Povedz mi, prečo kvitne meruňka vo veku 3 rokov? Živočíšna rastlina po výsadbe sa úspešne zvykla, dobre sa rozvíja, zvýšila početné mladé pobočky. Na jar som sa na ňu takmer každý deň pozrel, myslela som si, že kvetinárstvo znovu získava škodcu, ale nenašiel som hmyz. Čo môže byť dôvodom nedostatku kvitnutia?

mladé marhule nekvetúOvocné stromy, vrátane marhúľ, sa pestujú nielen kvôli vytvoreniu tieňa v horúcom slnečnom lete. Hlavnou úlohou stromu je dať záhradníkovi lahodnú a bohatú úrodu voňavých plodov. Ak to chcete urobiť, musíte najprv kvitnúť, ale často sa kvitnú oneskorene. Väčšina záhradných plodín tvoria kvetnatky od tretieho roka života. Prečo mladý trojročný kvet rozmazaný a ako mu pomôcť vstúpiť do ovocia?

Príčiny neprítomnosti kvitnutia môžu byť niekoľko:

  • poveternostné podmienky;
  • neúspešne zvolené miesto pristátia;
  • nadmerné podávanie hnojív;
  • prítomnosť chorôb;
  • odrodové vlastnosti.

Rozmary prírodymarhule pod snehom

Ako viete, marhule sú jedným z najviac teplomilných plodín, navyše sú citlivé na náhle zmeny teploty. Silné zimné mrazy sú schopné “zabíjať” kvetnatky, takže na jar nie je kvitnúť nič. Taktiež zmrazenie a ďalšia smrť obličiek nastáva aj v prípade, že po dlhom jesennom období zima prudko zasahuje.

Pri nákupe sadeníc musíte starostlivo zvážiť ich výber a uprednostniť tie odrody, ktoré sú vhodné pre daný región. Termofilné južné marhule nikdy nemôžu kvitnúť a prinášať ovocie v chladnom severnom alebo strednom podnebí.

Chyby pri výsadbe a starostlivostimladé marhule

Meruňky milujú nielen teplo, ale aj dobré osvetlenie. Ak rastl strom v hlbokom tieni, jednoducho nebude mať silu kvitnúť, pretože bude bojovať o prežitie a bude ťahať pobočky pri hľadaní slnka.

Pre pestovanie marhule je mať slnečné miesto na mieste, chránené pred prievanmi, kde žiadna voda stagnuje.

Nadmerná starostlivosť o záhradu môže byť dôvodom nedostatku kvitnutia, najmä pokiaľ ide o kŕmenie. Privádzanie hnojív je mierne, vyhnúť sa veľkému množstvu liečiv obsahujúcich dusík. Stimulujú rast vetví a listov, potom sa marhuľa začína “vykrmovať” a zabúda na kvitnutie.

Ak chcete prehnúť stromček “ožil”, mali by ste ho nechať na jednu sezónu bez kŕmenia.

Choroby a odrodové vlastnosti drevaklíčenka marhule

Niektoré odrody marhule “dozrievajú” veľmi neskoro. Očakávať skoré zberanie druhov, ktoré vstupujú do ovocia, a to až od šiesteho (a dokonca aj z ôsmeho) roka života, bolo by to zlé a úplne márne. Preto musíme starostlivo skúmať charakteristiku odrody pri nákupe.

Related  Najlepšie obväzy papriky a sadenice paradajky s jódom a kvasnicami

Problémy s kvitnutím sú tiež v prítomnosti stromu choroby, ako je guma. V tomto prípade, po vytvrdení marhule, sa obnoví jeho schopnosť priniesť ovocie.

Možné príčiny neprítomnosti kvitnutia a ovocnej marhule – video