Moja žena a ja sme sa rozhodli zorganizovať v krajine ružovú záhradu, na jeseň sa vysadilo niekoľko ružových kríkov, ktoré boli na zimu pokryté. Predtým sme vyrábali iba chryzantémy, takže nepoznáme jemnosti rastúcich ruží. Povedz mi, ako sa starať o ruže na jar v krajine?

S príchodom jari, amatérov ruží pridávajú k problémom, pretože je potrebné správne pripraviť kríky pre budúcu sezónu.

starostlivosť o ruže na jar

Jarná starostlivosť o ruže v chate zahŕňa:

  • včasné odstránenie zimného prístrešku;
  • prerezávanie a tvarovanie puzdra;
  • aplikácia hnojív;
  • mulčovanie pôdy;
  • prevencie a ochrany pred škodcami a chorobami.

Odstránenie zimného úkrytu z bush

útulok z ruží

V zásade je stará výsadba ruží na zimu zasadená zemou a na jar je jednoducho jemne zahalená zo spodnej časti kríkov. Mladé ruže vysadené na jeseň potrebujú väčšiu ochranu pred mrazom. Pri prvom otepľovaní ožijú obličky pod prístreškom, takže je dôležité včas otvoriť krík na jar.

V severných regiónoch, kde je príchod jari trochu neskoro, s otvorením ruží by sa nemali spěchat, naopak – v marci sa odporúča skicovať cez malý sneh. Úplne otvorte bush v apríli.

Predčasné odstránenie krycieho materiálu môže viesť k zmrazeniu ruže.

Ak voda po tavení snehu nezostáva okolo kroviny, musíte vytvoriť drážky, aby ste ju odstránili. Materiál krycieho materiálu sa neodstráni okamžite – ruža musí byť pravidelne vetraná a temperovaná, zatiaľ čo zvyšuje úkryt. Nakoniec môžete vypustiť ruže po zohriatí pôdy až do hĺbky 25 cm. Večer si vezmite prístrešie.

Jarná prerezávanie ruží

hygienické prerezávanie ruží na jar

Jarné prerezávanie ruží sa vykonáva s cieľom omladenia kríkov a ich formovania. V tomto ohľade je prerezávanie rozdelené na:

  1. Hygienické prerezávanie – zabezpečuje odstránenie chorých a mrazených odvetví. Vyrezávať aj tenké a rastúce výhonky vo vnútri kríkov. Tie by mali byť odstránené, aby sa zabezpečilo vetranie koruny.
  2. Hlavné orezávanie – zdravé silné výhonky je potrebné skrátiť cez hornú obličku.

Related  Gliokladinové tablety proti chorobám sadeníc

základné prerezávanie ruží na jar

Miesto rezu by malo byť rovnomerné a s bielym jadrom. Každá sekcia je ošetrená záhradným krbom.

správny rez

Aplikácia hnojív

horné obliekanie ruží na jar

Ruže počas celej sezóny potrebujú ďalšie dva obväzy. Prvá by mala byť vykonaná ihneď po prerezaní. Pre dlhé a bohaté kvitnutie pod puzdrom navlhčené a hojne uvoľnenými pôdy výrobu draslíka, fosforu, horčíka a dusíkatých hnojív. Široko používaný pestovateľmi kvetov ako jarné krmivo je kurací hnoj. Druhé kŕmenie sa uskutočňuje v lete pred druhým kvitnutím.

Mulčovanie pôdy

mulčovanie ruží na jar

Na jar musí byť pôda okolo púšte posypaná pilinami na vytvorenie dodatočnej ochrany pre koreňový systém. Mulčovanie umožní dlhšie trvať teplo a vlhkosť. Rovnako je dobré použiť na tento účel kompost, vtáčie trusu alebo seno.

Zem okolo púzdra by sa mala uvoľniť, napojiť, oplodniť a rovnomerne naniesť na mulčovanie (5-6 cm) bez toho, aby pokryla zemnú časť.

Prevencia a ochrana pred škodcami a chorobami

3-4 dni po prerezávaní sa ruže potrebujú ošetriť špeciálnymi komplexnými prípravkami na ochranu proti chorobám. Hmyz-škodcovia pomôžu zničiť také prostriedky ako Antio a Carbophos.

Skúsení pestovatelia pre prevenciu odporúčame rukoväte pružina petrolej riešenie ruže (vedro vody 1 čajová lyžička) alebo 3% roztokom síranu meďnatého.

Striekanie by sa malo vykonať dvakrát s dvojtýždňovou prestávkou v bezvetrnom počasí.

Správna a včasná jarná starostlivosť o ruže zabezpečí ich zdravý vývoj a bohatý kvitnutie až do pádu.

Video o odchode na jar pre ruže rôznych tried