vyberte si výrobcu husHusadám zaujíma druhé miesto z hľadiska počtu hydiny na svete. Sú len horšie len pre kurčatá. Na svete je približne 3000 husích plemien a poddruhov a chovatelia neustále prinášajú nové.

Chovanie vlastného plemena je náročné a dlhodobé zamestnanie. Vyžaduje starostlivý výber jedincov a udržiavanie aspoň štyroch nezávislých genetických línií. Napriek tomu môže každý poľnohospodár vykonávať šľachtiteľské práce s existujúcim plemenom a stiahnuť svoje vlastné mladé.

Vonkajšie znaky pestovateľa

Pre chov mladých zvierat je potrebné vybrať producenta hlodavcov v hlavnom a opravnom kŕdle. Husacie stádo sa nazýva “stádo”. Výrobca gejzírov nie je len vodcom ústa, ale je aj príkladným predstaviteľom svojho plemena. Musí spĺňať všetky stanovené normy. Venujte pozornosť:

  • o farbení peria;
  • farba očí;
  • forma zobáku.

Dôkladná kontrola vonkajších znakov je potrebná na zachovanie čistoty plemena.

Každé plemeno má svoje vlastné charakteristické črty. Napríklad plemeno “dánsky Lagarto” by malo byť jednofarebné biela farba bez čiernych a hnedých škvŕn, dokonca jasne oranžová zobák a čiernu farbu očí.

Predstavitelia plemena “Tula Gorbonosov” husi musí mať zobák čiernej farby s nazelenalým odtieňom a charakteristický hrb na moste, rovnako ako modrá farba očí. Husy majú čierne oči.

Husí, vhodný na chovateľskú prácu, by nemal mať zakrivené zobáky, chyby krídel alebo iné odchýlky.

Anatómia husy

Husy, vhodné na vonkajšie príznaky, musia byť podrobené anatomickému výberu. Je potrebné preskúmať krídla jednotlivca. Prvý rad krídel krídel by mal obsahovať nie menej ako 10 perí, druhý – nie menej ako 12 peria.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť “nožnicam” – páru peria na špičke krídla. Horné perie musí byť už dlhšie ako spodné, inak husí pokryje iba jednu husiu. V chvoste by malo byť od 18 do 20 peria.

Medzi panvovými kosťami gangera by mala byť vzdialenosť štyroch prstov. Na zadnej strane výrobcu je dvojitá tuková žľaza. Predpokladá sa, že husa s takouto žľazou bude najplodnejšia.

Related  Visoko popustljive smokve Krimski crni – izvrstan izbor za sadnju u skrivenim strukturama

Dávajte pozor na počet nárazov vo vnútri zobáku. Ak sú od 10 do 18 rokov, potom husa vstúpila do obdobia sexuálnej zrelosti. Čím viac nárazov v zobáku horáka, tým viac sa považuje za plodnejší. Hmotnosť výrobcu by mala presiahnuť štandardnú hmotnosť horniny o 1-2 kg.