Povedzte mi, existujú nejaké rysy rastúcich alpínskych karafiátov? Priatelia zdieľali semená na jeseň, ale zabudla som sa opýtať, kde lepšie zasiať. Bude klinček rásť v perá?

ružový klinčekŠpeciálne kúzlo kvetinové záhony a kompozície pripojené k zakrpatené kvitnúce rastliny. Ich malé kríky, úplne pokryté malými kvetenstvami, okamžite priťahujú oko. Získať aspoň Alpské karafiát – na rozdiel od svojich viacerých celkových kongenerov má kompaktné rozmery a veľmi sladký temperament ako schopné rásť aj na chudobných pôdach.

Ako vyzerá rastlina?fialový klinček

Alpské klinčeky rastú vo forme okrúhlych kríkov, ktoré pozostávajú z tenkých stoniek s výškou najviac 25 cm, majú úzke tenké listy šedozelené farby. S nástupom letných kríkov na ktoré sa vzťahuje malé, ale veľmi voňavé a krásne kvetenstvo až 4 cm v priemere. Tie tvoria päť ozubené lístkov mierne zvlnená. Kvety hojne až do augusta, ale na konci leta na kríku môžete vidieť kvety, však už v jedinom množstve. Farbiace nechty môžu byť najrozmanitejšie: od snehovo bielej až po fialovo fialovú.

Koreňový systém klinčekov je dlhá tyč, ktoré sa nakoniec rastie do strán. Zhromažďuje živiny a “kŕmi” nadzemnú časť kríkov tak, že sa rýchlo zmení na veľký bylinný vankúš až do 50 cm v priemere.

biely klinčekPo ukončení kvitnutia v mieste kvetenstva sa vytvárajú semenné boxy podlhovastého tvaru. Keď úplne dozrievajú, otvoria sa na vrchných štyroch listoch a z nich sa nalejú na zem okolo semien. Tak dlhodobé alpské klinčeky a násobí bez účasti kvetinárstva. Pokiaľ ide o matku, jeho život je relatívne krátky a nepresahuje 4 roky.

Divoké druhy alpských ružové voľne rastú na vápencových skalách medzi horskými svahmi v Alpách, rovnako ako v Rakúsku, Taliansku a Slovinsku. V záhradníckej kvetinárstve sa najčastejšie používajú jej hybridné odrody – sú viac prispôsobené domácemu pestovaniu.

Zvláštnosti pestovaniaalpský klinček

Nenáročnosť Alpine karafiát manifest nedostatok požiadavky živín v pôde, navyše je príliš “bohatý” pôda len poškodiť zariadenie, najmä nadbytok organickej hmoty. V takýchto podmienkach sa kríky rýchlo starajú a lepšie tolerujú zimu.

Optimálny variant pôdy pre pestovanie klinčekov je kamenistá oblasť s prídavkom neutrálnej piesočnej pôdy.

Hojnosť kvitnutia závisí od miesta výsadby. Rastlina by mala byť vysadená na slnečnej strane zvýšených oblastí, kde je veľa svetla a vlhkosť nezostáva.

Starostlivosť o alpský klinček je jednoduchá a zahŕňa:

  1. Zavlažovanie podľa potreby.
  2. Odstránenie buriny.
  3. Periodický vrchný obväz s minerálnymi prípravkami, ale nie viac ako trikrát za sezónu.
  4. Kompostovanie na zimu.
  5. Prerezávanie kríkov po kvete.

Kvety sa množia semenami, odrezkami alebo vrstvami, ale najčastejšie sa používa prvá metóda.

Video o výseve semien alpských klincov na klíčky