Dobrý deň, páni! Veľmi ma trápi jedna otázka. Môžem použiť technológiu výsadby a pestovania jahôd v Rusku na anglickom farme? Ďakujem za odpoveď.

Spôsob kultivácie jahody zobrazenej na videu našiel žiadosť aj v Rusku. Toto sa nazýva hydropóniou – keď sa rastliny pestujú s použitím špeciálneho substrátu, ktorý neobsahuje zem. Najčastejšie hydroponické látky sa používajú v skleníkoch, zatiaľ čo vysádzajú nielen jahody, ale aj iné rastlinné druhy. Táto technológia umožňuje dosiahnuť dobrú úrodu bez ohľadu na klimatické podmienky.

Výhody použitia hydroponikyjahoda v panvici

Metóda hydroponiky sa často používa na výrobu plodiny v neobvyklej dobe, teda takmer po celý rok. To je obzvlášť dôležité pre regióny, kde nie sú vhodné teploty pre tento teplomilný bobule. Hlavnými výhodami hydroponiky sú okrem toho:

  • bohatšia a kvalitatívnejšia úroda;
  • schopnosť pestovať plodiny v oblastiach, kde je pôda neplodná (pretože sa nepoužíva na pestovanie);
  • jednoduchosť starostlivosti a zber, pretože police s rastlinami sú nad úrovňou terénu.

Substrát živín pre jahody by mal byť porézny a dobre sa nechať na vzduchu a vlhkosti.

Hydroponika môže byť použitá nielen pri masovom pestovaní jahôd. Pomerne často sa používa aj amatérske záhradníkov, nastavenie technológie doma, napríklad, bobule rastúce na balkóna alebo lodžie (izolácia).

Ako pestovať jahody na hydropóniu? jahody v rúrkach

Existuje niekoľko spôsobov hydroponie, ale najbežnejší systém kvapkania zavlažovania, ako je to vo videu (je zrejmé, ako trubica ide pozdĺž žľabu).

Princíp kultivácie je nasledovný:

  1. Paleta je pokrytá filmom, ktorý neprenáša svetlo. V ňom sú vytvorené otvory, cez ktoré pretečie voda do odkvapkávacej misky. Zo samotnej palety je odvádzaná vlhkosť cez samostatné potrubia.
  2. Na film je umiestnený substrát. Najčastejšie používaná zmes minerálnej vlny, kokosových vlákien alebo rašeliny.
  3. Odtokové trubice sa používajú pozdĺž palety, cez ktoré sa dodá živný roztok na zvlhčenie podkladu.
  4. Jahodové kefy sa vysádzajú v substráte a pozorujú vzdialenosť asi 25 cm medzi nimi. Korene sadeníc sú predprané.

Related  Kalimag hnojivo: aplikácia na paradajky a cibuľu

Jahody sa môžu vysádzať v samostatných hrncoch. Sú zavesené v jednej výške alebo inštalované v palete a sú kombinované s rúrkami do spoločného systému.

jahody v hrncoch

V hydroponike fungujú rovnako horizontálne i vertikálne metódy kultivácie (napríklad v sáčku). Pre kultiváciu je však lepšie používať iba odrodové odrody jahôd.

Jedným kvapkovým systémom sa každý sadenec dodáva špeciálny živný roztok. Každé 2 týždne sa do systému vlieva čerstvá kompozícia, ktorá závisí od vegetačného obdobia a štádia vývoja jahody.

Hydroponická technológia pestovania rastlín v skleníku poskytuje dodatočné osvetlenie a vykurovanie tak, aby v zime samenári nezmrazili.

Pestovanie jahôd na hydroponii v regióne Krasnodar – video