kytice bieleho kalásuAk ste vybrali takú esteticky atraktívnu a rafinovanú kvetinu ako kalu, domáca starostlivosť znamená dodržiavanie určitého súboru pravidiel. Hlavnými faktormi, ktoré majú priaznivý vplyv na rast rastlín, sú svetlo, teplo a správne zvolený hrniec. V procese kultivácie sa môže vyskytnúť veľa ťažkostí, ktoré možno obísť, ak je “ozbrojený” s dostatočnými znalosťami.

Calla v banku: domáca starostlivosť

rastúca kala v bankeNapriek tomu, že vlasťou elegantnej rastliny je africká aféra, je často používaná ako ozdoba mnohých interiérov po celom svete. V európskych krajinách sa táto kvetina pestuje výhradne v uzavretých priestoroch, kde sú na to vytvorené všetky potrebné podmienky. Dokonca aj keď nemáte dostatočné skúsenosti na pestovanie kaloty, môže byť starostlivosť o domácnosť dosť jednoduchá.

Domáce kópie sú skôr nenáročné, potrebujú minimálnu starostlivosť. Na to, aby ste boli spokojní s príjemným vzhľadom, stačí na to, aby ste dostali svetlo, teplo a vhodný hrniec. Zavlažovanie by malo byť hojné len počas vegetačného obdobia. Zvyšok času uprednostňuje mierne zalievanie. To však neznamená, že rastlina nemá rád postrek. Musia byť pravidelné, aby bola kvetina nasýtená dostatočnou vlhkosťou.

Keď je obdobie kvitnutia už za sebou, zalievanie by sa malo znížiť na jedenkrát týždenne. Niektorí odborníci odporúčajú nasledujúcu metódu: zastaviť zalievanie od augusta a potom pokračovať po 1,5 mesiaci.

Pestovanie callas doma

calla housePre začiatočníkov je žiaduce dodržiavať klasickú schému napájania. V lete sa odporúča vodiť kalu raz týždenne a od konca augusta by sa postup mal zvýšiť. Všeobecne platí, že rastlina sa líši od stinnosti, takže hrniec môže byť umiestnený takmer v akejkoľvek časti bytu. Jediná vec, ktorú treba zobrať do úvahy, je, že kalu nemajú radi veľa slnečného svetla.

kačacie semienkaPri pestovaní hovädzieho dobytka sa domáca starostlivosť zjednodušuje tým, že táto rastlina ľahko toleruje štandardné (nie viac ako 20 ° C) teplotné podmienky v miestnosti. Ak je teplota vzduchu v miestnosti veľmi vysoká, kvapalina by mala byť striekaná z postrekovacej pištole. Z času na čas je možné ich vyňať na čerstvý vzduch a zároveň sa vyhýbať horiacemu slnku.

Aby kvitnutie bolo bohaté, musíte odstrániť mladý koreňový krčok, ktorý sa objavuje v procese rastu.

Prečo kvet nie je doma?

farebný callaNeočakávajte, že vo vnútornom prostredí bude kvitnúť pomerne často. Stáva sa to spravidla dvakrát ročne, presnejšie v mesiacoch ako máj a október. Ak však kvitnutie úplne chýba alebo prejde pomerne pasívne v uvedených obdobiach, môžu to byť vážne dôvody.

Medzi nepriaznivé faktory ovplyvňujúce kvitnutie patria:

  • časté zmeny usporiadania kvetu;
  • rast hľúz;
  • častá transplantácia;
  • nedostatočné osvetlenie v miestnosti;
  • mierne kŕmenie rastlín;
  • porušenie pravidiel starostlivosti počas vegetačného obdobia.

Najlepšie obväzy sa najlepšie vykonáva v období od januára do marca. Nemalo by to byť viac ako raz za týždeň pomocou špeciálnych nástrojov.

listy callaPri pestovaní kala v domácnosti je veľmi dôležité chrániť ho pred konceptmi. V jarnom období by ste mali postupne prispôsobiť kvetinu prirodzenému svetlu. Listy, na ktorých sa objavila žltkastina, sú predmetom rezu. Ak sa staráte o túto rastlinu nesprávne, môžu sa vyskytnúť niektoré choroby vrátane šedej hniloby, antraknózy a iných.