Kvetenstvo anthurium bolo postriekané a bobule boli upevnenéAnthurium, domorodí obyvatelia tropických lesov, priťahuje pozornosť fanúšikov izbových rastlín a farebné lístie a neobvyklé vzdušné korene, takže sú nevyhnutné pre život epiphytes a nádherným púčikov v mnohých farbách. Tieto rastliny sú dnes viac populárne ako kedykoľvek predtým, takže otázka reprodukcie krásnej vnútornej kvetiny anthurium zaujíma ako začiatočníkov, tak aj floristov so skúsenosťami.

Reprodukovanie odrody, ktoré sa vám páči, nie je ťažké. Rastlinné metódy sa často používajú na tieto účely, čo sa vysvetľuje dôkladnou rýchlosťou zakorenia, dostupnosťou sadby a zanedbateľnou zložitosťou procesu.

Pri transplantácii môže byť dospelý anthurium bush rozdelený na niekoľko častí bez problémov, rovnako ako od neho oddelené čas od času tvorili koreňové výhonky s vlastným koreňovým systémom.

Takéto anthurium deti, rovnako ako stonka alebo odrezky používané na reprodukciu, si plne zachovávajú rodičovské vlastnosti. Preto aj majitelia vzácnych hybridov sa nemôžu obávať, že krása kvetenstva alebo listov bude stratená.

Vegetatívna reprodukcia umožňuje získať novú rastlinu s vlastnosťami rodičaAvšak nie všetky metódy vegetatívneho rozmnožovania sú rovnako účinné, pokiaľ ide o získanie nových antúriových rastlín.

Reprodukcia anthurium listu

Rovnako ako ostatní predstavitelia rodiny Aroids je táto kultúra mimoriadne ťažká a neochotná tvoriť korene na listoch listov.
Reprodukcia listov môže byť použitá pre dekoratívne a opadavé odrodyRozmnožovanie anthurium list vo väčšine prípadov zlyhá. Na rozdiel od zamiokulkasy, ktorá tvorí malé uzliny na základni listu a má vlastný koreňový systém detí, anthurium sa rozpadne a list zomrie.

Ak je v zbierke kvetinárstva ornamentálne-opadavé anthurium druhy, môžete sa pokúsiť použiť listy získať mladé rozety. Avšak v tomto prípade je lepšie neponárať stopky vo vode, ale jemne prikopat listy do vlhkého perlitu.

V teplom vzduchu a udržiavaním konštantnej vlhkosti po 3-4 týždňoch, rastlina niekedy tvorí korene a je vhodná na ďalšie pestovanie anthuria.

Ako pestovať anthurium zo semien?

Semená z vytvorených bobúľ sú vhodné na získanie nových rastlínSo všetkými výhodami vegetatívneho šírenia tieto metódy neposkytujú príležitosť na získanie masových výhonkov. Dospelý anthurium na rozdelení môže poskytnúť nie viac ako 5-6 mladých rastlín, trochu viac sadeníc sa získa s odrezkami.

Reprodukcia semien je jediným spôsobom, ako doma, aby sa súčasne pestovali niekoľko desiatok malých anthuriumov.

Je pravda, že použitie tejto metódy zahŕňa množstvo ťažkostí a rizík. Takže napríklad hybridné rastliny, ktoré zastupujú väčšinu na modernom trhu s kvetmi, si vždy nezachovajú rozpoznateľné vlastnosti a vlastnosti. Okrem toho, úmysel pestovať anthurium zo semien, musí kvetinárstvo vedieť, že kvety budú musieť byť opeľované umelo.

Ak sa pozriete na anthurium kvetenstvo, môžete vidieť, že kokta pozostáva z malých bisexuálnych kvetov, ktoré kvitnú postupne zospodu smerom od stopky. Najskôr dozrieť pistils, a až po 20-25 dňoch sa objaví peľ, to znamená, že mužská fáza kvitnutia začína.

V prírode voňavé kvety anthurium priťahujú veľa hmyzu, vedú opelenie, prenášajú peľ z jedného kvetenstva do druhého.

Hmyz opeľuje anthuriumAle doma táto úloha bude musieť prevziať majiteľa závodu. Ak to chcete vykonať, je nutné, aby zásobili jemným mäkkou kefkou, vybrať slnečný deň, a brať peľ z jednej kvetenstvo, opeliť svoje druhé ucho. Na pravdepodobnosť získania ovocia bolo viac, opeľovanie kvetenstva potreba 5-8 dní.

Related  Druhy a triedy izieb pelargónie na fotografii s popisom

Ripen bobule anthuriumV závislosti od kultivovaných druhov môže anthurium na mieste jedného kvetenstva viazať dve až niekoľko desiatok bobúľ. Zrenie trvá 8-12 mesiacov, zrelé plody majú iný tvar, farbu a veľkosť. Ak chcete zistiť, že anurium bobule je zrelé, je to možné tým, že sa stal zjavne viac konvexný a nalial. Niekedy šťavnaté bobule prakticky visia von z ucha a držia sa na tenkej nite podobnej stopke.

Plody anthurium sú zrelé a pripravené na použitiePočet semien vo vnútri plodu sa tiež mení. Ako vidíte na fotografii, semená antúria nie sú veľmi veľké a ich rýchlosť klíčenstva veľmi rýchlo klesá, nebolo možné zachrániť semená pre budúce použitie.

Na prípravu semien na výsadbu:

  • zrelá ovocná kaša;
  • Inokulum sa odstráni z buničiny a premyje sa;
  • Zrná sa ošetria 0,1% roztokom manganistanu draselného.

Pri semenách potrebujete ľahký základný náterToto opatrenie je nevyhnutné, pretože rýchlo semená anthurium pred sejbou nevysušia a hrozí ich rozpadom a tvorbou plesní.

Rovnako ako dospelé rastliny anthurium, semená na pestovanie potrebujú voľné, dobre priepustné vlhkosť a vzduch.

Najlepšie je osieť v plochých nádobách s malou vrstvou:

  • ľahká štruktúrovaná pôda zmiešaná s perlitom alebo vermikulitom;
  • perlitu alebo machu sphagnum.

Semená sú položené na vlhký povrch, ľahko sa tlačia na podklad, ale nedrží sa. Výsevná nádoba by mala byť pokrytá viečkom, sklom alebo filmom, po ktorej je ponechaná pri teplote 22 až 25 ° C.

Po 10-11 dňoch sa objavia prvé klíčkyPo 1,5-2 týždňoch môžete čakať na výskyt prvých výhonkov a ich kvalita a rýchlosť tvorby závisí vo veľkej miere od stupňa zrelosti odobratých semien a podmienok vytvorených pre rast. Pred pestovaním anthurium semien, bude kvetinárstvo musieť hromadiť trpezlivosť a vedieť vopred, že toto je najdlhšia a najpracovnejšia metóda reprodukcie rastlín.

Potopené výhonky môžu byť po otvorení prvého skutočného listu a malé rastliny sú transplantované do nových nádob s pôdnou zmesou, podobne ako “dospelá” pôda, ale len s menšou frakciou. Keď rastliny anthuria rastúce zo semien rastú, pravidelne sa transplantujú a postupne zvyšujú vzdialenosť medzi rastlinami.

Related  Aké je použitie čerstvého ananásu pre ľudské telo?

Rastliny s výškou 5 cm sa transplantujú do samostatných hrncovV individuálnych hrncoch s objemom 100-200 ml sa môže Anthurium preložiť, keď veľkosť rozety dosahuje 5-7 cm.

Rovnako ako v prípade starších rastlín sa sadenice prenesú do nového kontajnera, keď koreňový systém úplne absorbuje pridelený objem. Ak sa anthurium spočiatku vysádza v priestranných kontajneroch, rastlina sa vyvíja pomalšie a riziko prudkého poklesu pôdy v dôsledku nadmerného zmáčania pôdy prudko stúpa.

Domáce, anthurium zo semien vstúpi do kvitnúcej sezóny nie skôr ako jeden a pol alebo dva roky.

Napriek veľkému počtu rastlín získaných počas reprodukcie osiva nie vždy ich kvitnutie úplne uspokojuje potreby kvetinárstva. To je spôsobené tým, že väčšina dnešných kvitnúcich odrôd anthuria je hybridy.

Rastlina zo semien bude kvitnúť až po 1,5 rokochPotomstvo takýchto rastlín, získané zo semien anthuria, sa môže dramaticky líšiť od rodičovských vzoriek. To platí nielen pre veľkosť rozety a pre výšku rastliny. Najčastejšie milovníci rastlín vo vnútorných priestoroch sú sklamaní, že kvety anthuria sa nepodobajú predchádzajúcej generácii, a to ani vzhľadom, ani farbou šupky.

Preto je reprodukcia osiva vhodná len pre odrodové rastliny a hybridné rastliny sa najlepšie šíria populárnou vegetatívnou metódou.

Ako Anthurium Reprodukuje – video