Zelná sláva fotografiePre starovekých Grékov bola kapusta symbolom triezvy. A Pythagoras toľko veril svojim liečebným vlastnostiam, že sa venoval jej výberu. Postupne z pobrežia Stredozemného mora a Atlantiku sa kapusta presťahovala na územie starovekej Rusi a rozšírila sa po celej euroázijskej krajine a stala sa jednou z najčastejšie používaných rastlinných kultúr európskej kuchyne. Pre obyvateľov Ruska sa tradičná odroda považuje za biele kapustu, na pestovanie ktorej je pridelených 30% zasiatých plôch. Zvláštne miesto medzi druhmi kapustovej kapusty je Slava. Prečo sa tak zamilovala do záhradníctva a ako ju pestovať?

Popis odrody

Zelná sláva sa vzťahuje na stredne zrieďujúce odrody kapusty kapusty, pretože hlava je tvorená 110-125 dní po vzniku. Ako rastlina, ktorá miluje vlhkosť, rôzne druhy kapusty Slava sa vyznačujú dobrou toleranciou nedostatku vlhkosti.

Podľa oficiálnej charakteristiky kapusty má Slava vysoký výťažok až 12,5 kg / m2. Ogorodnikam tejto odrody kapusta sa zamilovala do svojej vynikajúcej chuti a schopnosti odolávať hlavným chorobám postihujúcim kapustu.

Hlava hlavy je okrúhla alebo okrúhla. Hmotnosť kapusty sa pohybuje od 2,5 do 4,5 kg. Listy kapusty sú vonkajšie svetlo zelené a v rezu sú biele.

Kapusta Glory je dobre prepravovaná, môže byť skladovaná až 3 mesiace, nie je prasknutá. Má dobrý obchodný vzhľad, a preto sa úspešne predáva za predajným pultom.

Chuť čerstvej kapusty si môžete vychutnať až do začiatku januára, ale je tiež dobrá v kapustine.

Charakteristika kapusty: Slava 1305 a Slava Gribovskaya 231

Existujú dva druhy kapusty, Slava: 1305 a Gribovskaya 231. Zvážte stručne charakteristiky kapusty Slava:

 1. Slava Gribovskaya 231. Tvorba hlavy je 100-110 dní po výsadbe sadeníc v zemi. Zrelá hlava s hmotnosťou 2-3 kg má dobrú hustotu a má zaoblený tvar. Podľa katalógu popisu odrôd kapusty, Slava Gribovskaya výnosy od 6,6 do 8,9 kg na 1 m2 Štruktúra listu je jemne zvrásnená, okraj je hladký, farba je tmavozelená s ľahkým voskovým povlakom. Ocenený za svoju nenáročnosť voči pôdam a lepšiu toleranciu nedostatku vlhkosti.
  Kapusta Slava Gribovskaya 231
 2. Sláva 1305. Vychováva 14 dní po predchádzajúcom druhu, ale je charakterizovaná vyšším výťažkom a odolnosťou voči praskaniu. Má lepšiu odolnosť proti baktériám slizníc. Kochany dáva väčšie (3-5 kg), ale menej husté. Ukladá sa o niečo horšie, pretože sa zničí rýchlejšie.
  Zelná sláva 1305

Related  Čučoriedka – dekorácia malej záhrady

Oba druhy sa pestujú na jeseň a kyslé.

Pestovanie kapusty slávy

Aby sa zabezpečilo, že žatva potešila záhradníka, je potrebné brať do úvahy základné požiadavky na pestovanie kapusty Slava:

 • Zelná sláva sa pestuje sadením a sadenicami.
 • Semená kapusty Sláva na sadenice sa vysadzuje v nevykurovaných skleníkoch, ktoré sú pokryté fóliou, alebo v kryte tunelu v záhrade v prvej polovici apríla.
 • Optimálna teplota na očkovanie – 12-18S.
 • Aby rastliny dobre rástli, jedna rastlina potrebuje plochu 25 cm2.
 • Sadenice sú pripravené na pestovanie v pôde, ak tvoria 5 až 6 reálnych listov a dosahuje výšku 15 cm. Tento moment sa spravidla vyskytuje v polovici mája – začiatkom júna.
 • Pred premiestnením sadeníc na otvorenú zem by sa mali vytvrdnúť počas 6-8 dní.
 • Pre pristátie v zemi vyberte solárnu náplasť.
 • Schéma vylodenia v pôde: 60×60 cm.
 • 2-3 hodiny pred transplantáciou sadeníc sa pôda hojne vysype v pôde.

Presádzanie sadenice kapusty Sláva v otvorenom teréne

Samostatne je potrebné špecifikovať vlastnosti prípravy pôdy na transplantáciu sadeníc:

 • Zelná sláva má rád slabo okyslenú úrodnú pôdu s hodnotou pH blízkou 6. Ak je hodnota pH príliš vysoká, je potrebné vykonať vápnenie;
 • kapusta Glory bude dobre rásť, keby jej predchodcovia boli zemiaky, strukoviny alebo trvalky;
 • od jesene je pôda dobre trávená a je zavedený čerstvý hnoj (70-80 kg / m2) alebo humus (40-50 kg / m2 štvorcový);
 • Pred výsadbou semien sa pôda vyrovnáva hrebeňmi.

Pozrime sa podrobnejšie na proces vysádzania semien kapusty Slava pod tunelom:

 • semená sa vysadia v predtým vyrobených drážkach 1 až 1,5 cm hlbokých, umiestnených vo vzdialenosti 7-8 cm od seba;
 • vysadené semená sú napojené a pokryté rohožami, ktoré nie sú odstránené, kým sa nezobrazia prvé výhonky;
 • po výskyte prvého listu sa sadenice zriedia tak, aby medzi susednými rastlinami bolo 5 cm voľného priestoru;
 • voda sadenice ako pôda suší.

Related  Reprodukcia hrozna zelenými odrezkami

Ak chcete pestovať silné sadenice, musí byť kŕmené včas. Najvyššie obväzy sa vyskytujú v dvoch fázach:

 1. Fáza 1. Prvé hnojenie sa vykoná, keď sa na sadeniciach vytvoria dva skutočné listy. Na prípravu zmesi hnojív sa používa superfosfát (6 g), dusičnan amónny (5 g) a chlorid draselný (2 g) na 1 m2 zeminy. Výsledná zmes je rozptýlená medzi lôžkami a dobre napojená.
 2. Krok 2. Druhá druhá kŕmenie nastane jeden týždeň po prvom. Sadenice na transplantáciu do zeme sú pripravené za 30 až 35 dní.

Starostlivosť o kapustu Sláva

Keď sa sadenice vysádzajú v otvorenom teréne, starostlivosť o kapustu Slava predpokladá hojné zavlažovanie, kontrolu škodcov a včasné kŕmenie.

Zalievanie a hustá kapusta

Zvyčajne by sa kapusta Glory mala počas celej vegetačnej doby napojiť 7-8 krát. A po zalievaní sa odporúča vyčistiť kapustu, aby sa stimuloval rast nových koreňov a v dôsledku toho sa vytvorili väčšie kapustové hlavy. Zavlažovanie by sa však malo zastaviť 2-3 týždne pred plánovaným zberom.

Ak chcete odradiť škodcov, posteľ z kapusty je vysadená silne voňavou rastlinou, napríklad nechtíkmi alebo petúniou, najdôležitejšou je, že tieto rastliny nezakladajú kapustu.

Top-dressing kapusty Sláva sa vykonáva v troch etapách:

 1. Stupeň 1: Po 2 týždňoch po výsadbe sadeníc v pôde sa prvý vrchný obväz rastliny uskutoční s fermentovaným roztokom kmeňa: pre 1 vedro na 10 litrov sa používa 5 vedier.
 2. Stupeň 2. Druhé kŕmenie prebieha počas tvorby hlavy. K roztoku Mulleinu sa už pridáva popol z dreva (50 g na kbelík).
 3. Tretia fáza sa uskutočňuje 3-4 týždne po predchádzajúcej aplikácii s použitím rovnakej technológie.

Dobrá vlastnosť kapusty Glory stojí za to, aby jej dala miesto vo svojej záhrade. Jednoduchý proces kultivácie a starostlivosti o kapustu Glory bude odmenený vynikajúcou chuťou takej populárnej a užitočnej zeleniny.

Related  Prerezávanie broskýň v rôznych klimatických oblastiach na jar, v lete a na jeseň

Video o pestovaní kapusty