veľký luk na záhradné posteleMnohí záhradníci pestujú cibuľu iba na zelených. Pre dobrú úrodu zelenej cibule sa do pôdy nanáša veľké množstvo dusíkatých hnojív. Ak rastúte luk, aby ste získali dobrú úrodu cibule, musíte sa riadiť určitými pravidlami. Pri správnej starostlivosti o rastliny dosahuje žiarovka hmotnosť 700 g.

Prečítajte si článok: kedy a ako správne rast cibule v otvorenom priestore!

Príprava pôdy

Aby cibuľa bola veľká, je potrebné správne pripraviť miesto pristátia. Cibuľa nepáči ťažké pôdy a hliny. Ak je na vašom mieste ťažká hlina, nezabudnite do zeme vložiť piesok a rašelinu. Takáto zmes pôdy dobre prechádza vlhkosťou, takže v posteli nedôjde k stagnácii vody a žiarovky nebudú hniť. Vo voľnej pôde budú žiarovky väčšie.

Cibuľa tiež netoleruje kyslé pôdy. Ak necháte žiarovku v kyslej pôde, nebude absorbovať živiny. Na normalizáciu acidobázickej rovnováhy v pôde je potrebné pridať dolomitovú múku alebo hasené vápno.

Tieto komponenty sa musia pridať na jeseň pod kopaním. Pred zasadením žiaroviek ich neaplikujte priamo.

Cibuľa je vysadená v drážkach 10-15 cm širokých vo vzdialenosti 20 cm od seba. Pri tejto schéme výsadby sa každá druhá žiarovka používa pre zeleninu a druhá polovica je ponechaná v pôde pred zberom cibule. Aby cibule nemuseli zasiahnuť cibuľu, postavte sa vedľa záhradnej mrkvy. Cibuľa vydesí mrkvu a mrkva – cibuľa. Kvôli boju proti cibuľovej múre je možné počas výsadby zaviesť trochu soli do brázd.

Dekontaminácia cibule

Na to, aby žiarovky neboli ovplyvnené hubovými chorobami, je výsev dezinfikovaný. Môžete namočiť cibuľu po dobu 20 minút na peroxid vodíka alebo ošetriť sadivový materiál so slabým roztokom manganistanu draselného. V bledo-ružovom roztoku manganistanu draselného sa cibuľa ponorí 30 minút.

kŕmenie

Prvý vrchný obväz cibule sa vyrába 5-6 dní po výsadbe v pôde. Cibuľa je napojená roztokom kravského trusu. 1 liter suspenzie by sa mal zriediť v 10 litroch vody. Môžete použiť kuracie hnojivo. V 10 litroch vody rozpustite pohár kvapaliny.

Druhé kŕmenie sa vykonáva dva týždne po prvom. Je lepšie nakŕmiť cibuľu bylinkovou infúziou, ale môžete používať minerálne hnojivá. Do 10 litrov vody rozpustite:

  • 30 g superfosfátu;
  • 10 g dusičnanu amónneho;
  • 5 g draselného hnojiva.

Related  Korrekt plantering av jordgubbar (video)

Tretí vrchný obväz sa uskutoční koncom júna. Ak kŕmiete cibuľou bylinkovou infúziou, počas tretieho kŕmenia vložte do pôdy síran draselný. Má dobrý vplyv na ochranu žiaroviek.

V žiadnom prípade nedovoľte nadbytok dusíkatých hnojív počas kŕmenia, rovnako ako pri prebytku dusíka sa zvýši dobré zelené perie, ale žiarovka bude plytká.