mohutný céder v prírodeOd staroveku cedr obdivoval ľudí s prirodzenou mocou, krásou a liečebnou silou. Bol nazývaný živiteľom stromov, tajomstvom, darom bohov. Už dlhú dobu porastené borovicami je považovaná za zdroj zázračné energie, ktorá upokojuje a osvecuje myseľ, dušu a prebudí zmysly riadi všetky krásne veci na zemi. Niekoľko tisíc rokov, počas ktorých ho ľudia pozorovali, nielenže stratil svoju dôležitosť, ale rozmnožil ho, čo potvrdili mnohé vedecké objavy.

Zaujímavé fakty o céde

kužele z cédruCedar je jedným z tých vzácnych stromov, ktorých všetky časti sa používajú na jedlo alebo na liečivé účely.

Cedrové lesy majú takú silnú phytoncidálnu silu, že jeden hektár takéhoto lesa stačí na očistenie vzduchu v celom meste.

Starí sumeričania uctievali céder ako posvätný strom a najvýznamnejšie exempláre dostali mená. Cedrové drevo slúžilo ako nástroj výmeny a bolo často cenené viac ako zlato. Sumerský bôh Ea bol považovaný za patróna cédru a nikto nemohol tento strom odstrániť bez najvyššieho povolenia. Tieto fakty potvrdzujú hlinité tablety zistené počas výkopov, ktoré sa datujú do 5. až 4. kvasnice. BC. Mali tiež opis, ako vyzeral céder.

Dekorácia hrobu egyptského kráľa Tutanchamona je vyrobená z cédrového dreva. Už 3 tisíce rokov sa to nielen nezhoršilo, ale dokonca zachovalo jemný jemný zápach. Kvôli svojim vlastnostiam bola cédrovou živicou jedna zo zložiek mumifikujúcich zlúčenín a cédrový olej pomáhal zachovať doteraz nezaplavené starodávne egyptské papyry.

Od starovekého cédrového dreva vybudovať svoje lode a nádherné Gopher dreva, z ktorého Noe staval jeho truhlu – céder rastie v údolí Mezopotámie.

Popis stromu

koruna cédruMajestátny céder patrí do rodu Sosnovy. Tento monoecious, evergreen stromy až do výšky 45 metrov, s širokou-pyramidálne šírenie koruny. Sú dlhodobé a rastú až do 400-500 rokov. Tmavošedá kôrka na mladých stromoch je hladká, na starých – s prasklinami a šupinami.

Ihly sú ihličkové, živicové, tuhé a pichľavé. Jeho farba sa líši od tmavo zelenej až po modrozelenú a striebornošedú v rôznych druhoch. Ihly sa zhromažďujú vo zväzkoch. Cedrové kvety, ak ich môžete nazvať špendlíky, až 5 cm dlhé s množstvom malých tyčiniek a prašníkov. Kvitnúce céder na jeseň.

Kužele rastú na vetvách jeden po druhom, sú usporiadané vertikálne, ako sviečky. Ripen v druhom alebo treťom roku a rozpadne sa počas zimy, rozptýlenie semien vo vetre. Po priaznivých podmienkach klesajú po 20 dňoch.

Semená cédrov nie sú vôbec ako orechy. Sú malé, s krídlami na lepšie usadzovanie vo vetre a nepožívateľné.

Cedar vyžaduje svetlo, ktoré nie je zhutnené z hornej a vzduchovo priepustnej pôdy. Sú veľmi citlivé na stagnáciu vody. Uprednostňujú pôdy, ktoré sú chudobné vo vápne. Na horských svahoch, pozostávajúcich z vápenca, trpia chlórou a často zomierajú.

Lepšie sa cítia na otvorených slnečných miestach, ale na bohatších pôdach sa dobre rozvíjajú v perličke.

Rozsah rastu

cedrov v horských oblastiachMiesto, kde cedr rastie všade, je južný a východný región pobrežia Stredozemného mora. Stromy uprednostňujú horské oblasti s chladnými letami a miernymi zimami. Nachádzajú sa tiež v podhorí Himalájí, v severozápadnej Afrike, v Libanone, kde je céder jedným z národných symbolov a je zobrazený na národnej vlajke a erbe.

céder na krymskom pobrežíV Rusku sa cédre rastie len na južnom pobreží Krymu, kde sa úspešne aklimatizuje a poskytuje bohatý výsev. V iných regiónoch sa nachádza len v botanických záhradách a škôlkach. A potom strom, ktorý sa nazýva sibírsky céder, je vlastne predstaviteľom rodu Pine a je správne nazývaný sibírsky borovica, európska alebo kórejská borovica. S céderom tieto odrody spájajú jednu rodinu. Ale všetky obľúbené a extrémne užitočné “cédrové orechy” sú dané sibírskymi borovicami.

Druhy cédru

Rod cédru má 4 druhy:

  • atlas – Cedrus atlantica;
  • krátkosrstý – Cedrus brevifolia. V niektorých zdrojoch je tento druh označovaný ako libanonský poddruh;
  • Himálajský – Cedrus deodara;
  • Libanonský – Cedrus libani.

Štruktúra kužeľov cédrov a borovíc je v mnohých ohľadoch podobná, preto sa dlho považovali uvedené druhy za identické. Ale čerstvý vedecký výskum vyvrátil tieto údaje a teraz v klasifikácii sa zdieľajú obidve druhy.

atlas

saténový céderAtlasový céder rastie na svahoch pohoria Atlas v Alžírsku a Maroku. V prírodnom prostredí sa vyskytuje v nadmorskej výške do 2000 m nad morom. Strom je majestátny a rozširuje sa. Najväčšie vzorky dosahujú výšku 50 m a priemer kmeňa je 1,5 až 2 m. Ihly sa zbierajú vo zväzkoch a majú modrastý odtieň. Drevo je živicové a voňavé, vonia ako santalové drevo. Druhy Atlas tolerujú mrazy na -20 ° C a dobre sa vyrovnajú suchu.

V afrických krajinách sa ako palivo používa cédrové drevo. Olej má dobré antiseptické vlastnosti a je široko používaný na kozmetické účely.

Atlasový céder ako pestovaná rastlina sa pestuje na juhu Európy, v horských regiónoch Kaukazu av ázijských krajinách.

Bonsajský strom, ktorý je univerzálne pestovaný ako záhrada alebo kvetina, je céder Atlas.

himalajský

Himálajský céderDeodara je pôvodom z východnej a juhovýchodnej Ázii, na úpätí Himalájí, Afganistane, Indii, Nepále a Pakistane. V horách, nájdete v nadmorskej výške 3500 m. Výška a obvod kmeňa himalájske druhy nie je horší ako Atlas, na rozdiel to má tvar širokého koruny. Vetvy dospelého stromu sú rovnobežné so zemou. Drevo sa vyznačuje silnou a silnou vôňou, je svetlo žltá s červeno-hnedým jadrom. Ihly sú pomerne mäkké, svetlé, so šedo-šedým nádychom.

Kúsky dozrievajú viac ako rok, potom sa rozpadajú. Semená sú malé, nejedlé, živicové. Himalajský druh je najlepšie tolerovaný tieňovaním, hoci v prírodných podmienkach zaberá hornú vrstvu lesa. Jednotlivé kópie prežili až 1000 rokov.

Himalajský céder rastie rýchlo a je široko používaný pri ekologizácii parkov v juhovýchodnej Európe a na Kryme.

libanonský

Libanonský céderLibanonský céder nie je nižší ako ostatné vo výške a hrúbke kmeňa. Koruna mladých stromov je kužeľovitá, s vekom nadobúda viac plochý tvar. Hvoinki modro-šedozelená, žijúca 2 roky, zbieraná v zväzkoch.

Vo veku 25-28 rokov strom začína prinášať ovocie. Kužele sa tvoria každé dva roky.

Táto odroda sa vyznačuje pomalým rastom, prenáša krátkodobé mrazy na -30 ° C. Uprednostňuje dobre osvetlené oblasti, ľahké sucho, môže rásť na chudobných pôdach, ale netoleruje nadmerné navlhčenie.

Libanonský céder je cenený svojim ľahkým, mäkkým, ale zároveň odolným drevom červenej farby.

Druhy borovice borovice

Napriek tomu, že podľa najnovších vedeckých údajov sú kanadské, kórejské a sibírske druhy skutočným céderom iba blízkymi príbuznými, ľudia zostali známe pre všetky mená. Kanadský céder patrí do rodiny Tuy Cypressovej rodiny.

Kórejský cédrový borovica

Kórejský céderKórejčina, Manchurian alebo céder – ihličnatý strom rodu borovica, spoločné sociálne zariadenia vo východnej Ázii, Číne, Kórei, Japonsku a na ruskom Ďalekom východe. Vysoký, silný strom má hustú kužeľovitú korunu a plytké kože. Khvoinki sú šedo-zelené, dlhé, rastú vo zväzkoch 5 kusov.

Kužele dozrievajú za rok a pol a rozpadajú sa na jeseň alebo začiatku zimy. Každý kužeľ obsahuje veľa orechov. Ovocie kórejského druhu každých pár rokov.

Sibírska borovica

Sibírsky céderSibírsky céder alebo sibírska borovica – stálezelený strom, ktorého veľkosť je len trochu nižšia ako jeho slávny príbuzný. Žije až 500-700 rokov, líšia sa hrubé, často multi-koruny s hustými vetvami. Ihly sú mäkké, dlhé, s modrým kvetom. Strom vytvára silný koreňový systém a na ľahkých piesočných pôdach vyvíja kotviace korienky, ktoré prenikajú do veľkej hĺbky. V porovnaní s cédrovým odtieňom tolerantným, s krátkym vegetačným obdobím.

Rastlina má samce a samice hrbole. Vyvlastnia sa za rok a pol a spadnú na začiatku jesene. Každý kužeľ obsahuje až 150 orechov. Z jedného stromu dostanete až 12 kg borovíc. Ženský sibírsky céder začína neskoro, v priemere vo veku 50-60 rokov.

V osadení stromu sa nachádzajú bielkoviny luskáčikov a chipmunks, ktoré odoberajú semená na dlhé vzdialenosti.

Jemnosť kultivácie cédra z orechov

borovícRuská záhradkári pestujú sibírsky cédrový borovica, zvyčajne nazývajú cédrovou. Majú našuchorený sibírsky krásu s voňavými ihličia a liečenie matice na mieste by neodmietol nikoho, a za skromný majetok tam nedosahujúce odrody, ktoré nie sú zaberajú veľa miesta. Naučíme sa, ako pestovať céder, zakúpením sadenice v škôlke.

Pri výbere miesta je potrebné mať na pamäti, že s vekom potreba stromu v slnečnom svetle rastie, takže by ste mali vybrať miesta bez tieňovania. Ak je to možné, získajú sa stromy cédra s uzavretým koreňovým systémom. Najlepšie je odobrať koreňové vzorky, ktorých koreňový systém nemal čas uschnúť, takže je vhodné vybrať si sadenku, ktorá bola práve vykopaná. Zemný hmôt by mal mať priemer najmenej pol metra a mal by byť zabalený vo vlhkom vrecku a polyetylénovom vrecku.

Ako sadiť borovica borovica

cedrové sadenicePred vysadením je potrebné vykopať celú záhradnú oblasť, na ktorej sa plánuje vysadiť sadenice. Výsevné otvory sú pripravené o niečo viac než hliníková hrudka. Vzdialenosť medzi jamkami by mala byť najmenej 8 m. V ľahkej pôde sa mladé cedry zasadia ihneď av ťažších pôdach sa pridávajú piesky a rašeliny.

Na dne jamy sa naleje malá pôda a zasadzuje sa sadenica, ktorá rozširuje korene. Koreňový krk by nemal byť pod úrovňou terénu. Ak sa to všetko stalo, sadenica bola vytiahnutá a vyliata trochu viac pôdy. Potom vedľa stromu vykopávajú kolík a zapĺňajú dieru zeminou a mierne ju zhutňujú. Pestovateľský otvor je hojne napojený, zem v kruhu v blízkosti kmeňa je plná ihličnatých omylov, pilín alebo drvenej kôry.

Do dvoch týždňov, až kým sa stromček nezakladne, je napojený na 2-3 dni, ak nie je dážď.

Rastúci céder z orechy

príprava orechov na siatieAk nebol nájdený sadenice v detskej izbe, a zrelé píniové oriešky v miske vedie k niektorým myšlienkam, neváhajte si vybrať z najväčších celého plášťa – sa snažia pestovať zo semien cédra doma. Proces klíčenia orechov nie je celkom jednoduchý, ale veľmi vzrušujúci:

  • semená sa vloží do vody a starnú na 3 dni, pričom ich pravidelne nahrádzajú;
  • povrchom matice sa odstráni a zvyšok sa udržiava po dobu niekoľkých hodín v tmavo ružovej roztokom manganistanu draselného;
  • dezinfikované semená sa umiestnia do vlhkého substrátu a podrobia sa stratifikácii najmenej 3 mesiace;
  • potom sú orechy znova namočené v mangáne na jeden deň a vysušené;
  • zasiať chráneného (skleníkový fólie alebo kryt) do pripravenej pôdy, rašeliny, ktorá obsahuje 20 dielov 2 diely 1 diel popolčeka a superfosfátu v hĺbke 2-3 cm;
  • pred vznikom výhonkov sa drážky napojia.

V uzavretej pôde sa pestujú sadenice 2 roky. Potom je úkryt odstránený. 6-8 ročné stromy sú pripravené na transplantáciu na trvalé miesto.

cedr stúpalStarostlivosť o mladého sibírskeho cédru je pravidelné zalievanie, mulčovanie kmeňa v blízkosti kmeňa, uvoľnenie povrchu pri absencii aplikácie mulčovania a draslíka hnojivá trikrát za sezónu. Za týmto účelom sa 20 g síranu draselného zriedi v nádobe s vodou a napojuje každý strom.

Dva druhy cédrových borovíc sú obľúbené medzi záhradkármi: rekordér a Ikarus. Obe sú vysoko dekoratívne, kompaktné, pomerne nenáročné a hojne prinášajú ovocie.

Cedr, ktorý bol pestovaný z orechov, bude čoskoro jedným z najobľúbenejších stromov na mieste. A až vyrastie, a vo svojom tieni môžete oddýchnuť, priniesť veľa príjemných chvíľ, casting chladné a osviežujúci vzduch je tenký živicové aróma.

Vytvorenie cédru v prímestskej oblasti – video