Madagaskar jazmínPre fanúšikov exotických vnútorných kvetín je stephanotis známy ako jazmín Madagaskaru. Po prvé, stojí za zmienku, že to nie je úplne to isté. Pod názvom “Stephanotis” sa odkazuje na samostatný druh rastlín z čeľade Lastivnevye. Celkovo je približne 16 a takmer všetci rastú v prírodných podmienkach. Jedná sa o semi-krov liany s listami stále zelené a krásnym kvitnutím.

V rovnakých podmienkach v miestnostiach sa najčastejšie pestuje iba jedna odroda liany – kvitnúca floribunda alebo stephanotis. Tento druh je tiež nazývaný Madagaskarským jazmínom pre charakteristickú arómu kvetov.

Takže Madagaskarský jazmín je jednou z odrôd Stephanotis, ktoré sú najviac prispôsobené miestnostiam.

Ako vyzerá flonibunda stephanotis?

Stefanotis z Madagaskaru, rovnako ako ostatní zástupcovia tohto druhu, rastie vo forme liane – jeho silné výhonky môžu dosiahnuť dĺžku až 5 metrov. Po celý rok sú vetvičky listy s dĺžkou až 9 cm a šírkou až 5 cm, trblietavé na vetvách, sú tmavozelené, veľmi husté a mierne nasmerované na špičky. Nachádzajú sa na protiľahlej ceste.

Na začiatku leta na viniči sú krásne kvetenstvo: na tenkej nohe-trubice sa nachádzajú päť mierne zabalené okvetné lístky a kvetina sama pripomína bielu korunu na stonke (niekedy je krémová farba v farbe). Celková dĺžka kvetu dosahuje 4 cm, sú zhromažďované v kvetenstvách až 7 kusov v každej. V prírodných podmienkach stephanotis kvitne takmer po celý rok, ale v miestnosti kvitnutie končí príchodom jesene.

Kvetenstvo trvá dlhú dobu na vetve, a dokonca aj po rezaní, nezmiznú po dlhú dobu. Z tohto dôvodu sa používajú na vytvorenie kvetinových skladieb, najmä svadobných kytic.

Po ukončení kvitnutia v mieste kvetenstva sa vytvára ovocie podobné slivkám. Keď úplne dozrievajú, prasknú. Vo vnútri ovocia sú semená vo forme malých padákov. Ak padnú do neďalekého hrnca, klíčia a vytvoria novú rastlinu.

Čo je Madagaskar jasmínom láska?

Pri raste stephanotis by mali venovať pozornosť týmto bodom:

  1. Kvetina má dobré osvetlenie. Toto je obzvlášť dôležité v zime, keď je svetlý deň kratší. V tejto dobe budete možno musieť nainštalovať ďalšie osvetlenie. V lete, hrniec musí byť pritenyat, takže rastlina nemá priame lúče, z ktorých horí na tmavých listoch.
  2. Jasmín potrebuje vytvoriť príjemnú teplotu: v lete by nemala byť vyššia ako 25 stupňov Celzia, v zime potrebuje kvetina chladnú (až 15 stupňov). Toto prispieva k bujnejšiemu rozkvetu v budúcom roku.
  3. Zavlažovanie by malo byť pravidelné, nesmiete nechať krajinu úplne vyschnúť. Navyše je často potrebné sprejovať listy na udržanie vlhkosti. V ohrievacom období môže byť hrniec umiestnený na podnos s kamienkami.
  4. S nástupom jari (keď sa aktivujú rastové procesy) a počas leta sa jazmín má kŕmiť dvakrát mesačne s minerálnymi prípravkami s prevahou draslíka. Môžete tiež použiť organické, ale striedajúce sa hnojivá.
  5. Každoročne v marci budete musieť prerezávať kešu a počas leta nalepiť špičky výhonkov. Jasmín Madagaskar kvitne iba na nových pobočkách.
  6. Ak chcete dať kvetu nádherný výhľad a zabrániť poškodeniu dlhých pobočiek liany, musíte nainštalovať podporu. Môže to byť ako oblúk, tak aj ťažné laná. Lepšie vetvičky, kým sú mladé a nie lignifikované, pretože potom je to veľmi ťažké.

Vlastnosti rastúcej jazmínu v Madagaskare doma – video