zrelých figových plodovFigovník a figa – jeden z prvého závodu, ktorého hodnota bola uznaná a oslavovaný ľuďmi. Sladký, rýchlo uspokojí hlad obor, užitočných vlastností, ktoré sa nenechá ľahostajným liečitelia Grécko, Rím, na Strednom východe av Ázii, opakovane bol popísaný vo veľkej literatúry, je znázornené na obrazy a sochy umelcov staroveku a renesancie. A dnes, keď biochemické zloženie čerstvé a sušené ovocie úplne objasnený, figy nestratil svoju popularitu.

Za posledných štyristo rokov figovníky výrazne rozšírili oblasť svojho rastu. Očnice sa pestujú nielen v historickej vlasti, na Strednom východe av severnej Afrike, ale aj na americkom kontinente. Kultivujúca kultúra sa zakorenila aj na pobreží Čierneho mora v Rusku. Ale kvôli krátkodobému skladovaniu sa čerstvé ovocie po celom svete podrobuje predovšetkým sušeniu a spracovaniu.

Obsah kalorií na obr

džem z fígA len roztrhané vínne bobule a sušené na slnku chutné, výživné a obsahujú veľa bioaktívnych látok. Avšak kalorický obsah figy a jej výživová hodnota sú v tomto prípade rozdielne.

100 gramov čerstvých fíg obsahuje:

 • 1,5% bielkovín;
 • 0,4% rastlinných tukov;
 • 4,9% sacharidov;
 • 12,5% popola;
 • 1,4% vlhkosť.

Plody bohaté na vlákninu, ktoré dozrievajú, akumulujú významné množstvo cukrov, čo určuje dezertnú chuť a vysokú nutričnú hodnotu. Niekoľko čerstvých bobúľ dokonale uspokojuje hlad, ale súčasne 100 gramov ovocia predstavuje iba 74 kalórií.

V dôsledku sušenia sú užitočné vlastnosti plodov úplne zachované a dokonca aj násobené. Ale spolu so stratou vlhkosti sa koncentrácia sacharidov zvyšuje.

Obsahuje až 37% cukrov sušeného ovocia prináša telu 254 kcal na každých 100 gramov. To je potrebné vziať do úvahy, ak je človeku predpísaná diéta, alebo je potrebná prísna kontrola hmotnosti.

Ako užitočné je obr

rutínu v buničine fígRovnako ako iné produkty rastlinného pôvodu, figové plody obsahujú vitamíny a minerálne soli, cukry a organické kyseliny, vlákninu a ďalšie zlúčeniny, ktoré môžu ovplyvniť zdravie človeka. Preto je použitie a poškodenie fíg pre telo determinované jeho biochemickým zložením. V zložení čerstvého a najmä sušeného ovocia veľa:

 • vitálne dôležité vitamíny B;
 • mikro- a makroelementy, medzi ktoré patrí horčík a železo, draslík a vápnik;
 • nevyhnutné na aktívne trávenie celulózy.

Related  Vyberte si idiota pre dom podľa fotografie a popisu druhov

Hoci fíky nie je možné nazvať zdrojom kyseliny askorbovej, rutín obsiahnutý v jeho buničine pomáha pri asimilácii tohto vitamínu. Rovnaký komponent v spojení s flavonoidmi a prírodnými antioxidantmi posilňuje cievy, je zodpovedný za regeneráciu a omladenie buniek.

Hrubé vlákno, ktoré opúšťa väčšinu figového ovocia, perfektne čistí črevo a aktivuje svoju prácu, bojuje s hromadením toxínov a odoláva rozvoju patogénnej mikroflóry.

Užitočné vlastnosti figov

pridajte figy do kašeHlavnými oblasťami terapeutickej aplikácie vlastností fíg sú gastroenterológia, kardiológia a neurológia. Rastlinné suroviny sa používajú na výrobu laxatív, posilňujúcich kapilár a kozmetických prípravkov.

Ako užitočné sú fíky pre nezávislé použitie? Zavedenie jeho plodov do stravy bude najviac prospešné:

 1. Čerstvé ovocie sa používa na liečbu ochorení cievneho systému vrátane hypertenzie, tromboflebitídy, kŕčových žíl.
 2. Oči sú vynikajúce preháňadlo. Rýchlo a jemne čistí črevá, stimuluje jej činnosť a odstraňuje nahromadené toxíny a toxíny z tela. Mimochodom sa prejavujú dezinfekčné, antibakteriálne, protizápalové účinky plodov.
 3. Vlastné diaphoretické vlastnosti, figové ovocie pomáhajú odstrániť teplo.
 4. Pri vonkajšom použití buničina zmäkčuje a vyživuje pokožku. Užitočné vlastnosti fíg môžu odstrániť sčervenanie a podráždenie.

dezert z obrDnes lekári študujú účinok ovocia na rakovinové bunky, ako aj možnosť použitia fíg pri zápalových ochoreniach pečene.

S kocovinou, po domácej otravy alebo inej intoxikácii, fíky s výhodou a bez poškodenia tela uľahčujú stav, zrýchľuje zotavenie.

Mlieko figy z kašľa: recept a aplikačné vlastnosti

Mäkké, vláknité mäso figov v ľudovej medicíne sa už dlho používa ako riedenie hlienu, expektorant. Ak chcete urobiť, pripravte odvar z sušeného ovocia v mlieku. Teplý liek účinne zmäkčuje podráždené hrdlo, znižuje bolesť a urýchľuje regeneráciu. Sladká chuť odvaru je veľmi obľúbená u dospelých aj detí.

fíky s mliekom proti kašľuRecept na fajčenie s mliekom z kašľa je veľmi jednoduchý. Pohárik mlieka sa odoberá 2-3 fíky, ktoré sa starostlivo umyjú horúcou vodou. Zložky sa dajú na malý oheň a za miešania sa varia, až dve tretiny pôvodného objemu zostávajú v nádobe.

Prípravok proti kašľu bol veľmi užitočný, mal by sa zabaliť a nechať niekoľko hodín trvať na tom, aby trpel. Bujón sa zahrieva trikrát za deň v množstve 100 až 150 ml naraz. Takže užitočné vlastnosti fíkov budú odhalené v plnej sile.

Figy počas tehotenstva a dojčenia

užitočný sendvič s figamiObyčajné figy obsahujú vlákninu, vitamíny a stopové prvky, ktoré budú užitočné pre ženu, ktorá čaká na dieťa alebo už dojčí dieťa.

Related  Rozmanitosť a vlastnosti výberu hrncov pre orchidey

Počas tehotenstva zvyšuje plod tlak na tráviaci systém. V dôsledku toho nie je vylúčená zápcha. Vyriešiť ich a zabrániť novým poruchám pomôže malé množstvo čerstvého alebo sušeného ovocia ako dezert alebo ľahké občerstvenie.

Malo by sa pamätať na to, že vďaka vysokému obsahu cukru nemožno zapojiť figy počas tehotenstva. Ovocie môžete zaradiť do menu iba po tom, ako sa ubezpečte, že nespôsobuje alergické alebo iné negatívne reakcie.

Kontraindikácie pri použití fíg

Rovnako ako mnohé iné produkty rastlinného pôvodu majú fíky užitočné vlastnosti a kontraindikácie pri jedle. S mimoriadnou opatrnosťou by sa malo prisudzovať plodu tých, ktorí trpia chorobami tráviaceho traktu v akútnom štádiu. Nezaradite figy do stravy, ak existuje tendencia k hnačke.

Odmietnuť jesť figy bude mať diabetikov a alergií individuálnu intoleranciu na exotické ovocie. Poslednou kategóriou rizika sú tehotné a dojčiace ženy. Očí s dojčením sú do menu veľmi opatrne, a to nielen po reakcii materského tela, ale aj dieťaťa.

Vysoká koncentrácia organických kyselín v čerstvom ovocí môže viesť k exacerbácii dny, pankreatitídy a urolitiázy. Iba pri dodržiavaní pravidiel osobnej bezpečnosti prinesie chutné sladké ovocie veľa potešenia a neškodí zdraviu.

Video o použití fíg pre telo