V tomto roku bola naša záhrada doplnená novými “obyvateľmi” – vysadili niekoľko odrôd čierneho ríbezle. V našej rodine každý miluje ryžový džem, takže sa rozhodli získať vlastné vitamíny. Povedzte mi, ak existujú nejaké rysy rastúceho čierneho ríbezle a ako sa o ne postará budúci rok na jar?

čierne ríbezleČierne ríbezle v obsahu vitamínov je najužitočnejším bobuľom medzi ostatnými odrodami. Súčasne si vyžaduje väčšiu pozornosť zo strany záhradníkov: čierne ríbezle majú svoje vlastné požiadavky na pestovanie a ošetrovanie, a to aj na jar.

Požiadavky na pestovanie

jačmeň na jar

Čierne ríbezle má rád slnko, vlhkosť a úrodnú pôdu. Najlepšie miesto na výsadbu kríkov bude na juh alebo juhozápad, to je dobre osvetlená strana slnka. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, že táto rastlina sa obáva prievanov a tiež často trpí príliš blízko lôžka podzemných vôd.

Čiernych ríbezlí neznáša kyslú pôdu, takže ak dôjde k takým fenoménom, rok pred plánovaným pristátie musí byť vykopaný časť so zavedením vápna v množstve 500 g na 1 štvorcový. m. Priamo pred pristátie v pristávacej jamke pridajte superfosfát, popol a humus.

Rastlinné čierne ríbezle môžu byť na jar aj na jeseň, ale väčšina záhradníkov uprednostňuje druhú možnosť.

Starostlivosť o jar

orezanie ríbezle

Aby čierne ríbezle potešilo veľkorysú úrodu veľkých bobúľ, musí sa venovať pozornosť na samom začiatku vegetačného obdobia. Aby to bolo možné urobiť na jar, nasleduje:

  1. Nosiť orezávanie kríkov, odstrániť všetky poškodené vetvy a tie, na ktorých sa usadili škodcovia (roztoče). Okrem toho technológia prerezávania závisí od veku kešu: mladé rastliny by mali byť rezané, pričom by mali zostať 3-4 obličky. Dva-rok staré kríky sú zriedené, ponechávajú len asi tri silné výhonky, a rezbárstvo zvyšok na úrovni pôdy. Ľavé výhonky sú skrátené, odrezanie ich tretej časti. Postup sa opakuje po tretí rok života. V budúcnosti, keď sa tvorí krov, bude potrebné odstrániť každoročne poškodené a príliš staré vetvy a tiež čiastočne odstrániť mladý rast, ak je príliš veľa.
  2. Pravidelne zalievanie výsadby, poskytujúce im vlhkosť, že rybie tak miluje.
  3. Aby ste predišli chorobám a škodám spôsobeným škodcami, zaobchádzajte s korienkami pomocou Nitrafenu.
  4. Krmivo s komplexnými minerálnymi hnojivami.
  5. Mliekanie kmeňov zabráňte rýchlej strate vlhkosti a výskytu buriny.

Related  Ako pestovať petržlen?

Vďaka včasným a správnym činnostiam na jar budú čierne ríbezle prinášať ovocie s lahodnými plodmi v nasledujúcich 10-15 rokoch.

Jarná výsadba čierneho ríbezle a jeho ďalšia starostlivosť – video