kvitnú gladiolus v goschkePríroda sama kladie lásku k rastlinám a kvetinám v človeku. Ľudia sú fascinovaní výsadbu a starostlivosť o mečíky v kvetináčoch, ktoré obdivovať nádherné kvety, kvetinová vôňa sa inhaluje, sledovať ich rast a vývoj. Dokonca aj v interiéri, človek má tendenciu obklopovať krásne živé rastliny. Gladiolový kvet kvôli objemnému a dlhému koreňu patrí k záhradným plodinám. Ale chovatelia boli schopní vyzdvihnúť špeciálne odrody gladioli, vhodné na pestovanie, a to ako doma, tak na ulici.

Pravidlá pre výsadbu gladiolu v kvetináčoch

klíčenie hľúzGladiolový kvet, kvôli jeho nádheru a kráse, sa nazýva “sen gladiátora”. Podľa starodávnej legendy je gladiolus považovaný za kvet gladiátorov, ktorí nechcú ísť do boja so svojimi súpermi. Až doteraz je gladiolus symbolom priateľstva, šľachetnosti a pamäti!

Ako zasadiť gladiolus do hrnca:

 1. Výber kapacity pristátia. Mali by to byť priestranné hrnce, kvetináče, hrnce alebo nádoby s priemerom od 20 do 30 cm a hĺbkou 30-40 cm.
 2. Odtok je povinný. Nadmernú vlhkosť, je zlé pre mečíky, takže drenážne materiál na dne nádoby a otvory v dne hrnca – je predpokladom pre krásne a silné kvetu.
 3. Pôdna nadácia. Na výsadbu a starostlivosť o gladioly v kvetináčoch je vhodná vzduchová a stavebná pôda. Dokonca aj pre rast kvality rastliny musí byť pôda výživná a vlhkostná.
 4. Sadivový materiál. Na pestovanie by ste si mali vybrať len celé zdravé žiarovky, vhodné odrody s výškou kmeňa najviac 50 cm (miniatúrne alebo malokveté).
 5. Čas vylodenia. Časový rozsah pre vysadenie gladiolov je dostatočne široký – od konca marca do polovice mája.

vysádzanie gladiolu v hrnciVykonáva výsadba mečík v kvetináčoch v marci, nie je zakázané a pristátie bližšie k letu – v polovici apríla a začiatkom mája. Žiarovka prehĺbiť v výsadbou pôdu na 10 alebo 12 cm, vzdialenosť medzi nimi by nemal presiahnuť 5-6 cm. Po 2 až 3 týždne, si môžete vychutnať prvý výhonky. Ideálne miesto pre hrnce s gladioli, kde nie je vietor, slnečný a teplý, dažďová voda by nemala spadnúť na rastliny. Ak chcete lepšie pochopiť technológiu, pozrite si video o výsadbe gladiolu v kvetináčoch.

Related  Pestujeme kvety na chate pre kytice, fotky zaujímavých skladieb

Rastúce gladioli doma a na ulici

gladiolus ColvileiGladiolus patrí do rodiny dúhovky, na svete existuje asi 5000 odrôd, rôznorodých tvarov, vzhľadu a farby. Charakteristickým rysom gladiolov je dlhá doba kvitnutia a dlhá životnosť po rezaní.

Je možné pestovať gladiolus v kvetináčoch? Áno, táto kvetina je skvelá pre terénne úpravy balkónov a lodžií, hrnce s kvetmi môžu byť položené na chodníky v záhrade a na predmestí, bujný kvet môže premeniť byt a súkromný dom. Pre každého amatérskeho záhradníka alebo profesionálnej kvetinárstva bude pestovanie gladiolov zaujímavou a vzrušujúcou aktivitou a ak sú splnené všetky pravidlá, môžete dosiahnuť úžasný efekt – dlhotrvajúci a svieži kvet až do pádu.

Trvalý kvitnutie gladiolu je udržiavaný pripojením ďalších semenných rizómov každé dva týždne na hrnce, hrnce alebo kontajnery. Táto metóda je ideálna pre nízku rozmanitosť gladiolu.

Starostlivosť o kvety s gladioli bez chýb

výhonky gladiolu v hrnciPestovanie gladiolusov v kvetináčoch je vhodné pre trpasličí, miniatúrne, malokveté a stredne odlíšené odrody gladiol. To umožňuje človeku zdobiť ich dom a balkón, stavať krásne gladioli v krajine a v kvetinovom záhrade, rastlinné kvety v zavesených kvetináčoch a vonkajšie hrnce. Dekoratívne vlastnosti gladiolov pretrvávajú pod podmienkou dostatočnej vlhkosti pôdy, prebytočná vlhkosť môže zničiť rastlinu. Zalievanie doma by sa malo vykonávať v intervaloch 3 krát týždenne. Na ulici v horúcich dňoch je potrebné vodné kvety dvakrát denne – ráno a večer. Bude vhodné umyť pôdu mulča, ktorá dobre udržiava vlhkosť a chráni pred plesňou.

Správne kŕmenie je sľubom dlhého a krásneho rozkvetu gladiolov.

Na tento účel sú vhodné minerálne zmesi na báze dusíka, fosforu a draslíka, organické hnojivá a látky stimulujúce rast. Prvé kŕmenie sa môže uskutočniť v štádiu vzhľadu tretej vrstvy, druhýkrát sa hnojivo zavádza, keď sa šiesty leták rozširuje. Ďalej je výhodné uskutočňovať oplodnenie tvorbou kvetenstva.

Gladiolus v hrncoch na ulici – požiadavky:

 1. Príprava. Odborníci odporúčajú namočiť semená pred výsadbou v roztoku manganistanu draselného s koncentráciou 0,1% po dobu pol hodiny.
 2. Výsadba. Pravidlá výsadby v podmienkach na uliciach zostávajú nezmenené: dostatočné pre šírku a hĺbku plavidla na vylodenie, drenážne odvodnenie na dne, úrodnú a voľnú pôdu. Výsadba je povolená do hĺbky 10-12 cm od konca marca do konca mája, s malým intervalom medzi gladiolus žiarovky.
 3. Zalievanie. Pôda v kontajneroch vysuší rýchlejšie ako otvorená pôda, takže pôda v hrnci alebo kvetináči by mala byť dobre navlhčená, ale bez nadmernej vlhkosti. Preto by mali závody na zalievanie vychádzať z okolitých podmienok a vlhkosti. Koreňový systém gladiolov vyžaduje systematické uvoľňovanie pôdy, tvorba kôry nepriaznivo ovplyvňuje vývoj rastliny a kvalitu kvetov.
 4. Najlepšie obväz. Hnojenie gladioly by malo byť pod koreňom a mimo koreňový systém. Minerálne hnojivá sa aplikujú 4-krát – na 3. list, na 6. listovom, nasledujúcom – so vzkriesením a ranným kvitnutím. V prípade potreby sa zavádzajú organické látky, rastlinné stimulátory sa zavádzajú dvakrát počas letnej sezóny – môžu to byť prípravky Zircon a Epin.
 5. Protection. Choroby často zasahujú gladioli v kvetináčoch pri ich výsadbe a starostlivosti o ne. Prevencia a starostlivé pozorovanie kvetu zabráni smrti gladiolu pred škodcami.
 6. Uvoľnenie. Unikátny gladiolový kvet má rád ľahkú a vzduchom nasýtenú pôdu. Keď sa na povrchu kôry vytvorí kôra, proces zahnevania môže začať, výsledkom čoho je, že rastlina zomrie alebo stratí svoj veľkolepý vzhľad. Povoľte krajinu okolo stonky okolo obvodu hrnca.

Related  Jednoduché pristátie geichers na otvorenom teréne

Vzhľadom na vonkajšiu podobnosť gladiolus listov s mečmi, jeho druhé meno je meč. Tieto jemné a elegantné kvety sú univerzálne – môžu sa pestovať vonku na ulici alebo v záhrade, rovnako ako v miestnosti na parapet, balkón alebo lodžiu. Neuveriteľné kvety gladiolu sa môžu zachovať počas celého leta až do najchladnejších, za predpokladu, že sú svedomito a nepochybne sa o ne starajú.

Video o gladiolu v kvetináči