielen cítia dobre v otvorenom teréne, ale aj ťažké mrazy na 30 stupňov nemôžu spôsobiť škodu na takých, na prvý pohľad, krehké rastliny. Jedným z nich je azalka listnatá veľkokvetá.

Popis odrody

Ako je už známe z názvu druhu, opadavá azalka je veľká skupina rastlín, ktoré po dobu odpočinku padajú listy. Napriek tomu je široko používaný v krajinnom dizajne kvôli veľkolepému pohľadu v čase kvitnutia, kedy na kvete kvitnú veľmi veľké kvetenstvo najrôznejších farieb. Kvitnutie trvá 2 mesiace, zatiaľ čo v jeho strede úžasné kvetenstvo pokrýva celý Bush, skoro skrývajúce listy pod ním.

Bush rastie dosť veľký a môže dosiahnuť výšku 1,5 m.

Medzi najkrajšie a najznámejšie odrody listnatých azaliek je možné zaznamenať takéto odrody:

  • Gibraltár;
  • Klondike;
  • Orol zlatý;
  • Irene Koster;
  • Persil;
  • Secil a ďalšie.

Vlastnosti pestovania a starostlivosti

Pre opadavé azalky je potrebné vybrať svetlé miesto na záhrade, ale s rozptýleným osvetlením. Ak bude Bush celý deň pod slnečným lúčom, kvitnutie môže a nečakajte, pretože listy padajú pred príchodom jesene a samotná rastlina nemá čas na viazanie púčikov.

Rovnako ako jeho spolubývajúci, prednostne azalka s veľkým kvetom uprednostňuje ľahkú a výživnú pôdu, takže je lepšie nahradiť 50 cm vrstvu novou, ľahkou a úrodnou pôdou.

Je dôležité pravidelne vodovať kefu, hlavne keď na ňu kvitnú úžasné kvety. Posledné zavlažovanie vodou je potrebné vykonať v novembri, pretože po nej bol zakalený kameň lapniku. Aj azalka dobre reaguje na postrek (ale nie púčiky).

Mladé rastliny by mali byť kŕmené jačmeňom na jar, ale kvitnúce azalky potrebujú už v minerálnych látkach, ako je draslík a fosfor, ktoré sa musia zaviesť po kvete.

Related  Dyrking av sukker mais

Tiež dva týždne po ukončení rezu kvitnúcich kríkov odstránením pomalých a zahusťovacích výhonkov. Ostatné pobočky sú skrátené o tretinu ich dĺžky.