Tento rok rajčiaky rástli slabo. Priateľ odporúča priniesť fosfor. Povedzte mi, aké druhy fosforových hnojív (ich názov) je lepšie použiť pre paradajky?

Fosfátové hnojivá zohrávajú kľúčovú úlohu pri vývoji rastlín vrátane rajčiakov. Poskytujú energiu potrebnú pre metabolické procesy. Výsledkom je, že rajčiaky rastú lepšie, vytvárajú silný koreňový systém, zelenú hmotu, tvoria kvalitatívne semená a dobre darujú aj ovocie.

Charakteristickým rysom fosforu je, že rastliny odoberajú z pôdy iba potrebné množstvo hnojiva. Prekročenie dávkovania po aplikácii nebude smrteľné, ale nedostatok fosforu povedie k zastaveniu všetkých vývojových procesov.

Známky nedostatku fosforu

nedostatok fosforu

Známky toho, že paradajky nemajú dostatok fosforu, sú:

 • farba listov vo fialovej farbe;
 • zmena tvaru listov s ich ďalším spadnutím;
 • vzhľad tmavých škvŕn na spodných listoch puzdra;
 • potláčanie rastu plodín, čo vedie k nízkym rastlinám;
 • Slabý koreňový systém zle drží rastliny v pôde.

Pravidlá pre zavedenie fosforových hnojív

Pri aplikácii fosforových hnojív sa riadia nasledovnými pravidlami:

 1. Hnojivá v granulovanej forme sa zavádzajú v tesnej blízkosti koreňov. Šíriť ich na lôžkach zhora nemôže byť, pretože v horných vrstvách zeme sa fosfor nerozpúšťa. Je lepšie, aby sa pri kopaní záhrady alebo vo forme tekutej infúzie počas zavlažovania.
 2. Najväčší účinok bude mať jesenná aplikácia fosforu: počas zimy bude mať čas na úplnú asimiláciu.
 3. Pri neustálom používaní fosforových hnojív sa výsledok objaví v treťom roku.
 4. Pri použití fosforu na kyslých pôdach musia byť najprv vápno. Za týmto účelom je 1 mesiac pred aplikáciou fosforečných hnojív na lôžkach rozotretý vápnik (500 g na 1 m2) alebo popol (200 g na 1 m2).

Druhy fosfátových hnojív pre paradajky, ich aplikácia

V závislosti na zložení fosforu môžu byť hnojivá rozdelené do troch typov: minerálne, komplexné a organické.

Related  Aký je úžasný begónia Fimbriatu

Pri pestovaní paradajok sa používajú nasledujúce fosforečné hnojivá:

 1. Superfosfát. Počas výsadby sadeníc paradajky urobte rýchlosťou 1 dierka 20 g liečiva. Alebo sa na začiatku obdobia kvitnutia nanáša kvapalný vrchný obväz roztokom pozostávajúcim zo 100 g superfosfátu a 10 litrov vody. Jeden pol litra roztoku stačí na jeden kef. Prečítajte si: použitie superfosfátu hnojív na záhrade!superfosfát
 2. Hydrogénfosforečnan amónny. Obsahuje až 52% fosforu a až 23% dusíka. Aplikuje sa raz alebo v otvore pri výsadbe sadeníc alebo vo forme kvapalného roztoku počas kvitnutia.diammophoska
 3. Monofosfát draslíka. Obsahuje 50% fosforu a 34% draslíka. Na sezónu, ďalšie dve obväzy. Používa sa na listové obväzy (15 g na 1 m2).monofosfát draselný
 4. nitrophoska. Roztok 1 lyžička. prípravku na 1 liter vodnej vody sadenice dva týždne po výsadbe.nitrophoska
 5. Kostná múčka. Obsahuje až 35% fosforu. Zaraďte paradajky počas výsadby (2 lyžice na jamku).kostnej múčky

Ako organické fosforové hnojivá záhradníci používajú kompost, pripravený s pridaním určitých rastlín obsahujúcich fosfor (pelyňa, peří trávy).

Fosforečné hnojivá: aplikácia na kultivované rastliny – video