Povedzte mi, čo je francúzska ruža a ako sa líši od iných druhov ruží? Aj keď ich veľmi milujem a dlho som ich rozrástla, často som toto meno počul a nerozumiem tomu.

ružeMnohí pestovatelia sa domnievajú, že francúzska ruža je taká rozmanitosť. Bude však správnejšie povedať, že francúzske ruže predstavujú špeciálnu skupinu krásnych krás, spájaných spoločnými charakteristickými črtami. A hlavným rozdielom tohto druhu je jeho storočná história, ktorá sa začala v 17. storočí.

Ako boli francúzske ruže?

Pôvodcom všetkých existujúcich francúzskych ruží bola haličská ruža – divý ker. Prekračujúc ho rôznymi druhmi, chovatelia dostali celý rad nových odrôd.

Z materskej odrody dostali úžasnú arómu, kompaktnú veľkosť a červené sfarbenie púčikov.

Špeciálne funkcie

Francúzske ruže môžete odlíšiť od iných druhov týmito znakmi:

  1. Takmer všetky odrody majú kompaktné rozmery – maximálna výška nepresahuje 1,5 m (aj keď existuje niekoľko vysokých druhov).
  2. Kvitnutie ruží je jednorazové, prichádza v júni a trvá len tri týždne.
  3. Vo väčšine druhov sú púčiky sfarbené vo fialovej farbe

Kvety samotné môžu byť froté aj jednoduché.

Staré odrody, aj napriek ich rešpektovanému veku, sú skôr nenáročné. Rastú dobre na akejkoľvek pôde av akomkoľvek prostredí, navyše majú zvýšenú zimnú odolnosť.

Populárne typy francúzskych ruží

Všetky druhy francúzskych ruží majú jedinečnú chuť a vyzerajú úžasne v čase kvitnutia, ale najkrajšie, snáď nazvať tieto odrody:

  1. Kardinál de Richelieu. Rozlišuje sa v nezvyčajnom sfarbení kvetenstva: po prvé, dvojité kvetnatky sú ružové a keď sa otvoria, stávajú nasýtené fialovou. Odroda má ešte jeden prvok – takmer nemá trny na stonkách.rímsky kardinál richelieu
  2. Charles de Mills. Má froté a veľké, až 15 cm v priemere, kvetenstvo so silným zápachom. Farba púčiky má zaujímavý rozsah farieb: od tmavo ružovej až po fialovú.charles de mills
  3. Gallica Versicolor. Semi-dvojité našuchorené kvetenstvo sú farebné biele-ružové s tmavými pásikmi na okvetných lístkoch. V strede sú jasne viditeľné žlté tyčinky.ružová gallica verzia
  4. Gallica Officinalis. Malý ker s výškou do 1 m. Kvitne sa šarlátovými polovičnými mahagónovými kvetenstvami s jemnou arómou.rose gallika officinalis

Related  Trávnik obnovíme po zimnom období pomocou dusičnanu amónneho

Francúzske ruže sú veľmi populárne s kvetinármi, pretože sú úplne nenáročné v ich starostlivosti, majú pohodlné veľkosti a očarujúce kvety.

Francúzske ruže v záhrade – video