Izba AzaleaNie je možné prehliadnuť kvitnutie miestnosti azalky. Jedna z najkrajších domácich rastlín ovplyvňuje počet súčasne otvoriacich púčikov, ako aj množstvo farieb. A miestnosť azalky kvitne v najtemnejšom čase roka – v zime, keď slnko a jasné farby nie sú dostatočné. Ale kvôli nevhodnej starostlivosti doma, azalky často sklama majitelia. Spolu s pravidelnými kvitnúcimi rastlinami strácajú listy a zomierajú.

Aby azalka plne odhalila jeho prirodzenú povahu a dlhé roky zdobila dom, potrebuje komfortné podmienky pre rast a pozornosť.

V podmienkach vedenia izieb sa najčastejšie pestujú dva druhy azaliek: indický a japonský. Oba druhy sa odlišujú od extenzívneho rodu rododendrónov:

 • kompaktnosť a malá veľkosť;
 • pomalý rast;
 • bohatý kvitnutie a bohatstvo odtieňov.

Ak medzi niekoľkými druhmi interiérových azaliek vyberiete niekoľko rôznych období kvitnutia, od novembra do mája sa nad okenným parapetom vznáša oblak jasných kvetov.

Podmienky izbovej azalky

Azalky nemá rád príliš suchý vzduchAby bola kultúra dobre doma, kultúra musí byť podporovaná:

 • svetlé, ale rozptýlené svetlo;
 • bohaté zavlažovanie;
 • voľnosť a stupeň kyslosti substrátu;
 • Nízka teplota vzduchu v miestnosti, kde je hrniec s azalka.

Optimálna vlhkosť je 70-80%. Keď sa postará o azalky, rastlina by nemala zostať dlho v suchom vzduchu, inak stratí lístie a pomalý vývoj. K rovnakým problémom vedie prebytok svetla a jeho nedostatok.

Azalka v kvetináčochZ dodržiavania týchto podmienok v miestnosti závisí, ako hojný budúci kvitnutie bude:

 1. Na jeseň av zime, kedy sú položené kvetné puky, miestnosti azalky vyžadujú teplotu vzduchu medzi 6-8 ° C. V tomto prípade sú hrnce ponechané na osvetlenom mieste, ale sú napojené veľmi úzko.
 2. Na jar s výskytom púčikov sa zavlažovanie pokračuje v rovnakom objeme a azalky sa prenesú do miestnosti s teplotou 12-16 ° C. Ak je miestnosť teplejšia, aj pri správnej starostlivosti o azalky v hrnci môže byť kvitnutie rastlín vážne znížené.
 3. V letných mesiacoch je najlepší kultúry cíti pri teplote 20-22 ° C, s azalkami miestnosti ľahko odolávať pôsobeniu na balkón, lodžia a do záhrady, ak k ochrane rastlín pred priamym slnečným svetlom.

Nadmerne vysoká teplota a suchý vzduch spôsobujú útok na azalky roztočov a iných škodlivých hmyzu. Pri udržiavaní na záhrade by ste mali chrániť rastliny pred chvostmi, vošky a listovými červami.

Zavlažovanie a zavlažovanie interiérových azaliek

Azalky rastúce v miestnostiach sú veľmi citlivé na zalievanie. Počas kvitnutia a aktívneho rastu by pôda pod rastlinami nemala vyschnúť. Vzhľadom na to, že ako záhradné, tak aj keramické odrody tejto kultúry uprednostňujú kyslý substrát, nedajú sa napojiť pod kohútik. Vlhkosť je obrana alebo filtrovaná.

Related  Metódy reprodukcie rôznych druhov rastlín asplenium

Pravidelne okyslite citrónom, kyselinou askorbovou, stolovým ocotom alebo citrónovou šťavou. Pridajte 0,3 až 0,4 gramu kyseliny na liter vody. Zneužívaná týmto spôsobom nie je nutné, pri starostlivosti o azalky pod strechou na mladé výhonky a listy majiteľa všimnúť, ružovo-fialové škvrny, a spodné zelené zhuhnet a žltej.

Ak počas zavlažovania prúdi voda do palety, musí sa vypustiť, aby nedošlo k rozpadu koreňov. To je dôležité najmä pri znížení teploty vzduchu v jesenno-zimnom období.

Horúci čas alebo s bežnými ohrevmi azaliek zavlažujte čistou vodou. Počas kvitnutia sa tento postup vykonáva veľmi opatrne, snažiac sa nepadať na kvety a pupene, pretože na jemných okvetných lístkoch sú škvrny a škvrny.

Najlepšie obväz pre azalky v interiéri

Pri bohatom rozkvetu azalky je potrebné komplexné kŕmenieNa jar, ale na začiatku kvitnutia a potom po vädnutí kvetov, potrebujete nielen bežnú starostlivosť o azalky v domácnosti, ale aj komplexný doplnkový obväz. Na tieto účely je vhodné špeciálne hnojivo pre rododendrony a azalky.

 • Na stimuláciu tvorby pukov a kvitnutia na jar sa izbové azalky oplodnia zlúčeninami s prevahou fosforu a draslíka.
 • Keď kvety klesnú a výhonky začína rásť, azalky v banke obsahujú dusíkaté hnojivá.

Na zintenzívnenie závodu bola rastlina pripravená, vrchný obväz z azalu je zastavený v polovici septembra. Najmä ide o zavedenie dusíkatých hnojív, ktoré stimulujú tvorbu lístia a nových výhonkov.

Video o azalkách v domácnosti, o starostlivosti a výsadbe doplní batožinu o teoretické vedomosti z kvetinárstva a pomôže pochopiť vlastnosti poľnohospodárskej technológie.

Prerezávanie a prischipka azalky starostlivo v izbových podmienkach

Podkrovná izba azalkaKoniec kvitnutia v azalkách sa zhoduje so začiatkom výskytu nových výhonkov a rastom starých výhonkov. Že keby v izbách podmienky udržali kompaktnosť a potešujúce kvety na jar budúce, rastliny potrebujú byť včas odrezané.

Prerezávanie kríkov, v starostlivosti o azalky, ako na fotke, patrí v polovici mája. V tomto čase sa musia odstrániť slabé, nadmerne predĺžené alebo staré výhonky. Na výhonkoch sa objavujú azalky, takže zostáva nový silný výhon a zostávajúce výhonky sú prinajmenšom pichnuté, aby spôsobili rozvetvenie a kladenie kvetov.

Related  Starostlivosť a pestovanie vnútornej kamélie

Izbové azalky so starostlivosťou a prerezávaním sú dobre tvarované a používajú sa na vytváranie bonsai a kompozícií s inými dekoratívnymi kultúrami. 2-3 týždne po prerezaní kríkov je pokrytá novým lístia.

Výsadba a starostlivosť o azalky

Ak chcete pestovať azalky, vyberte nízke široké šálkyAko rastú, kríky sú transplantované. Mladé rastliny sa každoročne prenesú do novej nádoby väčšej veľkosti a potom sa po 3-4 rokoch uskutoční transplantácia podľa potreby.

Pokojové azalky majú povrchový koreňový systém, takže rastliny sú najlepšie pre rastliny, ktorých šírka je väčšia ako hĺbka. Kapacita sa volí pomocou výpočtu povinnej odtokovej vrstvy s hrúbkou najmenej 3 cm.

Najlepším základom pre vnútorné azalky je zmes dvoch častí vyprahnutých ihličiek jednej časti rašeliny. Vo voľnom substráte pridajte úrodný humus, piesok a drvený sphagnum. Pred vysadením sa pôda sterilizuje, aby sa zabránilo infekcii rastlín s háďatkami, hubami a škodlivými hubami.

Odpoveď zariadenia na náležitú starostlivosťOdtoková vrstva je najlepšie vyrobená z keramiky alebo z expandovanej hliny s prídavkom kúskov borovicovej alebo jedlovej kôry. Posledná zložka je obzvlášť dôležitá pri výsadbe a ošetrovaní azaliek. Poskytuje neustále okyslenie pôdy. Ale vápenec nemôže byť použitý, pretože kvôli tomu pôda mení svoju reakciu. V ideálnom prípade by mala byť kyslosť pôdy 3,0 až 5,0 jednotiek.

Pri transplantácii ako súčasti ošetrovania azalky je dôležité, aby koreňový krk zostal nad úrovňou zeme. Po naplnení je mierne zhutnená, zvlhčená a prípadne pokrytá. Najlepší čas na transplantáciu je koniec zimy, keď rastlina nevykazuje príznaky rastu ani po masovom kvete.

Ak kvetina úplne nevytečie pred prenesením do nového hrnca, púčiky by mali byť odrezané tak, aby neoslabili a bez nich zranené rastliny.

Reprodukcia azaliek v domácnosti

Reprodukcia azalky rozdelením pavúkaIzbové azalky sa môžu udržiavať nie len v podmienkach rozkvitania, ale aj násobené. To je celkom jednoduché:

 • pri transplantácii, rozdelenie dospelého Bush;
 • v lete, polozriežené odrezky, rezané z hrotov výhonkov.

Related  Čo viete o výsadbe a upravovaní vonku pre saxifrage?

Veľká rastlina je rozdelená tak, aby každá z mladých azaliek mala životaschopný koreňový systém. Úseky veľkých výhonkov sú ošetrené malým množstvom záhradného smaženia. Roots užitočné práškové aktívne uhlie a rastový stimulant. Výsadba a starostlivosť o azalky v tomto prípade nemá žiadne špeciálne znaky, okrem toho, že kefka je lepšie orezaná, aby sa rýchlo zakorenila.

Zakorenenie prebieha od mája do septembra. Apikálne časti vyblednutých výhonkov s dĺžkou 10 až 15 cm s niekoľkými rozvinutými listami sa vnesú do voľného kyslého substrátu a udržiavajú sa v skleníku pri teplote 25 ° C. Tvorba koreňov v azalkách miestnosti nie je rýchla. Transplantáciou do inej nádoby taký závod bude pripravený v priebehu niekoľkých mesiacov a prvé kvety sa otvorí budúci rok.

Video o starostlivosti o azalky doma