Dobrý čas dňa! Odporúčame, prosím, niektoré atraktívne a nie veľmi časovo náročné, pokiaľ ide o starostlivosť, alternatívu k trávniku. Čo môže nahradiť trávnik, ak v oblasti pod slnkom nie je dostatok miesta a takmer celé územie je obsadené ovocnými stromami?

Je možné pochybovať o tom, že šťavnatý zelený trávnik je najkrajším prvkom dizajnu krajiny, čo dáva miestu dobre upravený a ušľachtilý vzhľad? Nepochybne je to tak. S jedinou špecifikácia: kompletné s živý zelený koberec musí ísť skúsený záhradník, ktorý zabezpečí, že trávnik nie je potenie, nie je zhnilo, nie peremerz zima, bude pravidelne kosenie, trim, doseivat, hrebeň, oplodniť, a tak ďalej. Ako môžete vidieť, je trávnik nie je len dekorácia, ale aj kolosálny dielo, neustály boj za jej existencie v našich klimatických šírkach.

Ak nemôžete trávniku dať maximálny čas, je lepšie ho úplne opustiť, uprednostňovať alternatívu trávnika.

Čo môže nahradiť trávnik v tienistých častiach záhrady:

 • zúčtovanie odtieňa-tolerantnej (Poa, Brčál, ľalie, goutweed, štiavu, Asarum, tiarella, hepatica, Omphalodes, zhivuchka);
  pôda trávy tolerantnej voči odtieňom
 • kvetinová záhrada odolná voči odtieňom (astilba, pelargónie, sasanka, balan, pštros, papradie);
 • koberec plíživých ihličnatých rastlín: jedle, borievky, borovice;
  koberec plíživých ihličnatých rastlín
 • Jednoduchá krycia mech (ideálna pre tieňové oblasti).
  machy

Vo slnečných oblastiach budú najvýhodnejšie vyzerajúce ako alternatívne trávniky:

 • kvetinový trávnik zo zemných rastlín (kosodrevina, lúčne kvety, gorily kolchiská atď.);
  kvitnúce trávnik zo záhrad
 • tselnopokrovny koberec (tieto plodiny sú husté podzemok systém, ktorý prakticky znemožňuje ich trampling): tymián, zbehovec plazivý, ďatelina, divoký zázvor;
  rastliny
 • Maurský trávnik s divými kvetmi (vlčie maky, chrlič, nechtík, harmanček, ľan, escholcia);
  Maurský trávnik s kvetmi
 • lúčny trávnik (miscanthus, trstina, Bukharin, elmus).

Najdôležitejšie pravidlo pre výber takého alternatívneho typu trávnika, ktorý nevyžaduje aktívnu starostlivosť – výber len tých rastlín, ktoré sú charakteristické pre túto klimatickú zónu. Samotná príroda dbá na to, aby boli pevne zakorenené na trávniku, rýchlo rastúce a zakrývajúce miesto s hustým kobercom.

Napríklad, tymián, polzuchka Hardy divoký zázvor, goutweed, loosestrife a Oxalis rastie veľmi rýchlo, nie sú samy o sebe k chorobám a škodcom, navyše sú odolné voči chladu. Trávniky z takýchto rastlín vyžadujú pozornosť iba v etape výsevu a až kým rastú na mieste. Stačí raz ročne odstrániť rastúcu trávu.

Pridať jasné farby na mieste môže byť prostredníctvom výsadby kvitnúcich celok-Bush rastlín. Po prvé, stojí za to venovať pozornosť čisteniu a periwinkle.

Perfektne rastie v tieni stromov ihličnatý koberec z krížencov klusaný na zemi, rovnako ako pokrytie machu. Moss je jedným z najviac prispôsobivých rastlinným rastlinám. Pod stromami je na vlhkej pôde najjednoduchšia dekoratívna mechovka. Medzi jeho zásluhy – mäkkosť, dekoratívnosť, elasticita a hustota, nepríjemnosť.

Ak okrem stínovania, na mieste hliny pôdy, na ktorom je malá rastlina schopná normálne rásť, stojí za to venovať pozornosť takejto sejivej trávy ako pastvina rajgrasa. Pestuje doslova týždeň po výseve, rýchlo sa obnoví a rastie pomerne husto a vytvára krásny, čistý povlak. Na ňom môžete pokojne zaobstarať pikniky bez strachu z neporušenosti krytu.

Video: alternatívny trávnik z írskych machov