iberis dáždnik na mieste chatyIberis dáždnik (v preklade z latinskej Iberis) je rastlina patriaca do rodiny kríža alebo kapusty. Je tiež známy pod menami Iberian, heterophist, stenu, puncher. Jeho meno bolo dané kvetu na počesť Iberského polostrova, ktorého starobylé meno je Iberia. Tam je asi 30 druhov iberus umbelliferous (môžete vidieť fotografie nižšie), ale iberis je najpopulárnejší. Môže ísť o trvalé aj ročné druhy, ktoré tolerujú zimu alebo leto.

Iberis zastrešenie a starostlivosť o dáždniky

Iberis dáždnik pristátie miestoSprávna starostlivosť – prísľub sviežej a krásnej kvitnutia. Výber miesta závisí od preferencií jedného alebo druhého typu Iberis. Ale všimnite si, rastlina je mimoriadne negatívna pri transplantáciách, preto si vyberte miesto, aby nerušilo.

Iberisový dáždnik nie je náladový, ale je najlepšie ho pestovať na piesočnatých a hlinených plochách. Jedinou požiadavkou je priepustnosť vody.

Osvetlenie by malo byť dosť intenzívne. Vyhnite sa miestam, ktoré nie sú osvetlené, pretože dokonca aj polievka negatívne ovplyvňuje stav Iberis. Tieň alebo dokonca polievka pre túto rastlinu je jednoducho smrteľná.

rozmnožovanie

Iberis kvetinová záhradaTí, ktorí majú nadšenie nad zastrešujúcimi Iberismi, sa pýtajú, ako túto rastlinu znásobiť.

Existujú dva spôsoby: vegetatívne a semená. Pre dáždnikový dáždnik je vhodnejšia druhá metóda – dokonca aj začínajúci záhradník sa s touto úlohou vyrovná.

graftage

iberis dáždnik z rukovätePo kvitnutí sa rezy rastliny rozrežú na dĺžku 5 cm. Ďalej môžu byť buď vysadené v skleníku na zakorenenie, alebo ihneď do zeme. Aby sa rastlina dostala rýchlo do koreňov, používajú sa fytohormóny. Ak je vaším cieľom získať kvetinový koberec, odrezky by mali byť na začiatku zasadené vo vzdialenosti najmenej 15 cm od seba, pretože rastlina rastie rýchlo a kvitne veľmi plynulo.

Iberisový dáždnik rastúci zo semien (s fotografiou)

krabice na osivo iberisMateriál na pestovanie je možné zbierať ručne. Nechceš sa rozviesť? Tak choďte do obchodu. Semená dáždniku iberis sa nachádzajú v podstavci.

Plody po kvete dozrievajú nerovnomerne, takže pri zberu materiálu by ste mali kontrolovať stupeň dozrievania.

Zhromaždené struky na chvíľu usadia na sušenie, po otvorení, vytiahnite semená a vložte ich do suchého a nedostupného na slnečné lúče.

Related  Liečivý dar prírody: labazník, jeho liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Iberské semenáSkúsení záhradníci sa odporúčajú najskôr začať sadením a potom ju premiestniť do otvoreného priestoru. Ale mnohí si samy vyberajú semená ihneď do pôdy na trvalé miesto.

sadenice semien IberisV druhom prípade sa výsev uskutoční hneď, ako prichádzajú prvé teplé dni, ale nie skôr ako v prvom apríli. Najprv urobte plytké brázdy na lôžkach a semená rastlín maximálne 1 cm hlboké.

Pri sadení sa výsev uskutočňuje v marci, takže do mája mladý rast porastie a môže byť transplantovaný. Predbežne sa substrát zvlhčí a potom sa semená umiestnia do hĺbky 1 mm.

Vzhľadom na to, že iberis umbelliferous je citlivý na transplantácie, semená pre semenáčiky nie sú zasiate v jednej veľkej krabici, ale v niekoľkých malých.

Na dosiahnutie dobrého klíčenia sú nádoby pokryté sklom alebo fóliou alebo umiestnené na teplom mieste. V tomto prípade nezabudnite na pravidelné vysielanie a rozptýlené svetlo, aby rastliny neboli “stlačené”.

Iberisové sadeniceAk chcete dosiahnuť kvitnutie počas leta, sadenice by mali byť vysadené dvakrát v pôde: prvýkrát v máji, druhý v júli. Ak splníte všetky požiadavky, kvitnutie príde už 1,5 mesiaca po vylodení.

Iberis v krajinnom dizajneIberis dáždniky kvetín našiel širokú aplikáciu v krajinnom dizajne, kde sa kombinuje v rôznych kompozíciách. Vyzerá skvele v skalkách, skalkách, na prírodných svahoch, po cestách. iberisový dáždnik v alpskom kopciMôžu byť umiestnené vedľa ihličnatých rastlín, alissum, kvitnúcich kríkov, cineraria, byliniek. Tiež sa používa na vytvorenie svadobných kytic.

Videá o Iberis