Mám malý jablkový sad, každý rok časť plodiny padá na zem. Chcem sa pokúsiť kŕmiť tieto plody plodmi bobuľovitých plodov. Povedzte mi, ako správne používať hnilé jablká ako hnojivo pre maliny a jahody?

Mnohí záhradníci, ktorí pestujú jabloň, sa čudujú – čo robiť s padlým ovocím? Zbité jablká už nie sú predmetom skladovania, navyše sa rýchlo poškodzujú. No, ak existuje dcérska farma – dobytka alebo ošípané s potešením pomôže využiť lahodnú rohovku. Inak je to jednoducho vyhodené. A úplne márne, pretože zhnité jablká sú výborným hnojivom pre plodiny, vrátane malín a jahôd.

Opadavý ako hnojivo

Padajúce a pokazené ovocie sa môže použiť ako organické hnojivo pre iné plodiny. Vďaka prítomnosti rôznych mikroelementov po úplnom rozklade nielen zlepšujú kvalitu pôdy, ale aj pomáhajú získať bohatú úrodu. Súčasne je možné nosiť mrkvu ako ovocné bobule a pod rastlinnými a okrasnými plodinami.

Skúsený záhradník a záhradníci praktizujú dva spôsoby použitia hnilých jabĺk ako jedlo:

  • priame zavádzanie ovocia do pôdy;
  • použitie ako zložka kompostu.

Spaľovanie pôdy do pôdy

Padalitsa

Ak chcete používať čerstvé ovocie ako hnojivo, potrebujete:

  1. Medzi radmi jahôd alebo malín (alebo okolo bush) kopať nie veľmi hlboké drážky.
  2. Vystrihnite škorpión lopatou alebo sekerou (aby sa otáčal rýchlejšie).
  3. Nalejte rozdrvené jablká do drážok. Ak je to žiaduce, môžete pridať k plodom hnijúceho hnoja a listov.
  4. Zmiešajte ich s pôdou a zakryte vrstvou pôdy.

Pred pokladaním jabĺk v pôde by ste si mali vybrať plody s zjavnými príznakmi hubových chorôb alebo škodcami. Toto vylučuje infekciu rastlín, na ktoré sa aplikuje “jablko” hnojivo.

Kompost zhnitých jabĺk

kompost

Padalis je vynikajúca zložka kompostu. Plody sa rýchlo rozkladajú, čo na druhej strane urýchľuje zrenie kompostu a obohacuje ju o užitočné stopové prvky.

Related  Ako zachrániť orchidey: resuscitácia rastliny s hnilými koreňmi

Na prípravu kompostu pripravte plastovú nádobu alebo vytvorte drevenú škatuľu. Môžete len kopať dieru v ďalekom rohu miesta, ktorý je dobre osvetlený. Na dne jamy alebo varenej nádoby položte vrstvu slamy alebo vetvy. Potom rozkrájané jablká vrstvené, striedajúc ich so zemou. Toto je najjednoduchšia verzia kompostu.

Na obohatenie kompostu s užitočnými prvkami sa odporúča pridávať burinu, potravinový odpad, popol a niektorý hnoj pri pridávaní záložiek. Rýchle dozrievanie pomôže urýchliť prípravu Rýchly kompost.

Kompostový kryt na vrchnej časti fólie, aby sa zabránilo rýchlej strate vlhkosti. Pravidelne sa obsah hromady musí miešať av prípade potreby musí byť napojený. Pripravený kompost je možné získať približne za 3 mesiace. Je vhodný na hnojenie malín aj jahôd a používa sa aj ako mulčovanie.

Pokiaľ ide o baktérie a spóry húb, ktoré vedú k pádu jabĺk, potom pri dozrievaní kompostu sú úplne neutralizované. Vysoká teplota zabije všetkých škodcov a taký kompost je absolútne bezpečný. Pre úplnú istotu môžete kompost zanechať dva roky.

Kompost zhnitých jabĺk – video