Počul som, že je možné predĺžiť kvitnutie okrasných rastlín pomocou špeciálnych prípravkov na báze draslíka a fosforu. Informujte, aké draslík-fosforové hnojivá pre kvitnúce rastliny môžete kŕmiť?

Hnojivá draslíka a fosforu sú minerálne prípravky. Ako je už známe z názvu, ich hlavnými zložkami sú draslík a fosfor a komplexné druhy môžu obsahovať aj iné látky. Takéto hnojivá sa pestujú v pestovaní kvitnúcich rastlín. V období záložiek a vzhľadu pukov sa odporúča urobiť, aby:

 • zvýšenie počtu pukov;
 • približovanie kvitnutia;
 • predĺženie obdobia kvitnutia;
 • dávajú farby svetlejšiu farbu;
 • posilnenie koreňového systému;
 • rýchlejšie dozrievanie mladých výhonkov.

Charakteristickým znakom fosforečných hnojív je, že neobsahujú dusík alebo majú malé množstvo dusíka. To neumožňuje rastline presmerovať svoje sily na rast na úkor kvitnutia.

Medzi hnojivami draslíka a fosforu pre kvitnúce rastliny sa ukázali, že tieto prípravky sú vhodné:

 • monofosfát draselný;
 • nitrophoska;
 • NPK;
 • diammophoska;
 • zmes draslíka a fosforu “jeseň”.

Monofosfát draslíka

monofosfát draselný

Dvojzložkové minerálne hnojivo v polovici jeho zloženia obsahuje fosfor a o niečo menej draslíka. Používa sa na prípravu roztokov na zalievanie sadeníc kvitnúcich rastlín (10 g prípravku na nádobu s vodou). Kvety rastúce v otvorenej pôde sa pravidelne podávajú koncentrovanejším roztokom – 20 g liečiva na 10 litrov vody.

nitrophoska

nitrophoska

Šedé granule pozostávajú z draslíka, fosforu a dusíka. Na jar pred zasiatím semien v otvorenom teréne sa miesto prvýkrát oplodňuje 40 g nitrofossom na 1 km štvorcový. m.

Pri výsadbe ruží a iných rastlín sa nitrofosca umiestňuje priamo do studne a tiež sa používa na koreňové obväzy vo forme roztoku.

NPK

NPK

Hnojivo obsahuje fosfor, draslík, dusík a síru. Používa sa na jar (pred výsadbou kvetov) a na jeseň, pridávanie do pôdy. Liečivo sa používa aj na letné obväzy vo forme postreku na listoch (2 litre vody na vodu z vedro).

diammophoska

diammophoska

Komplexná príprava, ktorá je založená na fosfore, draslíku a dusíku. Vložte do zeme pred kopaním rýchlosťou 1,5 st. l. na 1 štvorci. m. Na zavlažovanie použite roztok s nízkou koncentráciou (maximálne 2 g na 1 liter vody). Voda ich rastú nie viac ako raz za dva týždne.

Related  Na záhrade môžete pestovať huby z mycélia

Príprava “jeseň”

jeseň

Kompozícia obsahuje 18% draslíka, 5% fosforu, ako aj vápnik, horčík a bór. Suchý prášok sa zavádza do pôdy počas jesenného výkopu oblasti, na ktorej sa plánuje pestovať okrasné rastliny, vo výške 35 g na 1 km štvorcový. m.

V čase kvitnutia, tesne pred zavlažovaním, 15 g drogy na 1 m2. m, a na zlepšenie zimnej odolnosti trvalých plodín po kvete, oplodňujú 30 g na rovnakej ploche.

V roztoku prípravku sa semená namočia pred výsadbou a sú tiež napojené kvetmi pod koreňmi.

Preskúmanie fosfátovo-draselných hnojív – video