Zdravé Bush hroznaPosledná štvrtina XIX. Storočia pripravila pre pestovateľov viniča v Európe seriózne testy v podobe predtým neznámych kultúrnych chorôb, medzi ktorými bola aj plesnivá múčka. V Starom svete sa začalo v roku 1878 štúdium múky, nebezpečnej choroby listov hrozna a celej rastliny ako celku a o 18 rokov neskôr bol zaznamenaný prvý prípad vinohradníctva v Rusku.

Z usadzovania hrozna mikroskopickej huby Plasmopara viticola trpí celá nadzemná časť kríkov.

Nekontrolovaný vývoj ochorenia ohrozuje vysychanie výhonkov a listov, bobule sa tvoria oveľa menej a objavujú sa vaječníky hnilobou a pádom. Ak chcete čeliť vážnemu nepriateľovi a nestrácať väčšinu plodín, môžete len jasne predstaviť obraz choroby, jej vývoj a dodržiavať všetky opatrenia na boj proti plesniam v hrozne.

Obrázok múčnatka na hrozno: fotografie a popis

Listy postihnuté plesňamiPrvé príznaky plesne sa častejšie vyskytujú na listoch. Migrácia huby na začiatku vegetačného obdobia je indikovaná olejovými stopami na hornom povrchu a sotva viditeľným belavým povlakom na zadnej strane listovej dosky. Navyše špecifická chmý, čo znamená sporuláciu, je zreteľnejšia na mladých častiach výhonkov a listov. V závislosti od vlhkosti a teploty vzduchu, odrody rastlín a štádia vývoja choroby sú listy hrozna v strede striešky pokryté červenkastými alebo žltkastými škvrnami rôznych tvarov a veľkostí.

Keď sa huba rozpadá a rozširuje sa, začína sa nekróza listovej dosky, strata listov vedie k všeobecnému oslabeniu puzdra a zhoršeniu kvality plodov.

Múčka ovplyvňuje všetky časti húsenicového hroznaPrienik huby na výhonky nie je sprevádzaný výskytom mastných škvŕn. Tu môžete ihneď upozorniť na sivé alebo hnedasté stopy tkaniva. Najkratšia plesňa hrozna, ako na fotografii, ovplyvňuje kvetenstvo, mladé časti výhonkov a vaječníkov, ktoré ešte nedosiahli veľkosť hrachu. Vo vlhkom prostredí môže špecifický biely povlak úplne zakryť kvitnúce kefy a zhluky s vaječníkom, ktorý sa stáva hnedým a rýchlo zomrie.

Kvetenstvo kvetenstva a vaječníkovBobule napadnuté hubou v štádiu plnenia alebo dozrievania tmavé, vrásčité a suché. A na už dozretej plodovej plutvy sa objaví ako nalievaný do mäsa, zmenenú škvrnu v oblasti stopky. V priebehu času sa tieto bobule stali hnedou a rozpadali sa.

Príčiny ochorenia z hroznových listov

Zrazená mladou strelbouMúčnatka alebo falošná múčnatka je spôsobená hubou vo forme spór, ktoré zimujú priamo pod kríženinami hrozna, na padlých listoch na jeseň. Vzhľadom k odolnosti proti mrazu plesni uhorkovej patogén bezpečne čaká chladné obdobie, a už pri teplote + 8 ° C a aktivuje sa vietor alebo dažďové kvapky sa usadzuje na zelenej časti puzdier.

Kruh infekcie rastliny s hubouInfekcia rastliny nastáva, keď zoospora nájde stomata na listovej tkanive a je fixovaná. Ak chcete pochopiť priebeh ochorenia hrozna a čo zaobchádzať s listami a ostatnými časťami kríkov postihnutých plesňou, je dôležité zistiť cyklus infekcie a reprodukcie.

Trvanie obdobia rozmnožovania škodlivých húb závisí od teploty a jej priaznivého výsledku z vlhkosti vzduchu. Pre vývoj múky na hroznoch sa optimálne podmienky môžu považovať za teplotu 20 až 27 ° C a obdobie, počas ktorého zostane púšti vlhký viac ako štyri po sebe idúce hodiny.

V tejto dobe je inkubačná doba ochorenia listov hrozna ostre redukovaná. V priebehu sezóny spôsobuje patogén 6 až 8 generácií, zatiaľ čo inkubačná doba na obidvoch listoch a bobule, do augusta, sa znateľne skráti. Kým teplota v nočných hodinách klesne na +12 ° C, nad stomata sa objaví belavá fúza, čo je zhluk sporoforov. Klesajúci vietor na nové časti rastliny, najmä v mokrom počasí, sporangia uvoľňujú nové zoospory a opakuje sa okruh infekcie hroznových plodov, ako na fotografii.

Related  Horčica – ako hnojivo pre pôdu

Ochranné opatrenia proti plesniam na hrozno

Moldavsko je odolné voči plesniamPrvé opatrenia na ochranu pred záhradníkom s nebezpečnými chorobami môžu držať dokonca aj vo fáze kladenia vinice. Nie všetky odrody majú rovnakú náchylnosť k plesni. Už v minulom roku sa ukázalo, že huba, ktorá vážne poškodila európske plantáže, nemôže ovplyvniť výnos a životaschopnosť amerického hrozna. A v rastlinách odolných voči múčnatke, ak do penisu dochádza k penetrácii spór, potom nasledujúci vývoj huby nepríde. Aby nedošlo k pozorovaniu živých prejavov choroby hroznových chorôb prezentovaných na fotografii a aby sme sa nerozmýšľali o tom, ako liečiť listy a výhonky, je lepšie vopred vybrať odrody, ktoré sú zriedka postihnuté plesňou.

Dnešní chovatelia ponúkajú relatívne odolnosť voči rôznym hroznovým múkam, stolným i univerzálnym, a tiež na technické účely.

Takéto rastliny patrí stupeň Murom, v raných fázach dať dezert tmavo sfarbené plody, Muscat Dnester, hrozno jeseň ružová, Moldavsko grade Darčekový Magaracha a ďalšie druhy.

Ale aj s pestovaním rezistentných odrôd bez povinných preventívnych opatrení na boj proti plesni v hrozno nemôže robiť.

Plešatý listPestovatelia viniča si všimli, že sú častejšie postihnuté falošnou múčnatkou:

 • Mladé kríky a iba sadenice vysadené zo školy;
 • rastliny pravidelne oplodnené prostriedkami obsahujúcimi dusík, ale bez draslíka;
 • pristátie s vzduchotesnou a utiahnutou korunou;
 • kefky, pod ktorými sú buriny zachované a padlé listy nie sú odstránené;
 • vinohradov v regiónoch s vlhkým teplým podnebím.

Napriek tomu, že hlavné opatrenia na boj proti hroznovému žiareniu zahŕňajú použitie chemických činidiel, účinok týchto prípravkov možno zvýšiť pravidelnou údržbou výsadby.

Bush z hrozna zasiahlo plesneZníženie rizika úľov pomôže:

 • umiestnenie mriežky pozdĺž smeru prevládajúceho vetra v určitej lokalite;
 • rozšírenie medzi riadkami zariadenia;
 • prerezávanie hrozna, zabezpečenie vetrania všetkých výhonkov;
 • regulácia zaťaženia rastlín;
 • kvalitné podväzkové výhonky, trosky, prenasledovanie a pasynkovanie;
 • včasné odstránenie buriny a orba alebo zbieranie padlých listov.

Related  Trvalky kvety v záhrade a ovocnom sade: dúhovka, pivonka a chryzantém

Ale ako určiť čas spracovania listov hrozna z ochorenia, a čo zaobchádzať s rastlinou, ak sa prvé príznaky choroby už objavili?

Striekanie hrozna z múky, ako opatrenie na boj proti nebezpečným chorobám

Je naliehavé začať bojovať proti chorobámNačasovanie chemického spracovania vinice plesní závisí predovšetkým od výskytu mastných škvŕn na zelených častiach rastlín. Účinok ochrany bude najväčší, ak sa v čase, keď sa objavia sporofory, bude povrch listov, kvetenstvo a výhonky úplne pokrytý vrstvou liečiva. Znamená to, že liečba by sa mala vykonať krátko pred tým, ako sa bežný povlak objaví na zadnej strane listov.

Prvý postrek sa vykonáva pred začiatkom kvitnutia, a ak v uplynulom roku, choré listy viniča boli vážne, obzvlášť dôležité pre liečbu vinici, akonáhle teplota stúpne nad +8 ° C, a klesne prvé zrážky.

Pri výbere času na prvé spracovanie kríkov sa môžete zamerať na vzhľad prvých 3-4 listov a ďalší postrek je plánovaný na základe vzhľadu na viniči a vývoja huby.

Ošetrenie kríkov po kvitnutí je zamerané na ochranu vaječníkov, po páde kvetinového pohára je najviac náchylný k ochoreniu. Ak sa prejavia príznaky choroby, keď sa hrozno aktívne rozkvitne, liečba sa neodkladá, ale skôr pomocou prostriedkov, ktoré neobsahujú meď. Keď sú vaječníky uvedené na rukách, je potrebná liečba v závislosti od počasia a prejavu ochorenia.

Bordeauxova zmes na ošetrenie hrozna z múčnatky

Najstaršou a najskúsenejšími prostriedkami boja proti plesniam je kvapalina Bordeaux, ktorá je zmesou roztokov nehaseného vápna a síranu medi. Okrem múčnatky, činidlo sa používa proti antraknóze a iným chorobám z hrozna, takže sa môže použiť ako miera komplexnej prevencie a liečby. Ak chcete vytvoriť zmes, môžete si vziať ako hotový, hromadne vyrobený výrobok, a použiť samostatné komponenty.

Ak sa liečba uskutočňuje pred otvorením obličiek, koncentrácia vitriolu v roztoku je 3%, ale pri postreku listov a zelených častí rastliny takýto obsah aktívnych prvkov spôsobí vážne popáleniny.

Vyžaduje ošetrenie zmesou BordeauxPreto, pre neskoršie ošetrenie a ošetrenie hrozna Bordeaux zmesi bezprostredne pred vykonaním postupu vytvoriť jedno percento zloženie.

Z 5 litrov teplej vody a 100 gramov medeného vitriolu dôkladne premiešajte roztok. Potom v samostatnej nádobe v 10 litroch vody, 75 gramov vápna a tiež dôkladne premiešame. Roztok síranu meďnatého sa jemne naleje do vápenného mlieka, výsledný roztok sa zmieša a prefiltruje.

Bordeauxova zmes na ošetrovanie hrozna by sa mala použiť bez meškania, treba si uvedomiť, že jej ochranné vlastnosti sa strácajú po prvom daždi, a preto sa liečba musí zopakovať. Pri striekaní sa osobitná pozornosť venuje mladému rastu a zadnej strane listov.

Related  Anglické ruže – výsadba a starostlivosť

Fungicídy – prípravky proti hubovým chorobám

Žiadne fungicídy sú nepostrádateľnéNa ošetrenie viniča s Bordeaux zmesou bola účinnejšia, náprava môže byť zmiešaná s koloidnou sírou, ktorá nepoškodzuje človeka s nažltnutým práškom, ktorý má živý účinok proti hubám a roztočom. V tomto prípade síra oslabuje toxický účinok prípravy medi a víno získava ochranu nielen od plesní, ale aj od skutočnej múčnatky.

Chlorid meďnatý je hlavnou účinnou látkou v fungicídoch, ako sú Abiga-peak a Hom, ktoré sa používajú proti oidiu, plesni a antraknóze z hrozna. Delan je účinný liek proti pôvodcovi plesne.

V súčasnosti na ošetrovanie múčnatky, s výnimkou kvapaliny Bordeaux, je v arzenále vinohradníka množstvo účinných prípravkov, oboch obsahujúcich meď v ich zložení a na základe iných účinných látok.

Ako náhrada za zmes Bordeaux sa na ošetrovanie alebo doplnenie hrozna môže použiť vápno-sírová vývar. Hnedastá alebo tmavo oranžová kvapalina s prevažujúcou vôňou síranu siričitého ISO je tiež aktívna proti hroznu a hubám ovplyvňujúcim hrozno.

Alirin-B a Plenris sú zástupcovia triedy mikrobiologických látok odporúčaných na spracovanie viniča proti šedému hnilobe, múčnatke a múčnatke.

Strobe na hrozno

Boj proti chorobám z hroznaÚčinná látka z týchto moderných prostriedkov pevných na ošetrených častí rastliny po dobu niekoľkých týždňov, sa uvoľní a nevyklíčia spór huby, nesúci dlhý a spoľahlivú ochranu viniča z plesní a Oidium.

Odolný voči dažďu a nie je nebezpečný pre hrozno Blesky:

 • nielen chráni rastliny pred hubami, ktoré vzrušujú oidium a plesni, ale tiež podporuje zrenie výhonkov;
 • platí od 8 do 12 dní;
 • možno použiť s inými liekmi.

V tomto prípade nie je povolené viac ako tri ošetrenie hrozna Stroba za sezónu.

Ridomil Gold na prevenciu plesní na hrozno

Ručné spracovanie hrozna fungicídmiTento systémový fungicíd sa profylakticky používa proti múčnatke a iným hroznovým chorobám. Liečivo je mierne toxické a kompatibilné s inými liekmi a so striedaním s kontaktnými fungicídmi je Ridomil Gold najúčinnejším.

Liečba zdravého viniča, ohrozeného plesňovou infekciou, sa vykonáva v suchom, bezvetrnom počasí, keď nie je nebezpečenstvo popálení pre kešu.

Účinok postreku trvá 7 až 10 dní. Výhody použitia Ridomil Gold na hrozno sú to:

 • nástroj, ktorý vyschol na lístie a výhonky, nie je umytý rosou a sedimentmi;
 • ochrana sa vzťahuje aj na nespracované časti viniča vrátane výsledného prírastkového rastu.

Ak sú na listoch hrozna príznaky ochorenia, je potrebné ošetriť rastlinu fungicídnym liečebným efektom a až potom v týždni použije Ridomil Gold.

Choroby z hroznových plodov – video