Zber zemiakov po usmrtení Odpoveď na to bude zrejmé po zvážení vegetatívnych vlastností tejto plodiny. Zemiaky pod úrovňou pôdy vyvíjajú pomerne rýchlo umierajúce predĺžené postranné výhonky nazývané stolóny. Majú pretiahnuté intersticiálne miesta, axilárne púčiky a nedostatočne rozvinuté listy. Na stolónoch sa vytvárajú krátke výhonky, ktorými sú hľuzy zemiakov. Informácie o tom, kedy budete brambory chytiť, prečítajte si tu!

Dôvody na vylovenie zemiakov

Zemiakové pole po usmrteníExistuje niekoľko dôvodov na produkciu zemiakov. A nie všetky sú spojené s tvorbou ďalších bočných výhonkov. Hlavné dôvody tohto postupu sú:

 • Najčastejšie sa háranie zemiakov uskutočňuje s cieľom získať veľké množstvo ďalších bočných výhonkov – stolónov, na ktorých sa tvoria hľuzy. Pri pravidelnom vyhladzovaní rastlín aktívne rastú kroviny a stávajú sa silnejšími. V tomto prípade sú hľuzy viazané na viac stolónov a významná listová hmotnosť rastliny prispieva k príjmu dostatočného množstva živín v dolných častiach, čo tiež vedie k zvýšeniu výťažku.
 • Ďalším dôležitým dôvodom pre usmrtenie zemiakov je ochrana mladých rastlín od neskorých mrazov. Táto činnosť je mimoriadne dôležitá najmä vtedy, keď sa zemiaky vysádzajú včas alebo sa pestujú v klimatických zónach s nestabilným podnebím. Zem, ktorá tvorí kopy okolo mladých stoniek zemiakov, slúži ako druh “deky” pre nich. Hilling tiež chráni pred náhlymi mrazmi a zraniteľnými mladými výhonkami, čo im umožňuje aktívne sa ďalej rozvíjať.
 • Vysoké kopce okolo zemiakov neumožňujú silný vietor prelomiť a ohýbať stonky rastlín, čo má tiež priaznivý vplyv na zvyšovanie výnosov.
 • Hilling rastlín zasadených do otvorovNiektorí záhradníci, ktorí dávajú prednosť pestovaniu tejto kultúry “pod lopatou”, sa pýtajú, či je v tomto prípade potrebné hacknutie zemiakov, pretože veľká časť spodnej časti rastliny je hlboko v zemi. Hilling podporuje nielen tvorbu viac stolonov, zlepšuje štruktúru pôdy, robia to viac drobivé a vzdušne priepustné. To platí najmä pri pestovaní zemiakov na hustých a vlhkých pôdach.
 • Postup umožňuje rýchlejšie prenikanie vody do podzemných orgánov zariadenia počas zavlažovania alebo dažďa, čo prispieva k získaniu dostatočného množstva vlhkosti.
 • Hradenie zemiakov pomáha znižovať buriny v zemiakových plantážach. Obzvlášť ide o takú rastlinu, ako je plazivá pšenica, ktorá, aj keď je odstránená svojimi koreňmi, môže dokonca preniknúť mladými hľuzami a porušiť ich obchodnú hodnotu.
 • Pri plytkom výsadbe a pravidelnom vyhadzovaní zemiakov počas zberu je ľahšie vykopať hľuzy, pretože to nevyžaduje “zakopávanie” do väčšej hĺbky v zemi. Postup zhromažďovania hľúz nie je tak náročný na prácu.
 • Vrany, hrebene a jednoduché rady pečených zemiakov sú omnoho ľahšie zvládnuteľné prostriedkami, ktoré sú určené na ničenie škodlivého hmyzu, ako je napríklad chrobák v Colorade.
 • Pokosené zemiakové plantáže sa ľahšie kultivujú s rôznymi kultivátormi a inými poľnohospodárskymi strojmi.

Related  Zelná sláva – pestovanie a úprava

Ako a koľkokrát urobiť hilling?

Pestovanie s motorovým kultivátoromVeľa začiatočníkov záhradník nevie, ako loviť zemiaky. Video dokazuje, že tento postup možno vykonať rôznymi spôsobmi. Najobľúbenejšie z nich sú:

 • Hilling s motyčkou alebo motyčkou. Táto metóda je uplatniteľná v prípade, že plocha lokality využívaná výsadbou tejto plodiny nie je príliš významná.
 • Frézovanie s motorovým kultivátorom. Pomocou takejto praktickej poľnohospodárskej techniky je možné spracovať veľké zemiakové plantáže.
 • Nakladanie s mini traktoromHumming s mini traktorom je ideálny pre malé farmy, kde sú veľké plochy pôdy pridelené na zemiaky.

Pri háraní zemiakov je potrebné mať na pamäti, že aktívny vývoj hľúz nastáva len vtedy, keď teplota vzduchu nie je vyššia ako 25 ° C. Tak musí byť pôda vždy voľná a vlhká. V opačnom prípade bude úrodu veľmi nízka, bez ohľadu na to, koľkokrát záhradkár nehľadá zemiaky. To je dôvod, prečo v suchých a horúcich oblastiach, kde nie je možnosť pravidelného napájania, z hluku často odmieta.

Ochrana výhonkov pred mrazomKoľkokrát rastú zemiaky? V priebehu sezóny je potrebné vykonať tento postup minimálne dvakrát. Prvýkrát sa to robí, keď sa mladé rastliny objavili len pod zemou a dosiahli výšku 5-10 cm. Opakované vyhladzovanie sa vykonáva po dosiahnutí výšky stoniek 15-20 cm a vzhľadu pukov.

Liečba zemiakových lôžok sa najlepšie uskutoční skoro ráno alebo večer. A pôda musí byť vlhká. V ideálnom prípade sa výskyt zemiakov po dosiahnutí výšky 20 cm produkuje každé 2 týždne, až kým sa jej zelená hmotnosť na mieste nezavrie.

Ripovanie a hradenie zemiakových riadkov – video