Vodný melón ako alergén nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravieRezanie zrelé, hlasno vyzváňacie melón pri poklepe, málokto očakáva, že nadmernej konzumácii plátok bude musieť zaplatiť slziace oči, svrbenie, bolesť v krku a iné prejavy alergie.

Je dobre známe, že melóny, ako alergény, prakticky nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre ľudí. Ani peľ ani ovocie nemôžu poškodiť zdravie. Prečo sa viac ľudí sťažuje na nepohodlie po pití vodného melónu? A môže byť alergia na vodný melón?

Vo väčšine prípadov, keď vinu za zhoršenie zdravotného zveriť melónu, to je pravda, ktorá je pôvodcom sa stáva podobnosť jeho vplyv na organizmus s peľu ambrózie, jednej z najsilnejších alergénov.

Kvetoucí ambrózieAk voláte odbornú pomoc lekára naznačovať prítomnosť skríženej alergie na melón, a ak je ďalšie testovanie sa najčastejšie potvrdzuje, že podobná reakcia prejavujúca peľová nebezpečné karanténne zariadenia.

Čo je krížová alergia?

Peľový ambrózie a dužina melónu majú rovnaký súbor aminokyselínAmbrosia pelyň, prvý importovaný do Európy z Ameriky už v roku 1873, sa stal vážnym problémom pre mnohé krajiny vrátane Ruska. Nielen, že tento a dva ďalšie druhy ambrózie sú buriny, ktoré rýchlo zaberajú ornú pôdu, a ešte nebezpečnejšie je účinok dozrievania peľu v júli na ľudské zdravie. V Rusku pred sto rokmi zariadenie začalo využívať územia z územia Stavropol a územia Krasnodar. Dnes sa v Primorsky Krai av regióne Voronezh nachádzajú hárany ambrózie, pričom burina sa neustále rozširuje na sever.

Po inhalovaní mikroskopických častíc peľu sa človek stretne so všetkými prejavmi alergie z slzotvorby a horúčky, s ťažkosťami pri dýchaní a pľúcnym edémom. Rovnaké príznaky a alergie na vodné melóny.

Podľa lekárov, v oblastiach, kde ragweed rastie, až 20% populácie je náchylné na alergie na jeho peľ a sladké buničiny melóna. Ale čo majú spoločné rastliny, ktoré dokonca nepatria do tej istej rodiny? Pokiaľ ide o krížové alergie, rozumie sa, že organizmus reaguje na takmer identickú štruktúru alergénov. V tomto prípade ľudský imunitný systém nerozlišuje medzi podobnými súbormi aminokyselín v zložení peľového ambrózie a sladkej cukrovej buničiny z melónu.

Related  Ako zorganizovať kompetentnú starostlivosť o palmové drevo v domácnosti

S bezpečným plodom pre peľ, telo reaguje násilne na inváziu, čo ukazuje celý rozsah príznakov alergie. V tomto prípade sa alergia na vodný melón vyskytuje u tých, ktorí najviac trpia pollinózou a šírenie ambrózie po celej krajine, takíto pacienti sa stále viac a viac.

Príznaky alergie na vodný melón

Bolestivá reakcia tela na melón sa prejavuje po určitom čase po jedle, keď začne trávenie a vstrebávanie látok vstupujúcich do dužiny.

Príznaky alergie na vodný melónNajživšie a najbežnejšie príznaky alergií na vodné melóny zahŕňajú:

 • alergická rinitída;
 • bolesť a bolesť v krku;
 • ťažkosti s dýchaním až do Quinckeho edému;
 • sčervenanie očných viečok a očnej bulvy, slzenie;
 • svrbenie a vyrážky na koži a slizniciach;
 • opuch slizníc a mäkkých tkanív.

Keďže alergén vnímaný organizmom ako vodná melónka vstupuje do tráviaceho systému, môžu sa tiež zaznamenať lokálne príznaky:

 • bolestivé, sprevádzané rezmi a kŕčmi, pocity;
 • nadúvanie a plynatosť;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • hnačka.

Očervenanie očí je jedným z príznakov alergieV niektorých prípadoch môžu mať alergie na vodné melóny slabosť, závraty a horúčka. Nervový systém na pôsobenie alergénu reaguje s nadmernou excitabilitou pacienta alebo naopak s retardovanou reakciou na to, čo sa deje.

Najzávažnejším príznakom alergie na vodný melón je anafylaktický šok.

Tento akútny a nebezpečný stav človeka sprevádza:

 • prudký pokles krvného tlaku;
 • zmäteným vedomím alebo úplnou stratou;
 • narušená koordinácia pohybu;
 • kŕče končatín.

Alergie na melón sa môže vyskytnúť u dospelých a detí

U detí sú príznaky alergickej reakcie podobné, ale príznaky alergie na melón sú živšie a hrozivejšie.

Liečba alergií na melón

Užívanie antihistaminík pomôže zmierniť príznakyKeďže vodný melón má nebezpečnejší alergén, je mimoriadne dôležité identifikovať ho včas a začať sériu opatrení s cieľom zmierniť stav pacienta a zabrániť nasledujúcim záchvatom:

 • Ak chcete odstrániť príznaky alergie na vodné melóny, ktoré majú krížovú charakteristiku, odporúča sa používať antihistaminiká.
 • Moderné liečivé sorbenty pomôžu akumulovať a odstraňovať z tela alergény, ktoré sa do neho dostali.
 • V prípade potreby lekári predpisujú kortikosteroidy, ktoré odstraňujú svrbenie a opuch.

Related  Silná imunita s kôrou mravec

Osobitná pomoc a úplné lekárske vyšetrenie zamerané na zistenie skutočnej povahy alergie na vodné melóny je možné len vtedy, keď sa odvolávame na odborníkov.

Niekedy, aby sa nepoškodili alergiemi na vodné melóny, stačí ich nepoužívať počas obdobia kvitnutia nebezpečnej rastliny, ambrózie, ktorá sa vyskytla v júli av niektorom auguste.

V tomto prípade bude prenos sezóny pollinózy oveľa jednoduchšie. Existujú však výnimky, takže jesť melón v potravinách by sa malo liečiť opatrne av iných ročných obdobiach, znižovať dávky a sledovať reakciu tela. Bohužiaľ, niekedy v prospech zdravia, musíte úplne opustiť sladkú buničinu.

Dieťa naliehavo potrebuje lekársku pomocNaliehavá liečba lekárovi je potrebná, ak sa objavia také hrozivé príznaky alergie na vodné melóny:

 • opuch krku a tváre;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • búšenie srdca;
 • zmätený vedomie.

Ak sa u dieťaťa objavia príznaky alergickej reakcie, najmenšie zhoršenie zdravotného stavu by malo byť vnímané ako dôvod okamžitej výzvy lekára.

Video o výhodách a poškodení melónov