svieža amaryllisAmaryllis sa odvoláva na tie izbové rastliny, ktoré môžu pestovať aj najzkušenější pestovatelia. Niekedy sa nazýva aj “kvetina pre lenivých”, pretože v starostlivosti je úplne nenáročná. Ak vezmeme do úvahy niektoré funkcie od samého začiatku, v budúcnosti rastlina nebude spôsobovať veľa problémov a od žiarovky sa bude čoskoro objavovať čenich.

Takže, ak chcete mať doma amaryllis, potrebujete:

  • vyzdvihnúť vhodný hrniec;
  • pripraviť výživnú pôdu;
  • aby mu poskytli rozptýlené osvetlenie;
  • včasné napájanie a kŕmenie kvetu;
  • organizovať obdobie oddychu po kvete;
  • pravidelne transplantovať.

Ak je potrebné, aby amaryllis kvitla v určitý deň, mala by byť vysadená 4-6 mesiacov predtým, ako k nej dôjde.

Pôda a amaryllis kvetináč

Hrniec pre amaryllis je lepšie brať nie tak hlboko, ale tiež nie úplne ploché, že korene sú kde rast. Aby rastlina rýchlejšie kvitala, nepoužívajte príliš veľký kontajner – stačí dodatočný priemer 3 cm (v porovnaní s žiarovkou).

Čím väčšia bude žiarovka, tým väčšia bude kvetenstvo amaryllie.

Zem by mala byť výživná a ľahká, aby voda prechádzala vrstvami dobre a nestala sa. Na tento účel môžete použiť univerzálny zakúpený podklad. Obsahuje prvky potrebné pre rastlinu, okrem toho, že je voľná, čo znamená, že pôda sa dobre vysuší.

Zalievanie a kŕmenie

Hojne zalievať amarylis by mal byť iba potom, čo vydá kvetina šíp až 10 cm, inak žiarovka zvýši miesto listy. Až do tohto okamihu jednoducho udržovať pôdu mierne vlhký. Počas kvitnutia, rastlina potrebuje viac vlhkosti, ale je dôležité nájsť správnu rovnováhu, pretože v každej izbe vlastné mikroklímu: niekto je teplejšie a pôda vyschne rýchlejšie, iní – nižšie teploty, takže pôda zadržiava vlhkosť dlhšie.

Nadmerné zavlažovanie je katastrofálne pre amaryllis: spôsobuje hnilobu žiarovky a ďalšiu smrť kvetu. A kvôli nedostatku vlhkosti sa jej listy stávajú letargickými a samotná žiarovka začne pokrývať a vysušovať.

Pokiaľ ide o kŕmenie, niektorí pestovatelia začínajú zavádzať komplexné minerálne hnojivá už 2 týždne po vysadení žiarovky. Iní čakajú, až kvitne rastlina. Avšak, ak bola kvetina vysadená v pôde živín a vývojové problémy nie sú pozorované, je lepšie použiť druhú možnosť. Kŕmenie by sa malo vykonávať maximálne 2 krát za mesiac.

Related  Как вырастить шикарную диффенбахию или секреты правильного ухода за цветком

Doba odpočinku a transplantácia

Keď amaryllis vybledne a jeho kvetenstvo sa stráca, je potrebné odrezať špičku stopky. Ak chcete ihneď odstrániť celú nadzemnú časť rastliny, nie je potrebné – vďaka “hlavovému” stlačeniu sa živiny postupne dostávajú do žiarovky. Ak frekvencia zavlažovania klesá s časom, obidve listy a kvetinový hrot sa rozpadnú. Potom musia byť odrezané a žiarovka umiestnená v chladnej miestnosti po dobu 2-3 mesiacov. Počas tejto doby získala silu pred novým kvitnutím.

Asi raz za tri roky sa amarála transplantuje, mení sa čerstvá zemina a oddeľuje aj novoformované deti, aby neodoberali materskú žiarovku silu potrebnú na kvitnutie.

Grow Amaryllis doma – video