Pestovanie repy na záhradePravidelná repa, ktorá sa nachádza takmer v každej zeleninovej záhrade, sa dá nazvať univerzálnou a jednou z najužitočnejších zeleniny. A nielen výhody vínnych sladkých koreňov, ale aj šťavnaté, elegantné vrcholy tejto rastliny.

Na rozdiel od lístia príbuzných druhov, listy z repy zozbierané v rozetách sú hladké, bez pevných chlpov, ale so silným mäsitým stonkou.

Keď sa na zeleninových záhrade nenachádzajú žiadne šaláty ani skoré biele kapusta, vrchnáky repy môžu ľahko nahradiť tieto plodiny a doplniť stravu kvalitnými vitamínovými pokrmmi.

Plnené listy kapustyPodlhovastý list mladých listov sa vyznačuje jasným sfarbením, neprítomnosťou hrubých vlákien a vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Okrem toho vzhľad jedného druhu listov spôsobuje estetické potešenie a prispieva k vzniku chuti do jedla. V závislosti od odrody môže byť listová doska nielen zelená, ale aj karmínová, a stopka a žily sú vždy nasýtené tmavočerveným burgundovým odtieňom.

Vedeli o výhodách vrcholov cukrovej repy a spôsoboch ich používania v Rusku už dávno. Niet divu, že medzi tradičné jedlá ruskej kuchyne – studený botvynya a horúce, bohaté borsch s listy repy.

Zloženie vrcholov repy

Borsch s vrcholmi repyAk by naši predkovia nemali predstavu o výhodných vlastnostiach listov repy, boli len povrchné a na základe pozorovaní sa dnes biochemické zloženie vrcholov dobre študovalo.

Prvá vec, ktorú je potrebné poznamenať, je nízky obsah kalórií v produkte. V 100 gramoch listov repy, iba 28 kcal.

V zeleni obsahuje 1,2% bielkovín, 0,1% tuku a 6% sacharidov vo forme mono- a disacharidov. Repy topy sú vynikajúci zdroj vlákniny, veľa minerálov, vitamínov a organických kyselín.

Listy repy sú bohaté na makro- a mikroelementyV makro- a mikroelementovom zložení čerstvej červenej repy, vápnika, hliníka a molybdénu, bóru a draslíka, sodíka, horčíka a kobaltu sú prítomné. Navyše vrcholy sú pomerne bohaté na fluoridy, mangány a železo, zinok a meď. V listoch červenej repy je jód, síra a fosfor. Nie je prekvapujúce, že užitočné vlastnosti vrcholov repy a recepty z neho strácajú význam dnes.

Related  Z fotografií a popisov sa oboznámime s odrodami a odrodami narcisov

Zloženie vitamínov v listoch stolovej repy bude závidieť veľa moderných liekov. Okrem vitamínu K, B9 a B6, B2, B1, PP a vitamínu U tu okrem karotenu a kyseliny askorbovej.

Časť vrcholov s bohatou červeno fialovou alebo burgundovou farbou je bohatá na anthocyaníny – prírodné antioxidanty.

Výhody a poškodenie listov repy

Červená repa vo vareníSúdiac podľa zloženia vrcholov repy, takýto produkt môže skutočne byť považovaná za diétne a používa ako prírodné liečebno preventívny nástroj pre ľudí, ktorí trpia poruchami v rôznych orgánoch a systémoch.

Po prvé, vrcholy repy sú užitočné pre tých, ktorí sú diagnostikovaní s problémami s kardiovaskulárnym a endokrinným systémom, rovnako ako s diabetes mellitus.

Šalát z vrcholov repyKeď riad z listov červenej repy v každodennej stravy môže výrazne zlepšiť metabolizmus, úľavu pre gastrointestinálne ochorenia, ako je zápal žalúdka a vredovej choroby. Vlákna spolu s vrcholmi repy pektíny účinne čistia črevá a zabraňujú vzniku patogénnej flóry, ktorá zabraňuje normálnym procesom trávenia a vedie k vážnym ochoreniam.

Ako súčasť šalátov, bočných jedál a polievok sú čerstvé repné vrcholy užitočné ako vynikajúca profylaktika proti ateroskleróze a pomáhajú telu v hematopoéze. Listy tiež pomôžu, ak je endokrinný systém narušený.

Užitočné vlastnosti listov repy, menovite cholín, ktorý sa nachádza v zelenom, môžu chrániť pečeň pred ukladaním tukov a degeneráciou tkaniva.

Prítomnosť silných antioxidantov a veľké množstvo vlákniny poskytuje vysokú účinnosť vrcholov ako protinádorový, čistiaci a ochranný prostriedok.

Rovnako ako veľa zeleniny s bohatou tmavozelenou farbou, na vrchole repy je veľa vápnika, horčíka a vitamínu K, ktoré majú priaznivý účinok na kostný systém, zuby a chrupavku. Jedlá s listami repy môžu byť odporúčané starším ľuďom ako prevencia osteoporózy.

Červená repa, vhodná na predjedlá a rôzne jedláTen istý vitamín K, ale už s karoténom a železom podporuje a normalizuje schopnosť tvoriť krv. Táto užitočná vlastnosť listov repy poskytuje významnú pomoc srdcu a cievnemu systému, má vážne pôsobenie proti rozvoju anémie. Pod pôsobením vitamínov K, PP a U sa zlepšuje elasticita ciev, znižuje sa riziko vnútorného krvácania a normalizuje sa koagulabilita krvi.

Lekári zistili, že vrcholy obyčajnej zelenej repy a zeleného listu repy, chard, pomáhajú diabetikom kontrolovať hladinu cukru v krvi.

Flavonoidy prítomné vo vrcholoch repy sú ochranou srdca a antokyany v šťavnatých stopkách sú silným protizápalovým, čistiacim a omladzujúcim činidlom.

Related  Ohromujúce vlastnosti levanduľového oleja

Ozdobte topánky z repyTreba poznamenať, že na vrcholoch sú látky, ktoré sú užitočné pre zdravie očí, vlasov a kože. Vitamín C dokonale zásobuje telo energiou, vitamíny B podporujú prácu mozgu a nervového systému. S takým veľkým prínosom listov repy, nemôžu uškodiť, ak zneužívajú tento výrobok.

Kulinárske využitie vrcholov repy

Vitamínový šalátAby ste mohli plne využívať listy repy, nemusíte nakupovať drahé drogy.

Liečie sa na posteli a z neho je možné pripraviť veľmi chutné a originálne pokrmy.

Vďaka tomu, aké recepty sú užitočné vlastnosti vrcholov cukrovej repy zachovaných v plnom rozsahu? Keďže listy stolnej repy neobsahujú látky toxické pre ľudí, môžu sa konzumovať čerstvé. A to znamená, že na stole stojí dôstojné miesto so šalátmi s jasnou šťavnatou lístiou.

Spoločníci preliate čerstvým občerstvenia stále paradajky sladké odrody, uhorky a šťavnaté druhy tekvíc, najrôznejšie zelenina, orechy a bobule, reďkovky a papriky. Môžete túto pochúťku naplniť rastlinnými olejmi, kyslou smotanou alebo majonézovou omáčkou. Pikantná ľanová príchuť zdôrazňuje citrónovú šťavu alebo voňavý balsamický ocot.

Ocot a soľ pomôžu zachovať červené repné listy na zimu. Hoci v slanom a marinovanom stave je použitie listov repy menšie a poškodenie sa prejavuje pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva a obličiek.

Použitie vrcholov repy namiesto bieleho kapustaOkrem šalátov sa repné listy používajú ako súčasť obkladov pre rôzne mäsové jedlá a hydinu. Elastické listy je možné podávať s cestovinami a zemiakmi, fazuľami a ryžou.

Jedna z jedál s vrcholmi repyV kapustových kotúčoch, ako aj v boršoch, vrcholy dokonale nahradia biele kapustu. Listová repa a vrcholy stolových odrôd sú veľmi ľahké, chutné plnenie pre domáce koláče, pečivo a rolky.

Ak chcete urobiť užitočnú polievku s červenou repou, nie je potrebné robiť polievku z červenej repy. Samozrejme, milovaní ľudia sa budú páčiť srdečnú fazuľa alebo hrachovú polievku s vrcholmi, hubovou polievkou alebo vegetariánskou polievkou s letnou zeleninou.

Video o mladé repy a jej listoch