Povedzte mi, existujú nejaké rysy rastúcich alpínskych karafiátov? Priatelia zdieľali semená na jeseň, ale zabudla som sa opýtať, kde lepšie zasiať. Bude klinček rásť v perá?

ružový klinčekŠpeciálne kúzlo kvetinové záhony a kompozície pripojené k zakrpatené kvitnúce rastliny. Ich malé kríky, úplne pokryté malými kvetenstvami, okamžite priťahujú oko. Získať aspoň Alpské karafiát – na rozdiel od svojich viacerých celkových kongenerov má kompaktné rozmery a veľmi sladký temperament ako schopné rásť aj na chudobných pôdach.

Ako vyzerá rastlina?fialový klinček

Alpské klinčeky rastú vo forme okrúhlych kríkov, ktoré pozostávajú z tenkých stoniek s výškou najviac 25 cm, majú úzke tenké listy šedozelené farby. S nástupom letných kríkov na ktoré sa vzťahuje malé, ale veľmi voňavé a krásne kvetenstvo až 4 cm v priemere. Tie tvoria päť ozubené lístkov mierne zvlnená. Kvety hojne až do augusta, ale na konci leta na kríku môžete vidieť kvety, však už v jedinom množstve. Farbiace nechty môžu byť najrozmanitejšie: od snehovo bielej až po fialovo fialovú.

Koreňový systém klinčekov je dlhá tyč, ktoré sa nakoniec rastie do strán. Zhromažďuje živiny a “kŕmi” nadzemnú časť kríkov tak, že sa rýchlo zmení na veľký bylinný vankúš až do 50 cm v priemere.

biely klinčekPo ukončení kvitnutia v mieste kvetenstva sa vytvárajú semenné boxy podlhovastého tvaru. Keď úplne dozrievajú, otvoria sa na vrchných štyroch listoch a z nich sa nalejú na zem okolo semien. Tak dlhodobé alpské klinčeky a násobí bez účasti kvetinárstva. Pokiaľ ide o matku, jeho život je relatívne krátky a nepresahuje 4 roky.

Divoké druhy alpských ružové voľne rastú na vápencových skalách medzi horskými svahmi v Alpách, rovnako ako v Rakúsku, Taliansku a Slovinsku. V záhradníckej kvetinárstve sa najčastejšie používajú jej hybridné odrody – sú viac prispôsobené domácemu pestovaniu.

Zvláštnosti pestovaniaalpský klinček

Nenáročnosť Alpine karafiát manifest nedostatok požiadavky živín v pôde, navyše je príliš “bohatý” pôda len poškodiť zariadenie, najmä nadbytok organickej hmoty. V takýchto podmienkach sa kríky rýchlo starajú a lepšie tolerujú zimu.

Optimálny variant pôdy pre pestovanie klinčekov je kamenistá oblasť s prídavkom neutrálnej piesočnej pôdy.

Hojnosť kvitnutia závisí od miesta výsadby. Rastlina by mala byť vysadená na slnečnej strane zvýšených oblastí, kde je veľa svetla a vlhkosť nezostáva.

Starostlivosť o alpský klinček je jednoduchá a zahŕňa:

  1. Zavlažovanie podľa potreby.
  2. Odstránenie buriny.
  3. Periodický vrchný obväz s minerálnymi prípravkami, ale nie viac ako trikrát za sezónu.
  4. Kompostovanie na zimu.
  5. Prerezávanie kríkov po kvete.

Related  Chrysanthemum globular – zimovanie v otvorenom teréne

Kvety sa množia semenami, odrezkami alebo vrstvami, ale najčastejšie sa používa prvá metóda.

Video o výseve semien alpských klincov na klíčky