kaktus rôznych druhov a odrôdKaktusy sú široko distribuované izbové rastliny, ktoré majú neobvyklý tvar a vzhľad. Ale ako správne transplantovať kaktus? Túto otázku kladú mnohí, ktorí nemajú dostatočné skúsenosti v starostlivosti o členov tejto rodiny. Správne vykonaný transplantačný postup je zárukou, že kvetina bude úspešne rásť a rozvíjať. To je tiež zárukou, že v budúcnosti sa na ňom objavia aj púčiky.

Kaktusy patria do rodiny sukulentov. Napriek tomu, že si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a sú skôr nenáročné, mali by ste jasne vedieť, ako transplantovať kaktusy, aby potom rastlina neumrela. Zvláštna pozornosť si zaslúži tie exempláre, ktoré boli zakúpené v kvetinárstve.

Ako správne transplantovať kaktus doma

kaktus bude kvitnúťTento postup má určité odtiene a vyžaduje si zvláštnu starostlivosť. Je veľmi dôležité nielen postarať sa o svoju vlastnú bezpečnosť, ale aj o samotný kvet. Dokonca aj tie najmenšie škrabance, ktoré sa objavili počas transplantácie, môžu viesť k jeho smrti. Ak poškodíte koreňový systém a potom ho umiestnite do vlhkej pôdy, potom bude rastlina s najväčšou pravdepodobnosťou hnilá a proces umierania sa vyskytne v čo najkratšom čase.

Je mimoriadne nepodporné okamžité napájanie iba transplantovaného kaktusu. Po takomto postupe potrebuje suchý odpočinok. Počas tohto obdobia bude mať čas vysušiť a odpočívať.

Ako transplantovať kaktus do iného hrnca: krok za krokom

transplantácieNajprv musíte zistiť, či závod skutočne potrebuje transplantáciu. Ak sa jeho “koruna” začala vyčnievať za okraje kontajnera, potom je to signál, že je čas sa postarať o nový hrniec. Ďalšou indikáciou je, ak jej korene vyčnievajú za odtokové otvory kontajnera. V niektorých prípadoch môže kaktus vrásky, spomaliť rast, stratiť svoju farbu alebo pevnosť. To všetko a oveľa viac naznačuje, že je čas transplantovať kvet.

Kúpil si kaktus v obchode? Potom musíte vedieť, ako transplantovať kaktus do iného hrnca. Takmer všetci zástupcovia tejto rodiny, ktorí sú na predaj, sú holandskí. Aby boli vyzerať atraktívne, mali zdravý vzhľad, pestujú sa v skleníkoch pomocou silných stimulátorov rastu. Poskytnúť podobné podmienky doma je takmer nemožné, a nie je žiaduce. Čas prejsť z obchodu do domu, zostať v mieste predaja – počas tejto doby, takmer všetky kvety majú čas “zbierať” veľa škodcov.

Related  Výhody a poškodenie čiernej reďkovky

Prečo je potrebné po kúpení transplantovať kaktusy?

Transplantácia kaktusu po nákupeAko transplantovať kaktusy, kúpil v obchode? Nedávajte to ihneď po zakúpení! Dajte kvetu na nové miesto asi 10 dní. Počas tejto doby jej pôda vyschne. Potom postupujte podľa nasledujúceho diagramu:

 1. Keď je zem úplne suchá, odstráňte rastlinu z kontajnera a starostlivo ho skontrolujte.
 2. Venujte zvláštnu pozornosť koreňovému systému, najmä jeho krku – je tu, že škodcovia sú najčastejšie “osídlení”.
 3. Mŕtve korene sú prerezané.
 4. Ak sa na stonke našiel zničenie, nezabudnite odstrániť postihnuté oblasti.kaktus potrebuje transplantáciu
 5. Posteľte trochu aktívneho uhlia na miesto vzniku rany.
 6. Pred vysadením kaktusu by sa mal umývať pod vodou a horúci. Najoptimálnejšia teplota je 50 ° C.
 7. Odporúča sa pridať do vody malý insekticíd – úplne sa zbaví týchto ochorení. Musíte sa kúpať nielen korene, ale celý kaktus.
 8. Neodkladajte ihneď po “kúpaní” do zeme. Nechajte vyschnúť na teplom mieste asi 4 dni. Zariadenie musí byť umiestnené vo zvislej polohe.
 9. Iba po úplnom vysušení kvetu sa môže transplantovať do nového pôdneho substrátu. Nepoužívajte pôdu, ktorá bola v predajni zakúpená.

starostlivo transplantovaný kaktus

Ktorá z nich si zvolí pôdu na transplantáciu?

kaktus po transplantáciiČo sa týka zloženia pôdy, potom pre zástupcov sukulentnej rodiny je vhodný nasledujúci recept:

 • malé drobky z tehál, najlepšie červené;
 • štrk;
 • hlinitá zem;
 • umývaný piesok;
 • pouličné uhlie.

Čo treba zvážiť pri transplantácii kaktusu doma?

transplantujte kaktus do priestranného hrncaOtázka, ako transplantovať veľký kaktus, sa vyskytuje zvyčajne každých 2 až 4 roky av niektorých prípadoch to trvá 5 alebo 6 rokov. Všetko závisí od konkrétneho typu rastliny, od podmienok, v ktorých sa rozrástla a rozvíjala. Tento postup zahŕňa niekoľko krokov:

 • príprava vhodnej pôdy;
 • výber nádoby;
 • proces transplantácie;
 • starostlivosť o novo transplantovanú rastlinu.

Pre kaktus je transplantačný postup skôr preventívny a umožňuje ho chrániť pred nebezpečnými faktormi – vredy, škodcami.

Ako transplantovať kaktus tak, aby nedošlo k pichaniu?

starostlivo transplantovaný kaktusOchrana pred ostrými kliešťami je prvou vecou, ​​ktorú je potrebné zamyslieť pred samotným postupom. K tomu môžete použiť rukavice z hustých textílií, kože alebo gumy. Môžete zabaliť kaktus s niekoľkými vrstvami papiera. Niektorí odporúčajú použiť bežné špongie. V prípade klinických klieští alebo veľkých pinzetov existuje riziko poškodenia samotnej rastliny a jej chrbtice. Preto sa odporúča zakúpiť špeciálne kliešte vybavené silikónovými koncami.

Malé exempláre, ktoré majú veľmi tenké trny, môžu byť transplantované do bežných rukavíc alebo dokonca aj do holých rúk. Avšak s mladými kaktusmi by sme mali byť opatrnejší, pretože sú náchylní k poškodeniu skôr ako už vytvorené exempláre.

Ako vysadiť kaktus bez koreňov?

musíte zakladať kaktus bez koreňovOddeľovanie malých kúskov z dospelých rastlín umožňuje získať výhonky alebo takzvané “deti”. Často sa zakladajú oveľa úspešnejšie ako kópie zakúpené v obchode. Ak máte záujem o správne transplantovanie kaktusového procesu, mali by ste vedieť, že najúspešnejší čas na to je leto alebo jar. Počas tohto obdobia môžete položiť základy pre rozvoj zdravého kaktusu.

Related  Jarná a jesenná výsadba dúhov na otvorenom teréne

Ak chcete oddeliť “deti” od veľkého kríža, je žiaduce použiť ostrý nôž. Postup by mal byť veľmi opatrný, aby nedošlo k poškodeniu dospelých kvetov a samotného procesu. Potom musí zostať na tmavom mieste, kde je teplota dostatočne nízka. Počas tejto doby bude mať čas vysušiť a pripraviť sa na pôdu v krajine. Je veľmi dôležité, aby bol rez suchý, ak je vlhkosť, potom s najväčšou pravdepodobnosťou budú hniť.

Ako vysadiť kaktus?

môžete sedieť kaktusReprodukcia pomocou odrezkov je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zabezpečiť reprodukciu kaktusu. Preto sú vhodné len elastické časti zariadenia. Existujú však prípady, kedy je táto metóda reprodukcie jediná, ktorá zachráni časť kvetu. Keď dospelý Bush už umierá alebo je chorý, stojí za to oddeliť stonku a pokúsiť sa pestovať zdravú rastlinu.

Rez iba časť kvetu. Rez sa musí ostriť a potom vysušiť najmenej 10 dní. Takéto rezanie je zasadené do pôdy ako “teľa”. Proces tvorby koreňov je podobný. Mláďatý výsek je možné odčerpať až po dvoch týždňoch. Predtým je povolený riedený postrek z postrekovača, takže sa do zariadenia dostane len jemný prach. Reprodukcia semien je považovaná za najťažší proces. Súčasne je potrebné vykonávať vykurovanie, ako aj udržiavať úplnú sterilitu.

Ako transplantovať veľký kaktus – video