kvitnúce klematis na SibíriPestovanie klematidy na Sibíri – výsadba a starostlivosť, fotografické odrody pre výber správnych druhov, prerezávanie a uchovávanie rastlín na zimu a mnoho ďalších nuancií. Táto kvetina dokonale aklimatizuje dokonca aj v chladnom prostredí, prechádza zimovaním na otvorenom teréne a v letných dňoch s bohatým kvitnutím. Nie každý druh klematis môže rásť v podmienkach Sibíri, ale aj pre obyvateľov tohto regiónu zostáva obrovská rozmanitosť rastlinných odrôd.

Clematis je opis druhu

Clematis odrody pre SibírRod Clematis obsahuje viac ako 380 odrôd bylinných alebo drevnatých rastlín. Patria do rodiny Lyutik. Ich hlavnou črtou sú kvetiny rôznych odtieňov a priemerov, ktoré môžu zdobiť každú záhradu. V prírode rastú v miernom a subtropickom prostredí severnej pologule a dokonale sa zakoreňujú v podmienkach dlhotrvajúcej chladnej zimy.

Pre úspešnú kultiváciu je potrebné vybrať len mrazuvzdorné odrody clematis – starostlivosť o ne nebude ťažká.

Clematis má niekoľko funkcií:

 • niektoré odrody pozostávajú z podzemnej časti a viniča: prvý zostáva v zime na zimu a druhý zomrie;
 • Bush forma je tiež populárna a nevyžaduje prerezávanie na zimu;
 • na jednom kruhu sa môžu vytvoriť niekoľko druhov výhonkov, rastliny s novými alebo minuloročnými výhonkami sa hodia na pestovanie na Sibíri;
 • kvety môžu byť jednoduché (až 8 okvetných lístkov) alebo froté (až 70 okvetných lístkov), osamelé alebo kvetenstvo;
 • divoké rastliny nie sú vhodné na pestovanie na Sibíri.

Fotografie klematis na Sibíri, výsadba a starostlivosť, ktoré nie sú ťažké, sa nelíši od rastlín vypestovaných v teplom podnebí. Najdôležitejšie je vybrať si správnu mrazuvzdornú odrodu a dodržiavať pravidlá jej ochrany na zimu.

Pestovanie klematidy na Sibíri a starostlivosť o ne

rysov pestovania na SibíriKultivačný klematis na Sibíri má svoje vlastné vlastnosti. V prírodných podmienkach tu nerastú, ale s náležitou starostlivosťou sa ľahko prispôsobia podnebiu a môžu tolerovať zimu na otvorenom priestranstve. Na reprodukciu týchto rastlín na záhrade je potrebné zvoliť sadenice pravých odrôd, ktoré je lepšie v špeciálnych škôlkach.

Reprodukcia kvetu

KlíčkySladkosti, ktoré možno nájsť na predaj, sú mladé výhonky. ktoré sa podarilo zakoreniť a sú vhodné na výsadbu na otvorenom teréne. Avšak existuje niekoľko spôsobov, ako pestovať túto kultúru doma a niekoľko rokov sa dostať z jedného Bush jasné silné pole:

 • Na tento účel sú zakorenené korene liany v blízkosti kmeňa matky;
 • odrezky – mladé výhonky sú počas intenzívneho rastu oddelené od rastliny, zakorenené a zasadené do zeme na nasledujúci rok;
 • Rozdeľovaním kríkov je možné rozdeliť veľké, veľmi pestované kríky od 4 rokov a staršie, na ktoré sa spolu s odrodou rozrezávajú na niekoľko častí a ihneď zasadia do pôdy.

V prírodných podmienkach sa klíma reprodukuje aj semenami, ale pre pestovanie doma táto metóda nebude fungovať. Rastliny vyrasté zo semien sú menej odolné mrazu.

Voľba výberu pre výsadbu

mrazuvzdorná klematisNa Sibíri je hlavnou vecou výber vhodnej odrody. Clematis by sa mal dobre prispôsobiť klíme a tolerovať zimu bez poškodenia. Majú obrovský počet odrôd, takže pre pohodlie sú rozdelené do troch veľkých skupín:

 1. Prvá skupina – odrody, v ktorých kvitne na posledné výhonky. Na Sibíri nie sú pestované, pretože výhonky je potrebné prerezávať na zimu.
 2. Druhou skupinou sú rastliny, na ktorých sa môžu objaviť kvety na minuloročných i mladých výhonkoch. Sú vhodné na chov na Sibíri, ale potrebujú pravidelné prerezávanie.
 3. Treťou skupinou sú bylinné odrody, v ktorých kvitnú mladé výhonky. V zime zelená časť zomrie a podzemky zostávajú v zemi. Môžu sa pestovať na Sibíri, ale je potrebné chrániť pred mrazom.

Related  Študujeme vlastnosti pestovania a hodnoty mliečnych húb

pestovanie odrôd milujúcich teplo v prenosných nádržiachMrazuvzdorné odrody clematis pre Sibír na fotografii sa nelíšia od viac teplomilných druhov. Rovnako tak dlho a hojne kvitnú, tvoria veľké kvetenstvo a priťahujú pozornosť.

Vlastnosti pristávacej čeľuste

sadenice na výsadbu v otvorenom teréneNa výsadbu na otvorenom území budú vhodné sadenice, ktoré sú už 2 roky. Mali by byť bez poškodenia so silným koreňovým systémom. Rastlina je najlepšie zakúpená na jeseň a skladovaná počas zimy na suchom, temnom mieste. Na jar sa môže vysádzať v pôde. Takže bude mať čas, aby sa zakorenil a bude pripravený odolávať mrazom.

Na pestovanie klematis v zemi musíte vykonať niekoľko krokov:

 • vykopať otvor (60 cm hlboký a široký), ležal na jej spodnej drenáži;
 • pripraviť špeciálnu pôdnu zmes, ktorá bude pozostávať z pôdy, dolomitovej múky a vápna;
 • umiestnite sadenice do jámy na výsadbu, naplňte jej podzemku zmesou a zakryte ju pieskom;umiestnite sadenice do jamy
 • organizovať podporu pre mladé výhonky.zabezpečiť podporu pre výhonky

Clematis radšej rastie na ľahkých živných pôdach s nízkou úrovňou podzemnej vody. Miesto by malo byť dobre osvetlené a chránené pred vetrom. Najlepšie je pestovať rastliny z južnej časti domu – takže múr bude slúžiť ako úkryt.

Na pestovanie klematidy sa nepoužívajú organické hnojivá a rašelina – pre tieto rastliny sú príliš ťažké. Ak je potrebné ich kŕmiť, je lepšie zakúpiť hotovú minerálnu zmes.

Starostlivosť o rastliny

krásna podpora pre clematisClematis sú trvalé rastliny, ktoré môžu rásť v otvorenom teréne počas celého roka. Ak si vyberiete správny druh a vyberiete vhodné miesto na pestovanie, budú sa cítiť dobre. Avšak, kvôli bohatému kvitnutiu a elegantnému vzhľadu kvetinového záhonu, musíte dať kvety trochu času. Komplexná starostlivosť Clematis zahŕňa niekoľko fáz:

 • zalievanie;zalievanie
 • prerezávanie;rezanie klematis
 • výstavba podpory;podpora clematis
 • aplikácia hnojív; hnojivo clematis
 • prístrešok na zimu.príprava na zimu ochrana pred mrazom

Rôzne druhy klíma potrebujú hojné zavlažovanie. Vlhkosť, ktorú potrebujú na vytvorenie zelenej hmoty a tvorbu kvetov. V priemere potrebujú v lete len jedno zavlažovanie týždenne a mali by ste sa uistiť, že na mieste nie je stagnácia vody. Vlhkosť musí preniknúť do hlbokých vrstiev pôdy a dostať sa do podzemky.

Pôda na záhonovom kvetine by sa mala pravidelne uvoľňovať a čistiť od buriny. Je tiež užitočné pripraviť hotové minerálne hnojivá. Môžete si vybrať zložitú zmes alebo použiť samostatne dusíkový, draselný a fosforový obväz. Je tiež užitočné zorganizovať podporu pre každú kvetinu podľa výšky rastu. Takže popínavé rastliny nebudú poškodené vetrom a ich vlastnou hmotnosťou.

klíma v záhradeHlavnou podmienkou pestovania klematidy na Sibíri je ich zimné prístrešie. Každý rok, prerezávanie strieľa po kvete, a počas roka môžete dodatočne odstrániť suché poškodené vetvy. Priestory tvoria suchý piesok alebo rašelinu. Za týmto účelom sú travnaté výhonky oddelené od podpory a rozložené v tvare kruhu. Nad nimi pokryte listy a vložte ich do drevenej krabice.

Related  Pestovanie vo vašej záhrade gypsophila

Clematis odrôd pre pestovanie na Sibíri

Clematis ElegyClematis Elegy – odkazuje na tretiu skupinu obrázkov. Rastlina tvorí dlhé lieviká, každá od 3 do 3,5 m. Kvitnúca je bohatá, trvá po celé leto. Na jednom kríži sa tvorí veľké množstvo jednoduchých kvetov modrofialového odtieňa, z ktorých každý môže dosiahnuť priemer až 12-14 cm.

Clematis Luther BurbankClematis Luther Burbank – popis tejto odrody sa dá nájsť v sortimente rôznych škôlok. Patrí do tretej skupiny prerezávania, veľmi mrazuvzdorné. Dospelá rastlina dosahuje výšku 2-3 m, tvorí veľmi veľké fialové kvety (s priemerom do 25 cm). Obdobie kvitnutia trvá od júna do septembra.

klematis Anastasia AnisimovaKlematis Anastasia Anisimova Je to rastlina vo forme kroviny. Kvety dosahujú výšku 1-1,5 m, prakticky nepotrebujú podporu. Na jednom kuse sa tvorí až 20 výhonkov a na nich – svetlo modré kvetenstvo až do priemeru 14 cm. Obdobie kvitnutia trvá celé leto.

Prezident ClematisPrezident Clematis fotografia vyzerá jasne a pôsobivo. Dospelá rastlina dosahuje 2-2,5 m, je dobre pripojená k podpore. Táto odroda je obľúbená pre vertikálnu úpravu oblúkov a altánkov. Kvety sa objavujú na mladých a minuloročných výhonoch, jasne modrej farbe s priemerom do 15 cm.

Clematis Multi BlueFoto a popis Clematis Multi Blue možno nájsť v prakticky akomkoľvek katalógu – odroda je veľmi populárna. Jeho vlastnosť je froté alebo poloplodné kvety, ktoré môžu byť namaľované v rôznych odtieňoch modrej a fialovej. Sú veľké, môžu dosahovať priemer 18 cm, sú vytvorené počas celého leta.

Clematis slečna BatemanováClematis slečna Batemanová Je rozmanitá, odolná proti mrazu. Vyznačuje sa snehovo bielymi kvetmi až do priemeru 15 cm. Rastliny sú odolné proti mrazu, dospelý ker dosahuje až 2,5 výšky.

Clematis pani CholmondeliováClematis pani Cholmondeliová Jedná sa o veľkú rastlinu, ktorej výhonky môžu dosiahnuť 3 m. Tvoria kvety až do priemeru 18 cm. Sú modré, môžu mať fialový odtieň. Môžu existovať rozdiely v farbe okvetných lístkov v rámci jednej odrody.

klobúk Madame de KultreClematis Madame le Cultre Je rozmanitosť s veľkým kvetom. Počas leta rastlina vytvára jasne biele jednoduché kvety so žltým jadrom, s priemerom až 18 cm. Piesky dosahujú výšku 3 m, na jeseň potrebujú na zimu čiastočné prerezávanie.

klobúk Varšava NikeClematis Warszawa Nyk (Varšavská noc) – veľkolepé kvety, ktoré sú ako pre terénne úpravy záhonov, oblúkov a altánkov. Jedná sa o poľskú odrodu, ale vyznačuje sa vysokou zimnou odolnosťou a môže rásť v chladnom podnebí Sibíri. Kvety sú veľké, bohaté na víno s kontrastným jadrom svetla.

Clematis Doktor ReppelClematis doktor Ruppel – jedna z najprestížnejších odrôd. Rastá rýchlo, zatiaľ čo jeho vinice sú dobre spojené s akoukoľvek podporou. Môže sa vyliezť na steny budov. Jeho kvety sú veľmi veľké, až do priemeru 20 cm, plátky sú namalované v jasne ružovom odtieni s jasnými okrajmi.

Related  Prameň na okennom parapete alebo vypuknutie krovíkov doma

Clematis Nelli MoserFotografie Clematis od Nelly Moser podobné predchádzajúcej triede. Oni tiež maľoval v odtieňoch bielej a ružové kvety, dobre pripojené k nosiču, ktoré môžu byť použité na vytvorenie živé ploty a živé ploty. Liany sú fixované pomocou špeciálnych antén.

Clematis JacquemanClematis Jacqueman – hojne kvitnúca odroda s jasnými modrofialovými lístkami. On rýchlo rastie a môže sa držať rôznych typov podpory s antény. Kvitnutie sa vyskytuje na mladých výhonkoch, takže v zime potrebuje čiastočné prerezávanie a prístrešie.

Clematis Rouge kardinálPopis Clematis Rouge Cardinal nevyhnutne zdôrazňuje jeho veľké jasné farby bohatého vína alebo burgundského odtieňa. Petaly sú sametové a kvetenstvo môže dosiahnuť až 15 cm v priemere. V strede je kontrastné jadro svetla. Rastlina patrí do tretej skupiny prerezávania a potrebuje úkryt pre zimu.

Clematis HuldinClematis Huldin Je jedným z najväčších druhov. Dĺžka výhonkov dosahuje až 5 m, zatiaľ čo sú slabé a potrebujú podporu. Kvety nie sú primárne, jednotlivé, ich okvetné lístky sú jasne biele. Kvetenstvo je malé, až do 10 cm v priemere.

Clematis Hegly HybridClematis Hegly Hybrid odlišuje farby neobvyklého tvaru, maľované svetlo fialovým odtieňom. Nepestuje veľmi rýchlo, ale počas leta je hojne farbená. Ak ho umiestníte blízko podpory, liana sa prilepia na antény a vyliezú sa nad ňou.

Clematis John Paul 2Clematis John Paul 2 Jedná sa o rýchlo rastúcu odrodu, ktorá môže dosiahnuť výšku 4 m. Liany potrebujú podporu a môžu byť použité na účely vertikálnej terénnej úpravy objektov. Kvety sú veľké, biele s ružovým pásom v strede každého okvetného lístka. Pás sa stáva výraznejším na konci kvitnutia.

Clematis Ernest MarkhamClematis Ernest Markham – jedna z najefektívnejších odrôd. Rastá pomaly, začína kvitnúť neskoro (v júli), ale veľmi hojne. Jeho vinice môžu byť pripevnené k prírodným a umelým oporám, zdobenie altánov alebo oblúkov. Pred zimou potrebuje rastlina silné prerezávanie.

Clematis Purplea Plena EleganceClematis Purpurea Plena Elegance Je odroda s malými dvojitými farbami ružových alebo karmínových odtieňov. Častejšie sa používa na zatváranie stien budov, pretože je ľahko pripevnená k akýmkoľvek podperám. Kvitnutie je dlhé a bohaté a pokračuje počas celého leta.

Minister ClematisMinister Clematis bola chovaná estónskymi chovateľmi. Jeho kvetiny sú veľké a kríky dosahujú výšku 2-2,5 m. Plátky sú modré s ružovým pruhom v strede s nerovnými okrajmi. Rastlina je dobre pripevnená k podperám s listovými šľachami, môže šplhať po stenách budov.

Clematis Cosmic melodyClematis Cosmic melody – Efektívna a nenáročná rozmanitosť. Kvety dosahujú výšku 3-4 m, kvitnutie pokračuje počas celého leta. Hlavnou črtou odrody sú jej jasné kvety, maľované bohatým fialovým odtieňom. Sú malé (priemer 10-14 cm), ale objavujú sa vo veľkom počte a dlhodobo zostávajú na výhonkoch.

Fotografie Clematis na Sibíri, výsadby a starostlivosti, ktoré sú možné aj v podmienkach dlhšieho tuhej zimy, rad rôznych farieb a odtieňov. Prispôsobujú sa rôznym klimatickým podmienkam, ale na to potrebujú neustálu starostlivosť a útočisko pre zimu. Ak budete dodržiavať všetky pravidlá – klíma rýchlo rásť a hojne kvitne po celé leto.

Prehliadka videa odrôd clematis pre Sibír