Gėlių lova iš SalvijosBe beprotiškų sūrių žiedynų, sunku įsivaizduoti gėlių lovelius privačiuose sklypuose ir miesto gėlių lovose. Dauguma sodininkų yra gerai žinomi ilgiems ir lushly žydinčiems augalams, nereikalaujantiems dirvožemio ir laistymo. Tačiau mažai žmonių įtaria, kad genties, kuriai priklauso salvija, briliantas apima ir keletą šimtų rūšių ir veislių salvijos sodui. Tarp jų ir šalavijas vaistas.

Salvia plevelens gėlėsRyšys su “Salvia” genties gryno vandens augalų šeima randamas visame pasaulyje iš Europos, Rytų Sibiro ir Azijos į Ameriką. Dauguma jų – tai daugiametis, iki 120 cm, su stačias stiebų padengta pailgos lapai, ir du lipped, renkami smaigalys žiedyno žiedų. Sodinti kultūrinius ir laukinius augalus per mėnesį po žydėjimo pabaigos ir iki 3 metų galima sodinti.

Lapų daugelyje salvijų veislių yra pailgos visos arba, kuri yra daug rečiau paplitusi. Gėlės dažymas neapsiriboja vien tik ryškia raudona šiandien. Tai yra taisyklė išimtis. Laukinės rūšys stebina paletės turtingumą nuo baltos iki turtingos violetinės spalvos, todėl jie vis labiau domina gėlių augintojus. Tačiau pagal tradiciją, pavadinimas “Salvia” yra tvirtai įsitvirtinęs salvijų veislių spindinčių, o augalus su mėlyniais šepečiais dažnai vadina šalavijas.

Salvia spindi: gėlių nuotrauka Salvia splendens 

Salvia spindiGarsiausia Salvijos sodo rūšis yra Brazilijos gimtoji, kuri jau beveik 200 metų naudojama kultūroje. Namuose krūmai ar žoliniai augalai su standiais stačiakampiais tetraedriniais stiebais gali pasiekti 20-80 cm aukščio ir žydėti vasarą ir rudenį.

Prieš aktyvų salvijos blizgesio šepečio atrankos darbus, kurių nuotraukos šiandien yra paveiktos spalvų turtingumu ir žiedynų prabangybe, nebuvo taip įspūdingi. Sodininkams buvo tik veislės raudonos spalvos korolos ir puodeliai, laisvai sėdi ant šakelių.

Šiandien, be raudonų gėlių, dažnai galite rasti salviją blizganti baltos, violetinės alyvos ir net dviejų spalvų.

Salvia officinalis (Salvia officinalis)

Salvia officinalisMedicininiai salvija yra šalutiniai žmonės tūkstančius metų, jie naudojami medicinoje, parfumerijoje ir virimo. Gimtoji žemė yra Viduržemio jūros valstija ir Mažosios Azijos regionas. Palankiomis sąlygomis ilgas pusės krūmas siekia pusę metro aukščio, o Rusijoje jį galima auginti tik per sodinukus kaip metinį derlių.

Sage yra lengva atskirti pailgomis sidabriniais lapais ir violetiniais, surinktais retai vertikaliuose žiedynuose.

Vasaros viduryje žydi medikamento rūšis salvijai ir veislėms, skirtoms sodui su margiomis lapėmis.

Salvia raudona (Salvia coccinea)

Salvija raudonaRaudonoji salvija ant gėlių nuotraukos yra labai panašus į vaistinį šalaviją, o jo įspūdingesnė gėrybė – salvijos spindi. Brazilijos krūmai Europos šalyse ir Rusijoje auginami kaip metinis, tačiau šiuo atveju augalas auga 50-70 cm.

Šiai rūšiai būdingos tiesiosios raudonos stiebelės su kiaušinių lapais ir karminų raudonomis gėlėmis, surinktomis iš maždaug 5-8 gabalėlių smailių žiedynų. Vasarą viduryje žydėjusi Corollas, ne ilgiau kaip 3 cm, ir augalas išlaiko dekoratyvumą iki šalčiausio. Jei palyginsite raudoną salviją su blizgančiomis veislėmis, tada pirmoji praranda ryškumą, nors gėlių augintojai ją naudoja šimtą metų ilgiau.

Šiandien vis labiau didėja susidomėjimas drėgmę mylinčiomis salvijomis, kurios myli saulę ir šilumą. Augalas puikiai dauginasi sėklomis ir gali būti sodinamas tiek atvirame lauke, tiek šiltnamiuose.

Salviažuvė (Salvia microphylla)

Salvia siaurasŠio salvijos rūšis – šalavijų šalavijas vis dar randama Pietų Europoje, Prancūzijoje ir Viduržemio jūros regiono šalyse. Čia šis daugiametis amžinai augalas auga iki 100-120 cm. Salvijų žydėjimas tęsiasi nuo birželio iki spalio pabaigos.

Tačiau nedideli karminų gėlių šepečiai nėra vienintelis rūšies bruožas. Ekologiškos pusės krūmo žalumynai ir stiebai turi daug kvapiųjų eterinių aliejų, naudojamų perfumeriams ir gydytojams.

Salvia farinacea

Salvia miltaiNepakankamas, žydi augalas nuo rugpjūčio iki rudens pabaigos pasirodė Rusijos gėlių lovose iš Centrinės Amerikos. Be Salvia birių mažai tiesioginių filialų stiebai iki 90 cm. Žiedynai pasiekti 20 cm ilgį ir efektyviai pakilti virš tvarkingas piramidžių formos krūmų.

Taurelė, vainikėlis, o viršutinė dalis žiedkočių nuspalvintos mėlyna arba raudonos spalvos išsaugomi net džiovinimo augalų.

Lapai pailgi, kiaušinio formos, ir, skirtingai nuo daugelio Salvia rūšių ir veislių sode, neturi būdingą krašto.

Salvia raguotas (Salvia viridis)

Salvia margasŠio gimtoji vertė pietų Europoje ir Azijoje, o ne ryškių žiedynų ar eterinių aliejų, ir ryškiai spalvoti margas lapai, pažiedės ties 40- arba 60-colių viršuje stiebų. Piktžolių lapai ir ūgliai yra pubescentuojami.

Žiedynai siekia 30 cm ir vienija iki 6 vidutinio dydžio rausvos arba šviesiai atspalvio alyvmedžių gėlės. Biržoje pradeda žydėti salvija arba šalavijas, o augalų išvaizda išsaugoma auginimo sezono metu. Vienintelis ypatumas, trukdantis vartoti įvairias formas kultūroje, yra stiebų pateikimas, jei parama nėra nustatyta laiku.

Salvia verticillata

Salvia būgnėLaukinės formos šalavijas išskiria visoje Rusijoje, Vakarų Europoje ir Azijos dalyse. Sužinokite keletą veislių salvija gali būti purpurinės gėlės, surinktos tankioje, įsikūręs ant aukštų kulkšnių kaklų. Šios rūšies stiebai šakojasi tik prie pagrindo ir auga iki 50 cm. Lapai, kaip ir ūgliai, yra stipriai lazda ir pritvirtinti prie ilgių čiupkių stiebelių.

Žiedų salotos vingiuotės prasideda liepos mėnesį, o iki rugsėjo miško želdynų ir sodo sklypų galite pamatyti jo elegantišką žiedyną.

Sage Muscat (Salvia sclarea)

Sage MuscatVieno metro aukščio galingi augalai auginami vienerių ar dvejų metų kultūroje. Ant tiesus stiebai, išklotos išilgai, nelygiais lapų kraštais. Šis salvija natūra suteikia gausiai žalios masės. Lapai kartais pasiekia 30 cm ilgio, tačiau, kai jie važiuoja link žiedyno, jie tampa mažesni.

Augalų dekoratyvumą suteikia ne paprastos išvaizdos gėlės, o lapai-braškės. Šiandien yra salvijų veislių su baltos, rožinės arba violetinės vėplio. Žydi nuo birželio iki rugsėjo, gudų rūšis yra gerai žinoma kaip vertinga vaistažolių ir eterinių aliejaus augalų.

Salvijos ąžuolo giraitė (Salvia nemorosa)

Salvijos ąžuolynėAugantis Rusijos miško-stepių rūšių gudrybės zonoje yra stiprių stiebų, kurių aukštis yra iki 30-60 cm, o storos, žvakių spalvos žiedynai siekia 40 cm ilgio. Abi korolos ir didžiosios skiltelės turi violetinę ar lazerinę spalvą.

Jei plaukai yra pastebimi ant stiebų, smailūs ilgio ąžuolo giraitės lapai yra tolygiai lygūs su dantukais kraštuose. Dekoratyviniai augalai lieka nuo vasaros vidurio iki rugsėjo vidurio.

Salvia pieva (Salvia pratensis)

Salvijos pievaPusmetro aukščio augalas skiriasi tiesais, šakojančiais stiebeliais ir gėlių stiebais, paimtais violetinės aureolėmis. Sage pusiasalio pusiasalis yra panašus į salvijos ąžuolo, tačiau pastarasis yra daug galingesnis, o jo ūgliai nėra tokie šakoti. Kiekviename kaklelyje pritvirtintas nuo 4 iki 6 spalvų, retkarčiais ant stiebų galima pamatyti mažus lapus, kurie tampa daug didesni už bazinę rozetę.

Žydintis pievinis šalavijas praeina dvi bangos. Pirmasis, kaip ir daugelyje sodo salvijos rūšių ir veislių, prasideda birželio mėnesį, o antrasis žydėjimas rugsėjį atgaivina vietą.

Gėlės Salvijoje – video