denná ľalia a ľaliaZačiatočníci si často myslia, že denná a ľalia sú rovnaké rastliny. To však vôbec nie je.

Nie je ťažké rozlíšiť ľalie od dennej lístky, stačí len starostlivo skontrolovať rastliny a venovať pozornosť takýmto momentom:

  • koreňový systém;
  • nadzemné lístie;
  • kvetenstvo.

Oba kvety – trvalky a patrí do rovnakej triedy jednoklíčnolistových rastlín, ale sú z rôznych rodín: lily – z ľalie, Daylily – od Xanthorrhoeaceae.

Štruktúra koreňového systému

Koreňový systém ľalií je prezentovaný vo forme žiarovky. Keď vyrastie, korene sa začínajú rozvíjať na dne, cez ktoré sa žiarovka živí živinami obsiahnutými v pôde a dodáva ich ďalej do antény.

Daylily, na druhej strane, má silný silný odrod, bez akéhokoľvek náznaku žiaroviek.

Vychádzajúc z charakteristických čŕt koreňového systému, ľalie reprodukujú žiarovky, a daylilies – rozdelenie oddelenia.

Štruktúra listnatých častí

Denná pôda vyzerá ako hustý bush. Ihneď pod zemou začínajú rásť dlhé a úzke zelené listy. V priebehu času rosetta rastie, objavujú sa nové “zväzky” a kefka sa mení na oponu s primeraným priemerom, ak nie je vysadená.

Lilie sú priamo z žiarovky začať riadiť šípku, s jednou žiarovkou – jedna šípka, to znamená, kmeň. Kmeň prerastie úzke listy a počas kvitnutia vyhadzuje pupeny na vrchole. Vzhľadom k tomu, že ich počet v niektorých odrodách môže dosiahnuť až 50 kusov, boom má veľmi hustú štruktúru na podporu takej váhy. Ale bez ohľadu na odrod, všetky ľalie majú silné a stabilné kmene.

Lilie – sú viac náladové v starostlivosti, a daylilies nebude klásť zvláštne problémy, okrem toho, že majú vyššiu život-udržať.

Vlastnosti kvitnutia

Počas kvitnutia vydáva krík denných listov veľa dlhých stoniek, ktoré stúpajú nad lístie, na vrchole ktorých je niekoľko kvetení. Výška stopky môže dosiahnuť 1 m a počet kvetov na nej – až 10 kusov.

Lily tvoria aj kvety na stonke s listami, ale aj na jej vrchole. Nemá samostatný pedál.

Na rozdiel od lilie, ktoré majú kvety na chvíľu držať, denné lilie sa nazývajú “jeden deň”, pretože jedno kvetenstvo kvitne len jeden deň.

Video o rozdieloch medzi denníkmi a ľaliami