Príprava plodiny na uskladnenieNestačí zbierať veľkú zemiakovú plodinu. Je potrebné zabezpečiť také podmienky, aby potraviny zemiaky zachovali svoje živiny čo najdlhšie. Semená zemiakov skladované v niekoľkých ďalších podmienkach. Len pozorovanie teploty a vetrania môže zabrániť poškodeniu hľúz.

Príprava hľúz na skladovanie

Skladovanie zemiakov v škatuliachČistenie okopanín sa vykonáva v suchom počasí. Zároveň skladovanie zemiakov sú vybrané iba zdravé nepoškodené hľuzy. Zvyšok úrody je oddelený pre jednoduché použitie v skorých jesenných mesiacoch. Vybrané zemiaky z ramena sa zhromaždila v uzavretej nádobe a nastaviť v karanténe v tmavej chladnej vetranej miestnosti po dobu 2 týždňov. Počas tejto doby musí dôjsť Phytophthora choroby a ďalšie tmavé škvrny na odlupovacie povrch a zaprobkovatsya mierny nepostrehnuteľné škody. Po tom, ako na záložku, dodržaní podmienok skladovania zemiakov.

Pred naplnením pivnice sa musia pripraviť zemiaky.

Na skladovanie zemiakov pred novou plodinou môžu byť rôzne spôsoby v závislosti od klimatických zón a možností majiteľa:

  • v pivniciach;
  • v jamkách v záhrade;
  • na balkónoch.

Skladovanie zemiakov v pivniciach

Zemiaky v mriežkachNajbežnejšie je skladovanie zemiakov v pivnici. Súčasne by suteréna mala mať ventilačné otvory, mali by byť pripravené na zber, tj sušené a dezinfikované. Zásobníky zabezpečujú inštaláciu špeciálnych nádob alebo boxov s ventilačnými otvormi. Je tu pokladanie zberu v škatuliach na skladovanie zemiakov alebo vo veľkom, nezáleží na tom. Hlavnou vecou je, že v suteréne sa rýchlo vytvorila rovnovážna teplota 2-4 stupňov, čo je najpohodlnejšie na zachovanie živín. Vlhkosť vzduchu by mala byť v rozmedzí 85-90%.

V poslednej dobe, umenie, ak je vyrobená plodiny je balený do čistých vriec 20-25 kg a uložené v nich. To umožňuje, aby výrobok dýchať a pri výbere použiť neporušuje dobre zavedenou klímu, nie otočiť priľahlé korene. V takomto spôsobe ukladania odpadu sa tak nestane. V rovnakej dobe, zemiakov vrstva by nemala byť väčšia ako 1,5 metra.

Dôležitou otázkou je, ako ukladať zemiaky. Pri dlhodobom skladovaní sa používajú iba neskoré a stredné odrody. Najskôr sa používajú skoré zemiaky, lebo obdobie jej odpočinku sa čerpá vo februári a nekontrolovateľne vyrastie. V pivnici musí byť niekoľko priehradiek. Semená sa ukladajú samostatne. Je tiež žiadúce miešať odrody. Z tohto dôvodu je optimálna skladová kapacita rezidentov v letnom období, ktorá sa snaží získať a udržiavať niekoľko odrôd.

Porušenie tepelného režimu môže viesť k takýmto problémom:

  • chrumkavosť zemiakov;
  • vzhľad sladkej chuti;
  • výskyt tmavých škvŕn na povrchu a v hĺbke koreňovej plodiny;
  • skoré klíčenie hľúz.

Zemiaky sa môžu uvoľňovať, ak sú skladované v teple. Súčasne dochádza k odparovaniu vlhkosti zo zemiakov a zrýchľujú sa biologické procesy v hľuzách. Ak sa zemiaky skladujú aj v rozptýlenom svetle, stane sa zelenou a stane sa jedovatou. Na uchovávanie zemiakov pod normálnou teplotou môže dôjsť k dlhým časom. Súčasne sa však tmavé škvrny nevyskytujú okamžite, ale po niekoľkých dňoch, keď zostanú teplé. Sladké nepríjemné sa stane hľuzou po skladovaní v blízkosti bodu mrazu vody, bližšie k nulovým stupňom. Pre potraviny takéto zemiaky nezapadajú, ale klíčky dajú a zberajú, že to neublíži. Tým sa zachová skoré očkovanie.

Vytvorenie optimálnych podmienok pre skladovanie zemiakovAk chcete zastaviť prebudenie zemiakov v marci, dočasne sa vytvoria podmienky skladovania s poklesom teploty na 1 stupeň. Niekoľko dní chladenia na chuti hľúz nebudú ovplyvnené, pretože škrob nemá čas premeniť sa na cukry. Klíčení sa spomaľuje týždeň alebo dva a táto jar je nevyhnutná. Neskôr vetracie otvory pomáhajú udržiavať požadovanú teplotu v pivnici, až kým sa nedosiahne nová plodina a doba skladovania zemiakov bude trvať podstatne dlhšie.

Na ochranu hľúz je potrebná stabilná vlhkosť a teplota.

Iné spôsoby skladovania zemiakov

Skladovanie zemiakov v uzavretých jamkáchSkladovanie v jamkách je možné v oblastiach s miernym podnebím. Súčasne je zriadená hlboká jama, vízum na vetranie je vybavené slamy a vertikálne namontované kladky. Zemiaky sú pokryté vrstvou 1 metra, na vrchu sú položené vrecia, na vrchu je umiestnená vrstva suchého piesku a vyrovnaná suchá zem. Pred nástupom stabilných mrazov je jamka dodatočne izolovaná zhora. Prístrešok je rozobraný iba na jar.

Skladovanie zemiakov v burtáchSkladovanie v otvorených zemných svorkách sa používa v západných oblastiach. Táto metóda skladovania je založená na dlhodobom monitorovaní stavu zeme pod snehovou pokrývkou. Hľuzy položené v zákopu majú podkladovú vrstvu na absorpciu vlhkosti a hornú vrstvu na otepľovanie. Najlepším materiálom na izoláciu je slama, ktorá tiež optimalizuje vlhkosť a ohrieva. Okrem toho je rameno vetrané špeciálne položenými rúrami. Pri mrazu sa krycia vrstva reguluje v závislosti od teploty vnútri hmoty zemiakov. Dobrá izolácia je sneh. Skladovanie na zemi vyžaduje konštantnú reguláciu teploty. Doba použiteľnosti zemiakov v korálika závisí od toho, že na jar sa vytvorí teplé počasie.

Zemiaky v krabici na balkóneKrabice sa vyrábajú a predávajú na skladovanie zemiakov na balkóne v zimných podmienkach. Princíp takéhoto skladovania je založený na výrobe okruhu s viacvrstvovou tepelnou izoláciou. Okrem toho je potrebné zabezpečiť vykurovanie. Zdrojom tepla môžu byť obyčajné žiarovky, ale svetlo z nich na zemiaky by nemalo spadnúť. Skladovanie v krabici, inštalované v kuchyni, tiež predpokladá tepelnú izoláciu priestoru, ale to vyžaduje dodávku studeného vzduchu na vetranie. Takéto systémy, vytvorené remeselníkmi, pracujú aj v automatickom režime. V starých chruščovských domoch v kuchyni bola postavená špeciálna krabica s otvorom na vetranie s vonkajším vzduchom. Najčastejšie v takejto kapacite je umiestnených až 200 kg zemiakov a systém núteného vetrania.

Použitie akejkoľvek metódy by malo poskytnúť podmienky skladovania pre zemiaky s rovnakou hodnotou potravín výrobku.

Čistenie a skladovanie zemiakov – video