kľúčikPestovanie begónie so semenami je veľmi nepríjemné podnikanie, ktoré si vyžaduje neustálu, ostražitú prísnu kontrolu, ale so všetkými základnými nuansami poľnohospodárskej technológie, výsledky vás určite potešia.

Najčastejšie sa pestuje zo semien vechnotsvetuschie a okrasných druhov listnatých begónie, hľuzovité begónie, ale môže byť tiež získať osivo, aj keď treba poznamenať, že to nie je rýchly proces, takže je potrebné byť trpezlivý.

Najúspešnejším obdobím pestovania begónie so semenami je koniec februára – prvých desať dní v marci, kedy začína svetlý deň rýchlo rásť, aktivita slnka stúpa a potrebný teplotný režim je oveľa jednoduchší.

Ako pestovať begónia zo semien?

semenoPo prvé, predtým, než začnete vysádzať begónie so semenami, stojí za to vyzdvihnúť kvalitné a pohodlné osivo pre vás. V špecializovaných predajniach môžu pestovatelia kvetín a záhradníci ponúknuť dva druhy semien: zrnité a bežné, nespracované.

Vyprázdnené (granulované) semená sa ľahšie siatia, pretože vďaka špeciálnemu povlaku živín získavajú väčšiu veľkosť a vynikajúcu spotrebu v rašelinových tabletách. Takýto spôsob výsevu vám umožní prechádzať tak traumaticky pre krehké mladé rastliny ako šťuka.

Pred výsadbou begónie semien rašeliny tablety samotnej tablety by mali byť umiestnené na palete správne máčať vo vode, potom na povrch každej z nich umiestnený zrnitý semeno, navlhčiť s vodou pri izbovej teplote (lepšie použiť sprej) a pokrývajú hornej plastové vrece alebo plastu na jedno použitie pohár, aby sa udržala požadovaná vlhkosť. Zalievanie tablety vysievajú semená produkované palety, na jeho vlhkosti, aby sa sledoval veľmi starostlivo, inak len vytvorená zárodočná jednoducho vädnú.

výhonky begónieV závislosti na teplote 22 až 23 ° C, pričom prvé výhonky sa začínajú objavovať po 14 dňoch a potom, po vytvorení tretí list, tablety s sadeníc zasejú do jednotlivých sadeníc hrnca úplne spí rašeliny hmotnosti a dobré vrchnej lícne rozliatiu vody pri izbovej teplote.

Related  Účinná, ale zároveň trvalá čučoriedka: popis 8 populárnych odrôd

Výsev begónie so semenami bežného druhu, ktoré nie sú pokryté škrupinou, sa najčastejšie vyrába v semenákoch. Pre výsadbu je najlepšie zvoliť ľahké drobivý pôdy mix s množstvom rašeliny v jeho zložení, hlavnou podmienkou pre zdravý vývoj sadeníc Begonia žiadna stojatá voda a dobré vetranie, takže by ste sa mali starať o riadne odvodňovacieho zariadenia.

Dôležitým nuansy v otázke ako osivo rastlín Begonia správne očkovanie technika: semená sú umiestnené na zvlhčený povrch, dobrú rozliatiu vody zo spreja, po ktorom sú krabice pokryté plodiny polyetylénovej fólie alebo sklo. To je potrebné na udržanie úrovne vlhkosti potrebnej na klíčenie semien.

Zalievanie musí byť vykonané veľmi starostlivo dbať na to, že pôda je vlhká, ale zabrániť vzniku stojaté vody, čo môže viesť k vzniku plesní mikroflóry, čo ovplyvňuje slabé jemné tenké korene sadeníc.

Škatuľky musia byť umiestnené v miestnosti s dobrým osvetlením, ale zároveň chráni pred vniknutím agresívnych priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spáliť objavia iba výhonky, ktoré možno očakávať po 10 – 12 dní po výseve, u obsahu 21 – 22 ° C

mladý rastPostupne je potrebné začať vytvrdzovať sadenice, pri ktorých je film mierne otvorený a necháva boxy s výhonkami v tejto polohe 10 až 15 minút. Potom sa zvýši doba vysychania (temperovanie) a stupeň otvárania fólie, postupne sa zvyčajne používajú sadenice na bežné médium.

Táto metóda tiež umožňuje vyhnúť sa vývoju hubových mikroorganizmov na povrchu pôdy, ktoré sa môžu vyskytnúť na trvalo vlhkých pôdach, ak sa nedodržia teplotný režim, alebo ak sa nevyskytuje nadmerné zavlažovanie.

Po výskyte tretieho skutočného listu sa sadenica musí dostať do samostatných sadeníc. Tento proces je dosť namáhavý, vyžaduje si veľa času, úsilia, trpezlivosti a presnosti.

Related  Lapis lazuli z buriny na zemiakoch

Rastliny sa transplantujú jeden po druhom do nádoby naplnenej ľahkou, drobivou, voľnou pôdnou zmesou, rozliate a inštalované na dobre osvetlenom mieste, teplota sa postupne znižuje na 20 ° C.

Ako pestovať osivo hľúz Begonia

Ak ste sa pýtali, ako rastú begónia zo semien, ak patrí medzi druhy hľúz, potom odpoveď na túto otázku je veľmi krátka.

Agrotechnika na pestovanie begónie s hľuzovitými semenami má množstvo odtieňov:

  • Teplota obsahu plodín by mala byť 22 – 27 ° C;
  • Po vznietení sa teplota postupne znižuje na 19 ° C;
  • Po vytvorení tretieho listu sú semenáče ponorené;
  • Druhý výber sa uskutočňuje 4-5 týždňov po prvom.

Treba poznamenať, že vytvorenie uzliny pri pestovaní begónie zo semien trvá pomerne dlho, takže ak ste na začiatku marca zasadili, úplne tvarované hľuzy sa získajú až začiatkom budúcej zimy.

Samozrejme, že pestovanie begónie z osiva pomerne pracné povolania, ale zároveň veľmi vzrušujúce a obohacujúce. Ak máte starať o svoje deti zelených, poskytnúť im vynikajúcu starostlivosť, dať im svoj čas, byť chránený pred stresom a nepriaznivým podmienkam, kvety vám poďakuje prudko nápadné letné živý, bláznivé a predĺži kvitnutia, vibrujúca zdravé listy a krásne tvarované puzdro.

Video: rastúci begónia zo semien