extrakcia rašelinyRašelina – dobrú živnou pôdou pre rastliny, ale mnoho záhradkárov často podceňujú minerály a oplodniť ich pristávacej kura alebo kravský hnoj. Takéto hnojivo je drahšie ako rašelina, ale živiny v hnoji a rašeline obsahujú rovnaké množstvo. Rozdiel medzi rašelinou a hnojom spočíva iba v tom, že nadbytok organických hnojív spôsobuje tvorbu dusičnanov. Rašelina sa rozkladá iba na mikroelementy: dusík, draslík a fosfor. Táto užitočná kvalita je široko používaná v skleníkoch. Zvážte, aká je rašelina a ako sa vyrába v priemyselnom meradle.

Čo je rašelina?

Rašelina – zvyšky rastlín, ktoré sa rozkladali a komprimovali pred stovkami rokov. Rašelina sa tvorí iba v močiaroch. Je to zvýšená vlhkosť močiarov, ktorá podporuje reprodukciu baktérií, ktoré v procese ich životne dôležitých aktivít spracúvajú pozostatky močiarnych rastlín v rašeline. Počas života týchto baktérií produkuje veľké množstvo tepelnej energie. Preto je koreňový systém rastlín pohodlnejší v rašeliniskách.

Pri industrializácii ZSSR sa rašelina využívala na výrobu elektriny. Keď boli rašelinové elektrárne zatvorené, vedci začali skúmať rašelinu a hľadať iné využitie. Ukázalo sa, že rašelina je vynikajúce bioaktívne hnojivo. Rašelina a hnojivá na jej základe pomohli niekoľkokrát zvýšiť výnosy obilnín a zemiakov.

Ťažba rašeliny

Získajte rašelinu v močiaroch. Pri priemyselnej ťažbe sa močiare odvádzajú drenážnymi kanálmi. Ak sa pozriete na močiare z výšky, sieť drenážnych kanálov bude vyzerať ako sieť mestských ciest. Hlavný kanál nasmeruje vodu k jazeru alebo rieke blízko močiaru. V hlavnom kanáli prúdia hrubé odtokové kanály do kanála. Hrubé kanály prechádzajú mnohými kanálami, ktoré zbierajú vodu z celej močiare.

Keď sa močiar vypustí, špeciálne stroje s frézami odchádzajú. Vykopávajú rašelinu a nakrájajú ju na drvinu. Potom rašelina suší presne 24 hodín. Keď je rašelinový usadenina oddelená a vysušená rašelinová drvina, zhromažďuje sa v hromadách – umelé kopce. Nasledujúce stohy majú trojuholníkový tvar, takže v daždivom počasí voda klesá na zem. Potom sa minerály prepravujú do továrne na balenie, kde je rašelina balená ako v päťlitrových baleniach, tak v objeme 200 litrov.

Rašelina je jedným z mála voľných materiálov, ktorých množstvo sa meria v litroch. Objem rašeliny je stabilnejší, pretože hmotnosť závisí od vlhkosti rašeliny. Preto bezohľadní predajcovia navlhčia rašelinu a predávajú ju, pričom merajú množstvo hnojiva v kilogramoch.

Related  Kako razviti pametnu diffenbachia ili tajne pravilne njege cvijeta