Mám malú zbierku begónií rôznych odrôd. Dôkladne sa oň starám, ale nedávno som si všimla sušených listov na kríkoch. Povedzte mi, aké sú choroby begónií a ako s nimi zaobchádzať?

Begónský žobrák má nie príliš rozmarný charakter. Ak budete dodržiavať odporúčania pre starostlivosť o rastliny, poteší oko s jasnou zelenou hmotou a opakovaným kvitnutím. Avšak kvôli rôznym okolnostiam sa niekedy stáva, že sa celkový stav kvetu náhle začne zhoršovať.

Určite povahu choroby begónie a začnite jej primeranú liečbu pomôže vzhľadu listov rastliny. Najčastejšie choroby begónie zahŕňajú:

  • múčnatka;
  • šedá hniloba;
  • vaskulárna bakterióza;
  • Jose stupnice.

Plesnivá plesňa

múčnatka

Znakom choroby sú okrúhle hnedé škvrny na listoch s bielym povlakom. Oblasť lézie sa rýchlo rozšíri do celého listu. Dôvodom výskytu múčnatky je príliš veľa teploty a nízka vlhkosť v miestnosti, kde je hrniec.

Ovplyvnený begón by mal byť oddelený od iných rastlín.

Pokiaľ sa objavia škvrny, listy sa postriekajú Phytosporin-M alebo Alirin-B. V prípade straty začiatku ochorenia a ovplyvnenia všetkých listov je potrebné liečbu Topazom alebo Strobinom.

Sivá hniloba

šedá hniloba

Zvýšená vlhkosť a časté zavlažovanie vedú k ochoreniu s šedivým hnilobou. V počiatočnej fáze sú listy pokryté sivými škvrnami, lepkavými na dotyk. Postupne sa škvrna rozširuje a vedie k hnilobe listu, ako aj samotnému stonku.

Ak chcete zariadenie uložiť, hrniec sa prenesie na iné miesto alebo je regulovaná vlhkosť v miestnosti. Poškodené listy by sa mali odstrániť a zvyšné by sa mali postriekať 0,1% roztokom Euparenu alebo Fundazolu.

Vaskulárna baktéria

vaskulárna bakterióza

Okraje listov začínajú žltnúť a postupne sa stávajú hnedé. Stredná časť listu zostáva zelená, ale samotné nádoby sú čierne. Je potrebné odobrať choré listy a zvyšné by mali byť ošetrené fungicídmi.

Červcovité

V počiatočnom štádiu sa prejavuje ako lepiaca vrstva. V priebehu času sa na listoch vytvárajú malé hnedé rastliny, ktoré je možné odstrániť bez poškodenia samotného listu. Pacient begónia sa má liečiť insekticídom (Aktar).

Related  Čo robiť, ak sú sadenice repy roztiahnuté

Choroby, ktoré sa nedajú vyliečiť

Vďaka včasnému odhaleniu poškodenia môže byť begónia obnovená pomocou špeciálnych prípravkov. Existujú však choroby, ktorých prítomnosť prináša smrteľnú diagnózu begónie:

  1. Prsteňový bod. Prešiel škodcami a je charakterizovaný vzhľadom na listy žltých škvŕn a mŕtvych oblastí.prstencovité miesto
  2. Bakteriálne špinenie. Na zadnej strane listu sa objavujú vodnaté malé škvrny, ktoré nakoniec tmavia a úplne infikujú celú kvetinu vrátane kvetenstva.bakteriálna škvrna
  3. Listový hlíst. Okraj listu najprv vybledne, udržuje zelenú farbu a potom postupne kohúta. Úplne suchý list je pokrytý hnedými škvrnami. Choroba sa prenáša do kvetu cez pôdu v dôsledku nízkej teploty s vysokou vlhkosťou.listový nematód

V týchto prípadoch je begónia vystavená okamžitej deštrukcii, takže choroba nie je prenášaná do iných rastlín.

Prípravky proti chorobám rastlín – video