sliepka má dobrý sluchKurčatá počujú rovnako ako ľudia. Majú dve uši – jednu na každej strane hlavy, membrány, vonkajšie, stredné a vnútorné ucho, rovnako ako naše. Sú schopní zachytiť zvukové vlny a prenášať ich do vnútorného ucha.

uši sú pokryté perímUši u kurčiat sú prakticky neviditeľné, pretože sú pokryté perím. Avšak laloky uší sú zvyčajne dobre rozlíšiteľné. Je to mýtus, že farba ušných lalokov u kurčiat môže určiť farbu vajec, hoci často, naozaj, kurčatá s bielymi laloky sú biele vajcia, s červeno-hnedé – hnedý. Napriek tomu v kuriatkach plemena Ameraucan, nesúce modré vajcia, laloky uší nie sú vôbec tou farbou!

modré vajciaNa rozdiel od ľudí, ktorí sa s vekom zhoršujú, sú kurčatá schopné opraviť poškodené sluchové bunky, takže ich sluch zostáva dobrý počas celého života. U kurčiat je veľmi dôležité, pretože sú na najnižšiu priečke potravinového reťazca, a žiadny signál predátorov je rozhodujúci pre vtáky. Je pravda, že kurčatá dokážu zistiť, do akej miery je zdrojom zvuku a rozhodujú, ako dlho sa tento zvuk dostal do uší.

slepačie sliepkyKurčatá, aj keď sú vo vajci, dokážu počuť slepú sliepku. Embryo začne počúvať zvuky okolo 12. dňa inkubačnej doby. Sotva sa vyliahne, kurča reaguje na zvuky, ktoré vyrába kuracie mäso, hľadajú semená alebo chyby v zemi. A ak klepnete prstom v blízkosti krmiva, kurča z plodu sa ponáhľa, aby preskúmala toto miesto.

Na základe mojej osobnej skúsenosti som zistil, že kurčatá sa nestarajú o silné zvuky. Ani sa nebojí zábavnej pyrotechniky. A keď som pred niekoľkými rokmi postavil kuracie džbán pomocou elektrického náradia, ani nezaskočil oko. Ale kúsok plátna, ktoré klapky od vetra nad ich hlavami robí paniku. Moja teória je, že hlasnejší zvuky nevyvolávajú sliepky asociáciu s nebezpečenstvom, ale zvuk mávanie plátno pripomínajúci mávanie krídel jastrab, sova alebo orol.

Related  Ako si vytvoriť zvýšené lôžko vlastnými rukami

Zdá sa, že kurčatá radi počúvajú klasickú hudbu. Výsledky výskumu prinútili niektoré komerčné farmy, aby zahrnuli klasické diela do kureniec. Veria, že to zmierňuje dominantné sliepky v balení, a preto sa počet problémov s poruchami správania znižuje. Táto hudba navyše ovplyvňuje počet (a veľkosť) vajec u nosníc. Takže nakrájajte Mozarta a pripravte sa na zbieranie vajíčok!