zamiya floridaZamia je rodina evergreenov. V prírodných podmienkach táto kvetina rastie v tropických a subtropických regiónoch Ameriky, ale tiež sa môže pestovať doma v hrnci. Nie je príliš veľký, ale vyžaduje si osobitné podmienky zadržania. Aj s dobrou starostlivosťou doma, zamia takmer nikdy kvitne, ale vyzerá to originálne.

Charakteristika a odrody rastlín

kvetenstvo otiaVariety tejto rastliny sa vzájomne líšia vo vzhľade. Všetci však majú krátky kmeň v tvare suda, z ktorého rastú dlhé zvislé listy rôznych tvarov. Jedná sa o dioecious kvet, tam sú mužské a ženské vzorky. V kvetináčoch rastú zástupcovia zamia pomaly:

 1. Zamia pseudo-parazitár je veľký strom, ktorý v prírodných podmienkach rastie až na 3 m. Listy dosahujú 2 m, majú listy s predĺženým tvarom až do výšky 30-40 cm.zamiya pseudoparasitic
 2. Zamia prášok dostal svoje meno kvôli nezvyčajnej farbe listov. Sú podlhovasté a na ich povrchu sú ľahké váhy. Kmeň je takmer úplne ukrytý pod zemou, je viditeľný len v dospelých kvetoch.práškové zasmia
 3. Zamia broadleaf – nízka rastlina s podzemným alebo nadzemným kmeňom. Listy sú veľké, listy sú zaoblené.zamia broadleaf
 4. Zamia trpaslík je druh, ktorý je ideálny pre pestovanie doma. Kmeň je podzemný a dosahuje 25 cm v dospelých rastlinách. Listy sa zhromažďujú v rozetách, môžu vyrastať až na 50 cm.zamia dwarfish

Všetky odrody tejto rastliny sú jedovaté pre ľudí a zvieratá. U mačiek a psov spôsobujú alergické reakcie a dermatitídu.

Pravidlá starostlivosti doma

zamia rastie pomalyVhodný pohľad by mal byť zvolený nielen z fotografie kvetov zamia, ale aj podľa podmienok zadržania. Môžu sa pestovať doma v hrncoch, ale je dôležité vytvoriť komfortné podmienky, ktoré sú čo najbližšie k prírodným. Doma sa kvetina nerozmnožuje, pretože jediný spôsob reprodukcie je s pomocou semien.

Teplota a osvetlenie

osvetlenie pre zamiaSpoločnosť Zamia sa používa na pestovanie v dobre osvetlených oblastiach, takže musí zabezpečiť takéto podmienky doma. Hrnce by mali byť umiestnené na parapete na slnečnej strane. Napriek tomu je v príliš horúcich dňoch lepšie prestaviť rastlinu do tieňa. Listy tohto kvetu rastú vo forme rozety, takže banka je dôležitá na to, aby sa rozložila na rôznych stranách na slnko. Tak budú mať rovnakú veľkosť a farbu.

Všetky odrody zamia sú teplomilné rastliny. Najpohodlnejšia teplota je 25-28 stupňov av zime by nemala klesnúť pod 15 ° С. Miestnosť musí byť vetraná, ale kontajner s kvetinou by nemal stáť na ťah. Listy sa môžu pravidelne otrieť prachom špongiou.

Nadmerné množstvo slnečného žiarenia môže spôsobiť popáleniny na listoch, ak sa zariadenie nestane takýmito podmienkami postupne.

Požiadavky na pôdu a napájanie

starostlivosť zamieyStarostlivosť o krytú rastlinu je ťažké – to nie je ťažké. Rastú dobre na všetkých druhoch pôdy, na ich výsadbu doma, zvyčajný podklad bude robiť. Môže sa tiež pripraviť nezávisle od takých zložiek:

 • hlina ako základ – 4 diely;
 • rašelina – 2 diely;
 • humus – 2 diely;
 • piesok – 1 diel.

V lete, kvetina by mala byť trvalo napojená, aby sa zabránilo vysychaniu z hornej vrstvy pôdy. Voda by mala byť pri izbovej teplote alebo trochu teplejšia, ale nie horúca. Na jeseň sa postupne znižuje zavlažovanie a v zime stačí k napájaniu kvetu každé 3-4 týždne. Musíte tiež sledovať stav zariadenia. Ak jeho listy začnú žltnúť a vypadnú, znamená to, že nie je dostatok vlhkosti.

Choroby a škodcovia

rastlina potrebuje pomocS náležitou starostlivosťou kvetina rastie zdravá. Aby ste tomu zabránili, nemusíte nič spracovávať. Ak sa rastlina necíti dostatočne pohodlná, možno ju pochopiť z týchto príznakov:

 • ak príliš veľa vody v kombinácii s dusíkatými hnojivami, koreň môže začať hniť;
 • v podmienkach príliš vlhkej pôdy, keď klesne teplota vzduchu, môže kvetina zomrieť;
 • spálenie slnkom vyzerá ako narušenie pigmentácie listov;
 • sa môžu objaviť aj parazity (roztoče pavúkov, vošky a chrastavitosť), ktoré sa živia kvasinkami a môžu viesť k jej smrti.

Doma nie je ťažké rodiť a starať sa oň, stačí, aby sa udržiavalo teplé a pravidelne napojené. Rastá pomaly, takže dospelá rastlina nie je transplantovaná viac často než raz za 5 rokov. Majitelia domácich zvierat sa však neodporúčajú začať s týmto kvetom, pretože sú toxické. Jed je obsiahnutý v listoch a stonkoch a mačky ich môžu otráviť. Spôsobuje celkovú alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje kožnou vyrážkou, podráždením, svrbením a vypadávaním vlasov.

Vyrastá video – video