Získané na jeseň krásne azalky Bush. Dcéra, ktorá prišla na návštevu, ju videl a chcela to isté. Povedzte mi, ako rozmnožovať azalku doma?

Azalka patrí k okrasným kvitnúcim rastlinám. Medzi zaujímavé azalky kvetov vyznačuje tým, že doba kvitnutia prichádza v čase, keď ostatné rastliny sú už v kľudovom stave (neskorá jeseň – zima). Jej kvetenstvo je úžasné v ich kráse a toľko ľudí chce rozmnožiť azalku doma.
Všetky spôsoby reprodukcie kvetu sa môžu podmienene rozdeliť na dve podskupiny. K jednoduchším a často používaným patria:
• rozmnožovanie pomocou odrezkov;
• rozmnožovanie rozdelením materského kríža.
O niečo ťažšie, ale stále je možné získať nové kríky nasledovne:
• výsev semien;
• spôsob štepenia rezu azalky na podpníkovi z inej rastliny.

Reprodukcia azalky odrezaním

odrezky azalky

V lete, z dospelého azalea Bush, nakrájajte kmeň 6-7 cm dlhý.Značte šikmý rez pod obličkami a odstráňte spodné listy. Dajte stopku 5 hodín v koreňovom roztoku.

Pre reprodukciu azalky je lepšie použiť neodrevesnevshie mladé rezne.

Potom dajte hrniec do hrnca alebo do plastovej fľaše (v jednej nádobe môžete mať len niekoľko kusov). Ak chcete vytvoriť skleníkové podmienky, zakryte nádobu alebo potravinovú fóliu natiahnutú cez rám.

stopka v skleníku

Azalea sa zakoreňuje v absolútnej tme, preto je potrebné vytvoriť tmavú tkaninu pre vytvorený “skleník”.

Hrniec s odrezkami v teplej miestnosti (20-25 stupňov tepla). Ďalšia starostlivosť spočíva v častom zalievaní a postreku, pretože azalka je veľmi hygrofilná a neprežije v suchom prostredí.

zakorenené odrezky

Po prvom rostochku (2 mesiace) je kryt odstránený, ale nie okamžite. Musíte postupne otvárať nádobu alebo zdvihnúť film, zakaždým zvyšujete čas. Akonáhle zakorenené rezne rastú až 2 cm na výšku, mal by prischipnut stimulovať rast postranných výhonkov a mladá formácie svieža Bush. Prvé pupeny sú tiež odstránené, takže kefka aktívne zvyšuje zelenú hmotu. Pomocou odrezkov môžete získať dospelú mladú azalku za dva roky.

Rozdelenie kríkov

rozdelenie Austrálie Bush

Na začiatku jari sa starý azalský bush musí opatrne odstrániť z hrnca a rozdeliť na časti, pričom v nich zostane 1-2 výhonky. Zasadzujte ich do samostatných hrncov.

Reprodukcia semenami

Azaliya-iz-semyan

Semená azalky sa zasielajú v marci na vlhkej rašeline. Nerozprašujte nad zemou, dostatočne na posypanie semien. Zakryte filmom alebo sklom a vložte dobre osvetlený parapet. Namiesto zalievania semien každý deň na sprej, a tiež pravidelne vetranie.

Najlepšie klíčenie požívajú čerstvé semená, ktoré nie sú staršie ako tri mesiace.

Po klíčenie semien fólie sa odstráni a v prípade, že bude dvojica týchto listov, sadenice azalky ponoriť do spoločnej nádoby s vo vzdialenosti cca 5 cm. Po transplantácii kríky v oddelených nádobách môžu byť v neskorom lete.

Očkovanie odrezkov

očkovanie azalky

Pre populáciu, ktorá bude očkovaná, vyberte dospelú rastlinu (nie menej ako tri roky), ktorá je dobre zakorenená. Vezmite od neho 15 cm dlhý stonček s koreňmi. Samostatne rezané stonky z mladého výhonku azalky.

Sekcie na oboch odrezkoch by mali byť rovnaké (šikmé).

Aplikujte oba odrezky na miesto medzi sebou a zabaľte ich fóliou. Vložte štepený štep do hrnca a zakryte fóliou. Voda a postriekajte rastlinu.

Zakorenenie výrezov azalky – video