cherry ovocieČerešňa je strom, ktorý dokáže priniesť ovocie už sto rokov. Aby však bolo možné cherry produkujú vysoké výnosy, je potrebné riadne postarať sa o to.

Výber sladkej čerešne

Pri výsadbe záhrady je dôležité vybrať si odrezkovú trávu. V chladnej klíme sú rané dozrievanie odrôd lepšie vyhovujúce. Kvetné puky sladkého čerešňa sú citlivejšie voči chladu ako opadavé. Keď vetvy jarný mráz strom nemôže trpieť, ale puky vymerznut. Preto je lepšie vybrať odrody so zvýšenou odolnosťou voči chladu.

Správne pristátie

Čerešňa často neprináša ovocie kvôli nesprávnej výsadbe. Koreňový hrdlo ovocného stromu nemôže byť pochovaný v zemi. Mala by sa udržiavať na úrovni terénu a očkovacia látka by mala byť zvýšená o 10 cm nad úrovňou terénu. Ak je koreňový krk príliš zakotvený v pôde, vývoj stromu je oneskorený. Sladká čerešňa neskôr vstúpi do plodovej doby a plody budú menšie.

Miesto na pestovanie čerešní by malo byť na južnej alebo juhozápadnej strane miesta. Väčšina svetlého dňa na čerešni musí pripadnúť priamemu slnečnému žiareniu.

Doba plodenia sladkej čerešne

Cherry začne prinášať ovocie 4 roky po výsadbe. Strom je plodný každý rok. V plnej sile sladká čerešňa začína prinášať ovocie až po dosiahnutí 10 až 12 rokov v závislosti od odrody. Žltá čerešňa prichádza do ovocia skôr, ako je odroda červená alebo ružová. Strom začne prinášať ovocie skôr, ak sa sadenica pestuje v kontajneri. Ak chcete zrýchliť zavádzanie čerešní do ovocných plodín, dajte stromu dobrú výživu a každú sezónu používajte minerálne hnojivá v pôde.

Hnojenie a napájanie

Cherry nemá rád stagnujúcu vodu. Je – plodiny odolávajúce suchu, takže je dostatočne zalievať trikrát za sezónu. Pod čerešňovou 4 ročnú starú 10 litrov vody na zavlažovanie. Pri prvom spustení napojená počas kvitnutia pukov, druhý – po odkvitnutí, tretí – po zbere.

Related  Wat moet ik doen als ik de gusmania heb ingevuld?

Na začiatku jari, keď sa topí sneh, strom sa kŕmil nitroammofosom na zvýšenie vaječníkov. Sladké čerešne sú obzvlášť ťažké tolerovať nedostatok draslíka, takže na začiatku mája, pred kvitnutím, sa do pôdy zavádzajú hnojivá obsahujúce potasu a horčík. Po kvete, opäť potašové hnojivá, ale už s rastlinnou infúziou alebo roztokom organických hnojív.

V lete môžete v kmeňoch pestovať fazuľa, horčica alebo fazeliu. Potom kosiť a utesniť ju v pôde.

Dusíkaté hnojivo v období jesene je lepšie nerobiť, pretože sladká čerešňa bude rásť intenzívne, jej výhonky nebude mať čas dozrieť a zmrazí sa v zime.