kytica daií na stoleJiřiny, fotky z nich zdobia pohľadnice a kresby – sú prítomné v ozdoby ľudového umenia z rôznych krajín, má obrovské množstvo odrôd a druhov. Tento kvet navštevovať rôzne legendy a presvedčenie, že zasadil v blízkosti domu alebo v parkoch, a pestujú pre vytvorenie kompozície. Druhé meno je dahlia, ktorá je pomenovaná po botanikovi Dahlovi.

Zaujímavé fakty a dahlia

kvitnú dahlia rôznych odrôd

V ľuďoch sú legendy a presvedčenia o dahliách a jeden z nich rozpráva o ich pôvode. Prvá kvetina sa objavila na mieste, kde posledný oheň zomrel pred nástupom ľadovej doby na zemi. Po zahriatí bola dahlia prvou rastlinou, ktorá mohla vyrastať z chladnej a neplodnej pôdy. Bola jasná a svedčila o príchode tepla a víťazstve nad chladom.

jasné kvitnúce dahliaExistuje ďalšia legenda o dahlia, ktorá je spojená s názvom tejto kvetiny. Podľa legendy prvý, kto objavil závod, bol námorníkom menom Georgy. V jednej z exotických krajín bol prekvapený krásou kvetu a vzal si so sebou svoje korene do svojej vlasti. Musel ich však dať vládcovi cudzej krajiny, v ktorej sa zastavil na ceste domov. Rastlina rástla rýchlo a povesti o jej kráse dosiahli kráľa svojho rodného štátu. Požiadal, aby priniesol niekoľko kópií a vďačnosť nazývanú kvetinovými dahliami na počesť cestovateľa.

Rôzne odrody majú rôzne farebné a tvarové okvetné lístky. Niektoré z nich sa objavili kvôli starostlivej práci chovateľov, ktorí dokázali kombinovať prírodné odrody a vybrať si najlepšie vlastnosti.

Odrody dahlí

druhy dahlia

dahlia rôzneho druhuDahlia odrôd s fotografiami a názvami obsahujú viac ako 1000 zástupcov tohto druhu. Niektoré z nich rastú v prírode v horských oblastiach Mexika, Peru a Čile. Všetci patria do rodiny Astro a vyznačujú sa ich jasným kvitnutím. So snahami chovateľov boli odstránené ďalšie odrody s nezvyčajnou farbou a tvarom listov.

Nui D’Ette

Variety Dahlia Nui D'ЭттеTáto odroda sa nazýva aj cactus dahlia (Nuit d’Ete). Rozlišuje sa neobvyklým kvitnutím – jednotlivé plátky sú skrútené do dlhých tenkých rúrok. Tvar kvetu sa podobá charakteristickému kvitnutiu rastlín kaktusu. Okvetné lístky sú nerovnomerne zafarbené. Majú tmavočervený alebo burgundový odtieň a bližšie k stredu kvetenstva stmavujú a môžu sa premeniť na čiernu.

Related  Naučiť sa starať sa o gardéniu doma

Hlavné charakteristiky kultivaru Dahlia Nui Diette pre tých, ktorí chcú pestovať túto kvetinu doma:

 • dospelá rastlina rastie na výšku 80-100 cm;
 • veľkosť kvetu môže dosiahnuť 15 cm;
 • Doba kvitnutia trvá od júla do septembra, jedna kvetina trvá až týždeň;
 • táto odroda netoleruje mrazy, preto by mala byť vysadená v regiónoch s teplým podnebím alebo pestovaných v skleníku.

Rozmanitosť sa používa na vytvorenie čiernych dahlí. V prírode, rastliny s farbou okvetných lístkov, nie je tam, ale vedci sa podarilo preukázať, že tmavší odtieň sa získa akumuláciou rastlinných farbív antokyanov.

Lake Ontario

Dahlia Lake OntarioVariety Lake Ontario – to je jeden z najbežnejších typov dahlí. Sú pestované najmä na rezanie a predaj v kvetinárstve, ale sú tiež vhodné na zdobenie záhrady alebo domova. Okvetné lístky tohto druhu sú ploché, mierne zakrivené smerom k stonke. Kvôli tejto vlastnosti kvetenstvo vyzerá mimoriadne svieža.

Niekoľko funkcií jazera Ontario:

 • veľké kvetenstvo, ktoré môžu dosiahnuť priemer 15 cm;
 • žltá farba kvetov, môže byť jasne červený okraj;
 • výška kríkov – od 100 do 150 cm, ale niektorí zástupcovia môžu rásť až na 2 m alebo viac.

Rôzne Lettia Ontario má štandardné žlté okvetné lístky. Kvety sú froté, niektoré z nich môžu dosiahnuť až 25 cm v priemere. Medzi týmito druhmi dahlí, najnižšími zástupcami sa používa na vytvorenie živých obrubníkov a kvetinových záhonov. Kvety na vysokých nohách vyzerajú dobre v kompozíciách alebo sa predávajú samostatne.

Bristol Stripe

Variety Bristol StripeFotografie dahlia Bristol Stripe sa vyznačujú nezvyčajným zafarbením okvetných lístkov. Sami o sebe môžu vytvoriť plnohodnotnú kvetinovú kompozíciu bez toho, aby pridali ďalšie prvky. Táto odroda je ideálna pre živé živé ploty a pestovanie v miestnych oblastiach. Kvúky vyzerajú svieže a rozširujú sa kvôli veľkej veľkosti kvetenstva a tiež kvôli veľkosti listov.

Related  Veľkým zástupcom kvetinového kráľovstva je panna

Niektoré špeciálne vlastnosti, ktoré odlišujú Bristol Stripe od iných odrôd:

 • neobvyklá farba okvetných lístkov, ktorá pozostáva z jemných línií a inklúzií na svetlom pozadí;
 • stonky rastliny, ktoré majú vínový odtieň, môžu rásť až 120 cm;
 • kvetina je pomerne teplomilná, v chladnom alebo miernom podnebí je pestovaná v skleníkoch.

Kvety odrody Dahlia Bristol Stripe sú veľké, niektoré z nich môžu dosiahnuť priemer 25 cm. Na svetlom pozadí okvetných lístkov sa chaoticky prelínajú červené, ružové a fialové tenké čiary. Ich odtieň sa môže meniť v závislosti od osvetlenia. Pri jasnom slnečnom svetle okvetné lístky trblietajú, farba línií sa javí jasne karmínová. V tieni sa obraz stáva purpurový.

kaleidoskop

rôzne kaleidoskopyVariety Kaleidoskop – to je obvyklé pre mnoho rôznych dahlí. Kvetenstvo je monofónne, ale farba môže byť odlišná. Niektoré kvety sú žlté, iné sú namaľované oranžovo, ružovo alebo červené. Táto odroda má veľké dvojité kvetenstvo, ktoré sú obklopené jasnými zelenými listami s bronzovým odtieňom. Okvetné lístky sú priame, mierne zakrivené smerom von, čo robí kvety veľmi svieže a symetrické.

Maximálny stupeň

odroda MaximDahlina Maxim sa často používa na vytváranie kvetinových skladieb. Ide o ozdobnú odrodu, umelo chovaných chovateľmi. Má nezvyčajnú charakteristickú farbu a tvar plátkov. Sú jasne červené s oranžovým odtieňom a pozdĺž okraja každého okvetného lístka je žltá hranica. Každá z nich je mierne konkávna k stonke, preto kvetenstvo má špeciálnu mozaiku. Kroviny sú nízke v porovnaní s inými odrodami, ale skôr bujné. Kvety sa objavujú na rovnakých stonkách, obklopené jasnou zeleňou s bronzovým odtokom.

Rozmanitosť dahlia Maxim sa vzťahuje na dekoratívne, líši sa tvarom a farbou plátkov.

Výrazné vlastnosti odrody dahlia Maxim:

 • kríky nie sú vysoké, najväčší z nich je asi 1 m;
 • kvetenstvo nemá priemer väčší ako 13 cm;
 • obdobie kvitnutia trvá od júla do začiatku októbra.

Related  Pestujeme v otvorenom teréne pikantnej trávy rozmarínu

záhradné dekorácie dahliasFotografie kvetov dahlia zdobia pohľadnice, táto rastlina je prítomná v ľudovom umení a je súčasťou legend a legend. rastú dahlia pozdĺž domuDahlia rastú v priemyselnom meradle a individuálne na dekoratívne účely. dahlia v zložení s inými kvetmiVeľké množstvo druhov a odtieňov farieb umožňuje výber najvhodnejších odrôd. pestrá krásaOkrem toho existujú aj ročné a trvalky. pôvodná farba dahlíAk budete na lokalite pestovať niekoľko odrôd, budú rozkvitnuté počas teplého obdobia.

Video o druhoch dahlia pre pestovanie domu

Dahlias Festival – video