Pelargonium v ​​dizajne krajinyOd jari do jesene je pestovaná ako vnútorné a záhradné rastliny Pelargonium povzbudzovanie majiteľom svieži čiapky kvetenstvo, znášať všetky útrapy a dobre rastú, čo vyžaduje len trochu pozornosti a jednoduchú údržbu. Ale niekedy milovníci vnútorných kvetín si sťažujú, že pelargonium stráca svoju atraktívnosť, odmieta kvitnúť a jeho listy sú žlté a zomierajú. Čo môže spôsobiť toto správanie rastliny? Prečo sa pelargonium stáva žltými listami?

Chyby starostlivosti vedúce k zažltneniu listov pelargonium

Mäso z hrozna, ktoré sa pestuje na záhrade, sa zhoršiloZmena farby listov, letargia a žltý odtieň sú najčastejšími príznakmi nezdravých rastlín. Dôvody pre rovnaké nepohodlie môžu byť niekoľko. A medzi najzrejmejšie sú chyby odchodu, čo viedlo k oslabeniu Bush:

 • Príliš tesné pre rastlinný hrniec, v ktorom korene už obsadili všetok objem, ktorý je pre ne určený, a pelargonium neobsahuje vlhkosť a výživu.
 • Štíhlé zavlažovanie, ktoré nespĺňa potrebu vlhkosti rastliny a vedie k zažltnutiu okrajov a následnému vysychaniu listov.
 • Nadbytočná vlhkosť pôdy môže viesť k vážnejším následkom – k rozpadu a strate koreňového systému. A v takom prípade listy pelargonia začnú žltnúť, keď problém prebehne vážne.
 • Žltý okraj najmä dospelé listy – znamenie pre pestovateľov, ktorý pelargónie potrebuje intenzívnejšie hnojenie a oplodniť puzdro by nielen draselný, dusík a fosfor, ale aj stopové prvky, ktoré majú listové hnojivo.

Vdovec môže spôsobiť výrazné poškodenie pelargonium na kvetinovom lôžkuNie menej nebezpečné pre pelargóniá sú hmyzí škodcovia, ktorí parazitizujú zelenú časť rastliny a pôdu.

Najčastejšie hmyz trpí pelargónie, pestované v záhrade alebo v balkónových boxoch v lete.

Za týchto okolností, na zadnej strane a v pazuchách listov dokáže detekovať vošky, strapky sa živí rastlinnými šťavami a stal sa jedným z dôvodov, prečo sa listy Pelargonium zožltnú. Na záhrade, v oblastiach s ťažkou vlhkou pôdou, šťavnaté stonky pelargonium priťahujú slimáky. Lístie a kvetenstvo trpia húsenicami a listovými červami.

Prostriedky na boj proti suchozemskému hmyzu zahŕňajú ručné zbieranie škodcov a ošetrenie rastlín špecializovanými insekticídmi. Je ťažšie, ak by bol pelargonium napadnutý háďatkami, ktoré obývajú pôdu. V tomto prípade rastlina oslabuje, kohúti, jej listy sa zmenšujú a na koreňoch sú viditeľné uzliny s cysty parazita. Na zabránenie škodcu pelargonium sa rastliny vysádzajú iba v dekontaminovanej pôde. Rovnaké opatrenie pomôže znížiť riziko infekcie kríkov nebezpečnými pre baktériové, vírusové a hubové ochorenia pelargonium.

Related  Vyberáme ampelovú rastlinu pre záhradu a dom – pelargonium spletené brečtanom

Rizikové faktory, ktoré poškodzujú pelargonium

Pelargonium na balkóneOkrem nedostatočnej kvality pôdy šírenie chorôb prispieva k:

 • nadmerná hustota alebo zlá pôda;
 • nedostatok svetla a vzduchu s nadmernou hustotou výsadby;
 • používanie pesticídov a herbicídov;
 • kyslé prostredie, ktoré neumožňuje rastlinám prijímať správne množstvo živín a minerálov;
 • nadbytok dusíka v zavádzaných hnojivách;
 • poškodenie koreňového systému a zelenej časti pelargonia, napríklad po transplantácii.

Všetky tieto faktory oslabujú rastliny, ktoré sa stávajú jednoduchou korisťou pre škodcov aj pre rôzne choroby. Aké sú ochorenia v pelargonium a ako s nimi zaobchádzať?

Choroby pelargonia: fotografie a popisy

Pokiaľ porušenie podmienok pestovania a výskytu škodcov z pelargonium reaguje veľmi ostré a rýchlo, choroby v prvých fázach sú skryté a dlho sa necítia.

Šedá hniloba Pelargonium

Šedá hniloba PelargoniumV dôsledku napadnutia hubou Botrytis cinerea listy rastlín, vrcholky stoniek a púčiky sú pokryté šedou, pokryté akúsi fuzz škvrny. V tejto chorobe Pelargonium, ako je zobrazené, je schopný zasiahnuť kvetinu v rôznych fázach vývoja a kvitnúce fáze a počas pokoya.Na miesto hluchých miest uvedených oblastí tkaniva, listy sú ľahko rozoznateľné, pretože z hnedých sústredených kruhov cez hraničný šírenie plesne.

Vypúšťanie púčikov po ochorení so sivou hnilobouPadol pod vplyvom choroby, ako na fotografii, pelargonium padá pupeny, z ktorých spóry húb padajú na lístie a povrch pôdy. Ak neprijmete naliehavé opatrenia, šírenie šedej hniloby nekončí, kým únik neklesne. Vývoj choroby prispieva k vysokej vlhkosti a nedostatočnej starostlivosti.

Koreňová hniloba alebo “čierna noha”

Koreňová hniloba alebo Rozpad spodnej časti stonky a časť koreňového systému, ktorá vyvoláva šírenie škodlivých húb Pythium a Rhizoctonia zo strany pre pestovateľa, vyzerá takto:

 • žltnutie listov pelargonia;
 • zničenie výhonkov;
 • oslabenie zariadenia;
 • pozastavenie jeho rastu.

Mladé rastliny sú choré s nekrózouReprodukcia húb spôsobuje prstencovú léziu stonky na úrovni pôdy, na ktorej sú s vysokou vlhkosťou viditeľné stopy sivého alebo belavého povlaku. Tkaniny rýchlo menia štruktúru, mokrá, kôra a všetky časti rastliny nad miestom hniloby strácajú schopnosť prijímať vlhkosť a výživu.

Related  Výsadba a starostlivosť o vreteno na záhrade

Poškodené korene sú deformované, hnedé, kvapalné a nekrotické. Z choroby, ako na fotografii, pelargonium často trpí v mladom veku. Obzvlášť ohrozené ochorením sú odrezky, ktoré sú v nadmerne vlhkom hustom médiu. Zariadenie v dôsledku poškodenia hubou je rýchlejšie oslabené a zomrie.

Bakteriálne ochorenie pelargonia alebo gummóza

Gummóza alebo bakteriálne špinenie listov je sprevádzané nielen zmenou farby listov, ale aj rozpadom a vôňou stoniek.

Bakteriálne ochorenie pelargonia alebo gummózaPelargonium ochorení, ako na fotke, to stane sa rýchlo zrejmé, a je určená žltnutie listov a hnedé škvrny medzi žilkami, a je spôsobené patogénnymi baktériami Xanthomonas campestris. Prvé známky môže byť videný na zadnej strane plechy, a s rozvojom choroby sa listovej okraje vyschnú, sčernie žily.

Prvé príznaky bakteriálneho ochoreniaKeď infekcia získa komplexný charakter, rastlina pelargonium zmizne, výhonky postupne zomierajú. Zčernenie ovplyvňuje nie časť listov, ale celé stonky. Na rozdiel od “čiernej nohy” hniloba v tomto prípade je suchá. Obtiažnosť diagnostiky bakteriálnej patchiness je, že táto choroba pelargonium má bežné symptómy s rastlinnými zraneniami hmyzu.

Mozaika patchiness na listy pelargonium

Rôzne varianty chorôb mozaiky sú veľmi časté v pelargoniách, najmä ak rastliny rastú v preplnenej a vysokej vlhkosti.

Mozaika patchiness na listy pelargoniumTo sa niekedy stáva v skleníkoch kvetinárskych fariem, z ktorých kvitnú plodiny na parapety obyčajných milencov.

Rast listov pelargonium

Rast listov pelargoniumHnedé alebo červenkasté hrdzu na listoch Pelargonium – nemalo by to byť zlé kvality závlahovej vody, ako dôsledok činnosti hubou Puccinia pelargónie-zonalis.

Od vonkajšieho obrazu ochorenia vyzerá to, že listy Pelargonium zožltnú, ale keď sa pozriete na zadnej strane, sú zreteľne odlíšiť od podložky zrejúcich spory, ktoré rozkladajú voľná forma ďalšia vlna infekcie. Ak ochorenie nadobudne systémový charakter, listy pelargonia úplne nažltnú, potom spadnú a infekcia sa rozšíri na stonky.

Alternaria a cerkosporóza

Alternaria a cerkosporózaPri obidvoch týchto chorobách rastliny pelargonium vykazujú na listoch sivé alebo hnedé škvrny, tkanivo vnútri ktorého vysušuje, praskne a prechádza odfarbením. Škodlivé huby, ktoré sú zdrojom problému, sa usadzujú na zadnej strane prevažne starých listov, ale potom sa choroba pelargonia, na snímke, rozširuje až na stonky. Závažnosť ochorenia je indikovaná odľahčením farby listových listov a stratou listov.

Related  Výsadba a starostlivosť o vres na dvore

Pelargonium edém

Pelargonium edémŽlť zeleň a osvetlenie možno hovoriť o opuch, ktorý sa vyskytuje u nadmerným zalievanie počas obdobia nízke teploty, zatiahnutej počasie a ďalších nepriaznivých podmienok pre rast pelargónie.

S rozvojom chlórotických škvŕn na zadnej strane listu môže kvetinárka zaznamenať svoju náplň vlhkosťou, potom sa formácie stávajú hrubými a ich tkanivá nadobúdajú vlastnosti korku. Preto listy pelargonium sú žlté a zahynú. Toto ochorenie je obzvlášť nebezpečné pre pelecidné pelargonium a ich krížencov.

Ako sa vysporiadať s ochoreniami pelargonium?

Poteší svojimi farebnými pelargoniumUž podľa popisu a fotografie je jasné, aké nebezpečné pre rastliny je Pelargonium, ale ako s nimi zaobchádzať v domácich alebo záhradných podmienkach?

Všetky hlavné opatrenia na boj proti bakteriálnym a plesňovým ochoreniam sú založené na kompetentnej starostlivosti a prevencii.

Po vytvorení komfortných podmienok pre pelargonium je možné ich spoľahlivo chrániť pred škodcami a parazitickými mikroorganizmami:

 • Pôda pre pelargonium by nemala byť hustá a príliš vlhká.
 • Obsah živín v pôde musí plne pokrývať potreby rastlín a musí byť vyvážený.
 • Nadbytok dusíka v pôde nie je najlepší spôsob, ako ovplyvniť rast pelargonia.
 • Rastlina potrebuje dobrú drenáž, aby voda nestala a nepropaguje vývoj koreňovej hniloby.
 • Pelargonium nemá rád horné zavlažovanie a vlhkosť na listoch.
 • Nemôžete tolerovať hustotu výsadby, inak rastliny postrádajú kyslík, pôda nie je vetraná.
 • Na reprodukciu sa odoberá iba benígny zdravý materiál.
 • Pôda pod krovinami je pravidelne čistená zo zvyškov rastlín, plevelov, uvoľnených a mulčovaných.

Ak má pelargónium príznaky jednej alebo druhej choroby, už nie je potrebné ho obmedziť na preventívne opatrenia. V tomto prípade je potrebné bojovať proti ochoreniam pelargonium s použitím dostupných fungicídov a iných špeciálnych prostriedkov.

Video o veľkokveté pelargonium, jeho ochoreniach a škodcoch