krásna gerberaGerbery sú obľúbené rastliny pestovateľov kvetov a existuje mnoho potvrdení. Kvitnú dlhú dobu fantasticky čistými a jasnými farbami. V palete odtieňov sú len modré tóny (hoci je ľahké ich nájsť na trhu). Krásne veľké kvety s centrami kontrastnej farby odpočívajú na silných dlhých jasne zelených stonkách. Kvitnúce kvety sú mimoriadne odolné a môžu stáť vo vode po dobu až troch týždňov. To všetko robí Gerbera jedným z najlepších v kultúre plodiny po ruže, karafiáty, tulipány a chryzantémy. Veľa amatérskych a umeleckých gerberovských fotografií potvrdzuje túto skutočnosť.kytice gerberov na stôl

V posledných rokoch sa táto jasná krása stáva populárnou ako rastlina.skvelý darček

Opis zariadenia

pestovanie gerberov rôznych odrôdGerbera sa týka rodu vytrvalých tráv z rodiny Astrope. Väčšina druhov pochádza z Afriky a tropickej Ázie. Jeho kvety sú podobné veľkému heřmánku a v anglickom jazyku sa nazývajú “transvaal harmanček”. Predĺžené listy sa zhromažďujú v bazálnej rozetke. Stonky vysoké, silné, listy nemajú.gerbery v zimnej záhrade Kvety sú kvetenský kôš. Ich rozmery v niektorých odrodách dosahujú 30 cm. Nádherné obry kvitnú 3-4 mesiace. Semená si zachovajú svoju klíčovú kapacitu počas veľmi krátkeho obdobia – asi 6 mesiacov, takže pri nákupe semien je potrebné sledovať trvanlivosť aj obdobie zberu.

Ako pestovať gerberu na záhon

gerbera v hrnci na záhradePestovanie gerbery v záhrade a starostlivosť o ňu je jednoduché a fascinujúce, ale vyžaduje dodržiavanie podmienok potrebných pre dlhý a bujný kvitnutie.

kvety gerbera na záhonNa juhu Ruska kvitne gerbera od jari do jesene a bez hibernácie spánku bez prístrešia. V strednom pásme bude kvitnutie skromnejšie a na zimu budú musieť byť gerbery vyťažené a skladované s hustým zemou na chladnom suchom mieste.

V oblastiach s miernou teplou zimou sú gerbery pokryté listovou opadou a krycím materiálom, vyhýbajúc sa výkopom.

Výsadba gerbery

výsev gerberových semienVysádzanie záhradnej gerbery a následná starostlivosť o ňu začína na konci zimy. Pestujte rastlinu sadením. Semená sa pestujú v semenákoch od januára do marca v zmesi záhradnej pôdy s pieskom a kompostom. Semená sú veľmi plytké, len mierne posypané zeminou. Sadenice sú zvyčajne nepriateľské a objavujú sa po 10-12 dňoch.

Pri výseve semien na sadenie by sa mala vziať do úvahy ich nízka klíčivosť a mala by sa zvýšiť miera očkovania.

mladé sadenicePo výskyte niekoľkých skutočných listov, klíčky sú umiestnené v škatuliach alebo hneď v samostatných hrncoch. Pre sadenice vyberte najľahšie okenné parapety. Starostlivosť o sadenice je pravidelné mierne napájanie. gerbera sadeniceVoda počas zavlažovania by nemala spadnúť do koreňového výtoku, pretože rastlina ľahko hnije. Nepotrebné hojné zavlažovanie ohrozuje vzhľad na povrchu výhonkov. V takomto prípade sa norma zavlažovania zníži a rastlina a povrch pôdy sa spracujú s “Fitoverm”.

Pri pestovaní semien nemôže gerbera zachovať farbu materských rastlín.

Starostlivosť o gerbery na otvorenom poli

gerbera rastúce v záhradeSadenice rastlín gerbery na otvorenom teréne po zmiznutí hrozby mrazu. Zvyčajne sa to deje v druhej polovici mája. Miesto na výsadbu je slnečné. Najlepšia pôda pre nich je ľahká, odvodnená, s pridanými anorganickými hnojivami. gerbera na vysokých záhonovPri prebytku organickej hmoty v zemi sa stopky výrazne rozťahujú. Zanedbateľné kvetenstvo sa musí včas odstrániť. To stimuluje výskyt nových vaječníkov. Počas aktívneho rastu a kvitnutia sa gerbera hojne zalieva, čím zabraňuje vniknutiu vody do zásuvky. Po kvitnutí sa pôda zvlhčí až po vysušení zemského kóma.

Na jeseň sú gerbery obkolesené alebo kopané s hustou zemou. Prístrešok je suchý a vetraný, takže pri rozmrazení kvetina nehnevá.

Ak existuje možnosť zamrznutia, je lepšie vykopať a skladovať v suteréne alebo na presklennej verande pri teplote 7-8 ° C.

bohatý kvitnutie na kvetinový záhonNa jar sa gerbera prenesie do hrnca, vhodného na veľkosť, prenesie sa do teplejšieho a sviežeho miesta a zvýši sa zalievanie. Koncom apríla – začiatkom mája sa dospelá rastlina vysádza na otvorenom pozemku.

Zimné gerbery nie sú nevyhnutne transplantované do záhonov. Nechajte ich v kvetináčoch, aby ozdobili rekreačné oblasti, altány, verandy, verandy. Bez transplantácie rastliny sú menej choré a začnú kvitnúť skôr. Nezabudnite ich kŕmiť komplexnými minerálnymi hnojivami.

Ako pestovať gerberu v miestnosti

rastúce gerbery v kvetináčochAk chcete rásť vo vnútorných podmienkach, vyberte druhy trpaslíkov Djemson gerbera. Predávajú sa v kvetinárstve v kyticiach. Po obdržaní dospelých rastlín gerbery zo semien doma prostredníctvom sadeníc sa drží na východných a západných oknách. Na južnej strane je na poludnie zastúpená. Pre lepšie rozkvitanie sa teplota udržiava na 22-24 ° C a snažte sa nepovoliť jeho silné rozdiely v denných a nočných hodnotách.

gerbera v kvetináčochNa konci kvitnutia sa rastlina premiestni na chladnejšie miesto. Ako sa správne starať o gerbery v zime? Počas obdobia odpočinku potrebuje rastlina chlad a veľmi mierne zalievanie. Počas chladného počasia potrebuje kvetina ďalšie osvetlenie.výsadba výhonkov v kvetináčoch

Ako predĺžiť kvitnutie v kytici

gerbera stoja vo vode po dlhú dobuKeď ste dostali ako darček luxusnú pestrofarebnú kyticu, pravdepodobne ste si mysleli, ako dlhšie udržiavať gerbery vo váze. V skutočnosti gerbera v rezu nie je rozmarná a fenomenálne húževnatá. Kvety môžu prísť nažive, aj keď ste museli celý deň prechádzať kyticou. kytice nevesty z gerberyTo je dôvod, prečo kompozície gerberov rád dávajú nevestám – kvety neztratí svoju vôľu žiť celý deň a ožijú, ak umiestníte špičky stoniek do vody a podporíte ťažké hlavy na váhe. Pre takýto postup je vhodná mriežka, cez bunky, z ktorých prechádzajú stonky.

pravidelne meniť voduAk chcete uložiť kyticu vo váze, použite nasledujúce odporúčania:

  • každý deň zmeňte vodu;
  • vyberte si vysokú a úzku vázu tak, aby kvety neklesli pod vlastnú váhu;
  • nalejte vodu o niekoľko centimetrov, aby stonky nerozkladali;
  • rezané zmäknuté konce stoniek pred inou zmenou vody;
  • Strihajte šikmo a urobte malé dierky alebo pozdĺžne rezy v spodnej časti stonky. Takže voda bude lepšie absorbovaná.

čerstvé gerberyAk sú tieto jednoduché podmienky pozorované, kytice gerbery vás poteší čerstvými a jasnými kvetmi až na tri týždne.

Transplantácia Gerbera po nákupe – video